Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program dofinansowania in vitro w Gdańsku - rozstrzygnięcie konkursu

Aneta Niezgoda
W Gdańsku rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań w ramach miejskiego programu in vitro. Zakwalifikowały się do niego trzy podmioty.

Program in vitro w Gdańsku ruszy prawdopodobnie w połowie października. 29 września rozstrzygnięto konkurs dla podmiotów, które będą realizowały procedurę in vitro w swoich placówkach medycznych.

Maksymalnie para będzie mogła skorzystać z trzech takich prób. W ramach rozstrzygniętego dziś konkursu procedury realizować będą trzy podmioty: Invicta Sp. z.o.o. z Gdańska, Gameta Gdynia Centrum Zdrowia Sp. z o.o. z Gdyni i InviMeD-T Sp. z o.o. z Warszawy.

Gdański program ds. in vitro ruszy już w październiku

- Jestem szczęśliwa, że możemy przejść do realizacji trzeciego z modułów (po edukacyjnym i psychologicznym) programu tak ważnego dla gdańszczan. Choć o pełni szczęścia będę mówić, kiedy urodzą się pierwsze dzieci – cieszy się Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. – Radosną wiadomość psuje jednak myśl, że niemal w tym samym czasie polski rząd chce odebrać ludziom nadzieję na posiadanie potomstwa, a samorządy karać za to, że starają się realizować pomoc w tym zakresie – dodaje Dulkiewicz.

Udział w programie in vitro w Gdańsku będzie wymagał spełnienia kilku kryteriów. Oferta kierowana jest do par bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających i rozliczających się z podatków w Gdańsku. Kobieta musi mieć między 20 a 40 lat (warunkowo 42 lata np. w przypadku pacjentek z chorobą nowotworową chcących zabezpieczyć płodność) oraz mieć odpowiedni poziom rezerwy jajnikowej. Istotne jest też potwierdzenie wskazań do leczenia metodą in vitro.

Konkurs na realizację programu in vitro w Gdańsku

Program zakłada, że pacjenci otrzymają 5 tys. dofinansowania. Dodatkowe konsultacje, nadzór nad stymulacją jajeczkowania, koszty leków, a także dodatkowych procedur - ponoszą pacjenci.

- Już teraz można spodziewać się dużego zainteresowania. I widocznych efektów w przyszłości. Skuteczność leczenia metodą in vitro w doświadczonych ośrodkach sięga ok. 50 proc. – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA. Przy założeniu, że pacjenci będą mogli otrzymać dofinansowanie trzykrotnie, można szacować, że większości par uda się pomóc. W wyniku realizowanego między 2013 a 2016 rokiem programu rządowego wiele rodzin może teraz cieszyć się szczęściem swoich dzieci, poczętych dzięki wsparciu budżetu państwa. Wierzę, że program lokalny w Gdańsku, powtórzy jego sukces – podsumowuje specjalista.

"Ideologia w ochronie zdrowia". Burzliwa debata ws. finansowania in vitro

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto