Profilaktyka na urlopie – Wakacyjna Strefa Zdrowia PZU Zdrowie

Materiał informacyjny PZU Zdrowie

Niecodzienna akcja profilaktyczna Strefa Zdrowia została zorganizowana przez PZU Zdrowie na plaży w Gdańsku w pobliżu Energa Stadionu Letniego. Do piątku, całkowicie bezpłatnie, można skorzystać z konsultacji dermatologa i fizjoterapeuty. To świetna droga do tego, aby poprawić stan swojego zdrowia albo zapobiec problemom w przyszłości.

PZU Zdrowie to jest sieć 130 placówek medycznych działających w skali ogólnokrajowej. Do tego współpracuje z 2400 placówkami partnerskimi.

- Akcje profilaktyczne, takie jak Wakacyjna Strefa Zdrowia PZU Zdrowie na plaży w Gdańsku, pozwalają nam dotrzeć z edukacją zdrowotną do szerokiego grona odbiorców. Nad morzem spotykamy się z wczasowiczami z całej Polski i w każdym wieku, jest to zatem idealna okazja, by zachęcać do wdrażania zdrowych nawyków, do profilaktyki i regularnego badania się, także w czasie wypoczynku. Na co dzień PZU Zdrowie realizuje programy profilaktyczne w miejscach pracy, aby wspierać pracodawców w dbaniu o zdrowie swoich pracowników – powiedział Andrzej Jaworski, prezes zarządu PZU Zdrowie.

Na plaży w Brzeźnie konsultacji udzielają specjaliści z gdańskich oddziałów PZU Zdrowie. Bezpłatnie można sprawdzić stan skóry i kręgosłupa. Jest też strefa dla dzieci, które mogą spędzić czas za animatorkami, kiedy rodzice korzystają z konsultacji lekarskich. Procedura jest bardzo prosta, bo plażowicze mogą zapisywać się na konkretną godzinę, a piątek (18.08.2023 r.) to ostatni dzień, aby z takiej darmowej porady skorzystać. Dlaczego akurat taki dobór specjalistów? Dermatolog w związku z właściwym korzystaniem z promieni słonecznych w trosce o skórę, a fizjoterapeuta, bo wakacje powoli się kończą i przyjdzie czas na powrót do codziennego życia, często przy biurkach. Plażowicze do zyskania mają świadomość, ale też możliwość wstępnej diagnozy problemu zdrowotnego. Tylko w ciągu pierwszych dni specjaliści PZU Zdrowie udzielili dwustu konsultacji.

Dermatolog podczas takiej konsultacji przeprowadza badanie dermatoskopem.

- Dzięki specjalnemu sposobowi oświetlenia pozwala na uwidocznienie głębiej położonych struktur w skórze i wykrycie wczesnych nowotworów skóry, jak czerniak, rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy oraz stany przedrakowe – wyjaśnia Fiorella Banachiewicz, lekarz rezydent dermatologii.

Dla własnego zdrowia ważne jest, aby znamiona skórne regularnie sprawdzać u specjalisty.

od 16 lat

- Optymalnie najlepiej raz w roku wybrać się z wizytą do dermatologa, aby obejrzeć całe ciało dermatoskopem – mówi Banachiewicz. - Można zgłosić się wcześniej jeśli widzimy pojawienie się nowej zmiany na skórze, zmianę kształtu, koloru, wypukłości bądź czujemy swędzenie.

Bardzo ważne jest, aby w okresie letnim stosować właściwą ochronę przeciwsłoneczną.

- Optymalna fotoprotekcja to SPF 50 szczególnie w godzinach 9-16 gdy nasłonecznienie jest największe – zakończyła Fiorella Banachiewicz.

Na brak zainteresowania poradami nie mógł narzekać Tomasz Baron, fizjoterapeuta z PZU Zdrowie.

- Najczęstszym problemem jest psychosomatyka, czyli objawy bólowe pochodzenia stresowego. Sporadycznie były sytuacje związane typowo z kontuzjami, raczej pacjenci przychodzą spięci z małą ruchomością w obrębie szyi czy odcinka lędźwiowego, z problemami barku lub chodzeniem – wylicza Baron. - Kiedy warto wybrać się do fizjoterapeuty? Przede wszystkim kiedy zaczynamy czuć, że coś nas boli i nie jesteśmy zdecydowani do jakiego specjalisty chcemy iść. Jeżeli nie będziemy w stanie od razu zadeklarować pomocy to na pewno doradzimy do jakiego specjalisty się zwrócić.

Wiele osób myli fizjoterapię i rehabilitację. Na czym polega różnica?

- Powiedzmy, że rehabilitacja jest cząstką fizjoterapii. Sama rehabilitacja polega na przywróceniu kogoś do zdrowia, czy przywróceniu sprawności ruchowej. Natomiast fizjoterapia jest pojęciem ogólnym, w skład której wchodzi rehabilitacja w postaci kinezyterapii, masaż czy fizykoterapia, czyli lasery, prądy, ultradźwięki. Tyle mamy rodzajów fizjoterapii, ilu mamy specjalistów na rynku – wyjaśnił Baron.

Okres wakacyjny sprzyja pojawianiu się urazów. Z jakimi najczęściej można się spotkać?

- Głównie skręcenia, bo ludzie nie zwracają uwagi, że podłoże, którym jest piasek, nie jest do końca stabilne. Często noga delikatnie się podwinie, więc pojawiają się skręcenia w stawie skokowym, lekkie zwichnięcia, rzadziej problemy z kręgosłupem – powiedział fizjoterapeuta PZU Zdrowie.

Sezon urlopowy dobiega końca i przyjdzie czas na powrót do biurek w szkołach czy pracy. Jak zadbać o kręgosłup przy siedzącym trybie życia?

- Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pozycję, którą przyjmujemy podczas siedzenia najczęściej przy komputerze. Monitor musi być w odpowiedniej odległości od twarzy i we właściwym ułożeniu względem głowy. Powinniśmy odpowiednio dobrać pod siebie biurko i krzesło, które musi mieć zagłówek i warto na nim co jakiś czas położyć głowę, żeby po prostu mogła odpocząć. I przede wszystkim postarać się mniej stresować, bo to jest przyczyna wielu problemów – podsumował Tomasz Baron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Profilaktyka na urlopie – Wakacyjna Strefa Zdrowia PZU Zdrowie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto