Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbna matura 2021 z języka polskiego. Pierwsze wrażenia uczniów po egzaminie 3.03.2021 roku. Komentarze i opinie

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Pierwszy próbny egzamin maturalny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uczniowie mają już za sobą. W środę 3 marca 2021 usiedli do próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie były ich wrażenia? I jak wyglądała próbna matura w reżimie sanitarnym?

Matura próbna 2021. Pierwszy test diagnostyczny, przygotowany przez CKE

Trwa maraton próbnych egzaminów maturalnych. Arkusze z próbnymi maturami przygotowała dla uczniów Centralna Komisja Egzaminacyjna. Próbne matury rozpoczęły się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Próbna matura 2021 - język polski, poziom podstawowy. Jak wyglądał próbny egzamin?

- Część szkół podeszła do tej matury on-line, część stacjonarnie w reżimie sanitarnym. Zainteresowanie wśród maturzystów jest duże, tym bardziej, że są to zadania nigdzie wcześniej niepublikowane, przygotowane specjalnie na potrzeby próbnej matury i dostosowane do aktualnych wymagań – mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Dodaje też, że podejście do próbnego egzaminu nie jest obowiązkowe. - Warto jednak skorzystać z tej możliwości, gdyż dzięki temu maturzysta będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę – tłumaczy dyrektor OKE.

Arkusze maturalne we własnym zakresie mogą też rozwiązywać uczniowie szkół, które nie zdecydowały się na przeprowadzenie próbnych egzaminów.

Opinie uczniów po próbnej maturze 2021 z języka polskiego. Co sprawiło trudności?

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiadało, że tegoroczne egzaminy mają być łatwiejsze. Czy tak rzeczywiście było? O wrażenia po maturze poprosiliśmy trójmiejskich uczniów. Jakie są pierwsze opinie po egzaminie? Zapytaliśmy w II LO w Gdyni.

Maturzysta, Dariusz Bzówka, mówi tak: - Na szczęście ten egzamin już za mną. Generalnie był to już mój drugi próbny egzamin z j. polskiego, trzy tygodnie temu także pisaliśmy próbne matury. Teraz jednak musieliśmy rozwiązać oficjalne zadania przygotowane przez CKE i wydaje mi się, że ta była prostsza. Generalnie byłem nastawiony na interpretację wiersza, choć ostatecznie wybrałem rozprawkę na temat tego, jak decyzje człowieka wpływają na jego życie. Trzeba było odwołać się do „Pana Tadeusza” i do jednego tekstu kultury. Zdecydowałem się na film „John Wick”. Myślę, że poszło mi całkiem nieźle. Podsumowując, matura nie była taka zła, bardziej obawiam się egzaminu z matematyki.

Jego kolega, Tomasz Bicki, zauważa: - Tematy były przyjemne, choć zdziwiło mnie, że były aż trzy do wyboru. Nie rozwiązywałem matur z poprzednich lat, więc trudno mi porównać, czy faktycznie było łatwiej niż dawniej, ale ogólnie ten arkusz był dość prosty.

Mamy też wypowiedzi uczniów z XV LO w Gdańsku. Jak tu uczniowie oceniają próbną maturę z j. polskiego?

- Pierwsze zadania z czytania ze zrozumieniem były stosunkowo łatwe, na pewno każdy maturzysta nie raz coś takiego przerabiał. Później jednak sprawy się pokomplikowały, ponieważ wymagano znajomości dwóch tzw. lektur "ogwiazdkowanych" już w zadaniach polegających na rozumieniu tekstu, trzeba było też odwoływać się do całości utworu. Było to coś niestandardowego, choć ogólnie matura nie była aż taka trudna – mówi Maja Konczakowska, tegoroczna maturzystka z gdańskiej „piętnastki”.

Gabriela Mandziara, jej koleżanka, próbną maturę z kolei ocenia tak:- Pytania faktycznie były sformułowane w dość niestandardowy sposób. Nie na to byliśmy przygotowani. Mówiło się nam o ułatwieniach na maturze, tymczasem arkusz został przeredagowany w taki sposób, że momentami nie wiedzieliśmy, co się dzieje.

Zobacz także wideo z opiniami uczniów:

Polonistka ocenia próbną maturę 2021 z języka polskiego z CKE

O ocenę tematów maturalnych poprosiliśmy Izabelę Zin, nauczycielkę języka polskiego z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. Do wyboru uczniowie mieli następujące tematy:

  • Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

- Jeżeli chodzi o temat pierwszy, związany z „Panem Tadeuszem” – potwierdza się tu tendencja widoczna już od kilku lat, czyli to, że pierwszy temat jest związany z tzw. lekturą ogwiazdkowaną i wymaga od ucznia dobrej znajomości tekstu. Pierwsze dwa argumenty trzeba było stworzyć odwołując się nie tylko do podanego fragmentu Pana Tadeusza, ale i do całego utworu. To może uczniom nastręczać pewne trudności. Samo pytanie nie było trudne, ale kłopotem może tu być znajomość całej lektury – mówi polonistka. Według niej o wiele trudniejszy był temat drugi – nawiązujący do "Ludzi bezdomnych".

- To pytanie mogło ucznia wystraszyć. Ci, którzy jednak podjęli ten temat, musieli wykazać się bardzo głęboką znajomością utworu. Jako wybrany tekst kultury mogli podać tu np. poezję barokową traktującą o kondycji ludzkiej – podpowiada nauczycielka. Jej zdaniem także interpretacja utworu Leśmiana nie należała do najprostszych. Utwór mógł sprawiać uczniom problemy ze względu na neologizmy. Ważne było to, by nie potraktować tego tekstu powierzchownie i pamiętać, że u Leśmiana duże znaczenie ma symbolika.

Próbna matura 2021 a reżim sanitarny

Tegoroczne próbne egzaminy były wyzwaniem nie tylko dla młodzieży, ale również dyrekcji. Próbne matury muszą odbywać się według ścisłych zasad sanitarnych.

- W zeszłym roku szkolnym przeprowadzaliśmy już egzaminy w reżimie sanitarnym, więc skorzystaliśmy z rozwiązań, które wtedy zastosowaliśmy, takie jak zasady korzystania z szatni, dezynfekcji rąk czy pomiaru temperatury – mówi dyrektor XV LO w Gdańsku, Ewa Szymska. - Tuż po próbnej maturze z z polskiego stwierdziłam wraz z kadrą, że w pewnym sensie to dobrze, że ta matura próbna tak wygląda, gdyż uczniowie mogli przećwiczyć sobie przed majem pewne zachowania.
Nieco więcej kłopotów było w V LO w Gdańsku.

- Radzimy sobie, jak możemy, ale niestety po szczepionce AstraZeneca część nauczycieli fatalnie się poczuła i nie mogła przyjść na próbną maturę. Sadzam więc w salach egzaminacyjnych, kogo tylko mogę – mówi Joanna Szymczak-Kolarz, zastępca dyrektora w V LO w Gdańsku. - Nie wiem, jak będą wyglądały kolejne egzaminy, być może nauczycielom uda się wydobrzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Próbna matura 2021 z języka polskiego. Pierwsze wrażenia uczniów po egzaminie 3.03.2021 roku. Komentarze i opinie - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto