MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

MK
Prof. Krzysztof Pomian otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. Krzysztof Pomian otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Piotrhukalo
Historyk i filozof prof. Krzysztof Pomian otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w piątek w Dworze Artusa w Gdańsku w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni.

Tytuł doktora honoris causa gdańskiej uczelni został przyznany prof. Pomianowi "za odważne podążanie nieprzetartymi ścieżkami wiedzy i poszukiwanie prawdy, za wyznaczanie nowych obszarów badawczych, za wkład w rozwój globalnej humanistyki oraz za badania nad dziejami muzealnictwa światowego". Jednogłośną decyzję w sprawie nadania tytułu w marcu br. podjął Senat UG na wniosek Rady Wydziału Historycznego.

Prof. Pomian uhonorowany przez Uniwersytet Gdański

W piątek laudację wygłosiła prof. Małgorzata Omilanowska, która podkreśliła, że "bibliografia jego publikacji, przetłumaczonych na ponad 20 języków, obejmuje ponad tysiąc pozycji, a istotą jego osiągnięć naukowych jest ich wielowymiarowość, inter- i transdyscyplinarność". Oceniła, że "suma wiedzy, doświadczeń, przemyśleń i refleksji, które Krzysztof Pomian potrafił przełożyć na setki artykułów, tysiące stron książek i tysiące godzin wykładów, uczyniła zeń bodaj najbardziej znanego na świecie polskiego uczonego-humanistę".

W laudacji przypomniała twórczość profesora oraz jego związki z Gdańskiem.

Profesor zaangażował się w przygotowywanie aplikacji Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przez wiele lat wspierał swą wiedzą konstruowanie wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej jako członek Kolegium Programowego. W latach 2008-2016 był członkiem jury nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" i regularnie przyjeżdżał do Gdańska - przypomniała prof. Omilanowska.

Krzysztof Pomian z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski zaznaczył, że przyznanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Pomianowi jest wyrazem uznania, dla jego wybitnych osiągnięć naukowych i edukacyjnych, a także potwierdzeniem, że Uniwersytet Gdański pozostaje ważnym ośrodkiem myśli historycznej w Polsce, w Europie i na całym świecie. "Mam dziś zaszczyt i honor zaprosić pana profesora do naszej rodziny i prosić, by zechciał wraz z nami współtworzyć piękną historię największej wspólnoty akademickiej na Pomorzu – wspólnoty Uniwersytetu Gdańskiego" - dodał rektor.

Prof. Pomian podziękował za przyznanie mu "najwyższego wyróżnienia, jakie może spotkać nauczyciela akademickiego i pracownika naukowego".

Krzysztof Pomian, urodził się w Warszawie w 1934 r. Studiował (1952-57), doktoryzował się (luty 1965) i habilitował (maj 1968) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Usunięty w 1966 r. z PZPR, a w 1968 r. ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej z powodu publicznej krytyki linii politycznej władz, pracował w Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej (1969-1972). W 1973 r wyjechał do Francji, do Centre national de la recherche scientifique (CNRS), gdzie w 1984 został profesorem (directeur de recherche); równolegle wykładał w l’Ecole des hautes études en sciences sociales (EHESS), w Ecole du Louvre, na Uniwersytecie Genewskim i w innych uczelniach.

W latach 1999/2000 – 2005/6 był profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Obecnie jest zasłużonym profesorem (directeur de recherche émérite) w CNRS i emerytowanym profesorem UMK.

Prof. Pomian jako filozof, interesuje się przede wszystkim problematyką poznania. Jako historyk, zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią wiedzy historycznej oraz kolekcji i muzeów we Francji i we Włoszech.

Pisane po polsku, a od 1973 r. przeważnie po francusku, jego książki i artykuły były tłumaczone m. in. na angielski, arabski, bułgarski, czeski, hiszpański, holenderski, japoński, niemiecki, portugalski, słoweński, ukraiński i włoski.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Piotr Stepnowski rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kolejną kadencję
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto