Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Program uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II na Pomorzu

Karolina Kulaszewicz, Sebastian Dadaczyński
G. Mehring
Za nieco ponad dwa tygodnie, w niedzielę, 1 maja odbędzie się uroczysta beatyfikacja Jana Pawła II. Rzymskim uroczystościom, na które wybierają się setki mieszkańców Pomorza, przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI. Dla tych, którzy w tym czasie pozostaną w swoich miejscowościach, zarówno w archidiecezji gdańskiej, jak i diecezji pelplińskiej przygotowano liczne spotkania modlitewne i czuwania.

- Kalendarz obchodów tej uroczystości w naszej archidiecezji jest bardzo bogaty - podkreśla ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - We wszystkich parafiach trwają duchowe przygotowania poprzez rekolekcje wielkopostne, nawiązujące do osoby i nauczania Jana Pawła II. Skierowane są one zarówno do rodzin, jak i dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wszyscy ci, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w watykańskich obchodach, będą mieli okazję do wspólnego świętowania tego podniosłego wydarzenia w swoich wspólnotach parafialnych. Porządek mszy i nabożeństw w kościołach archidiecezji gdańskiej dostosowany będzie do celebry rzymskiej. - Takim wzorcem jest bazylika Mariacka w Gdańsku. Od godziny 9 do godziny 13 będzie można - za pośrednictwem telebimu - obejrzeć uroczystości beatyfikacyjne transmitowane z Rzymu, a o godz. 13 uroczystą mszę świętą w bazylice odprawi ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski - tłumaczy metropolita gdański.

Telebim, na którym będzie można obejrzeć uroczystości pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, zostanie ustawiony także na schodach kościoła Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie. O godz. 15 odbędzie się tam koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 20 dziękczynna msza święta za beatyfikację Jana Pawła II.

Zobacz stronę poświęconą uroczystościom beatyfikacyjnym na Pomorzu

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, od dnia ogłoszenia terminu beatyfikacji polskiego Papieża, codziennie po mszy świętej o godz. 16.30 odmawiany jest różaniec. W dniu wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze o godz. 16 rozpocznie się koncert chóru parafialnego, połączony z dziękczynną mszą świętą, różańcem i nabożeństwem majowym.

Parafia Bożego Ciała w Gdańsku Morenie beatyfikację Jana Pawła II uczci między innymi poświęceniem okolicznościowego kamienia. Zostanie on umieszczony na placu, który od 30 kwietnia będzie nazywał się skwerem Jana Pawła II. Po ogłoszeniu polskiego Papieża błogosławionym, zarówno w parafii na Morenie, jak i wielu innych kościołach województwa pomorskiego odprawione będą okolicznościowe nabożeństwa dziękczynne.

W diecezji pelplińskiej główne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II odbędą się 1 maja w bazylice katedralnej. W duchowej łączności z pielgrzymami, którzy udali się do Rzymu, mszy św. o godz. 8.30 przewodniczyć będzie ks. biskup Jan Bernard Szlaga. Podczas eucharystii pobłogosławiony zostanie obraz błogosławionego Jana Pawła II dla parafii katedralnej, a po mszy świętej pamiątkowa tablica na domu biskupim.

- O godz. 13.30 odbędzie się pielgrzymka motocyklistów do katedry, a o godz. 19 na Górze Jana Pawła II zacznie się diecezjalne dziękczynienie - wyjaśnia ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa Jana Bernarda Szlagi.

Również 1 maja w bazylice katedralnej odbędzie się wieczornica ze śpiewem. Wierni będą mogli posłuchać tekstów Papieża. Przygotowano je w specjalnej oprawie świetlnej. Uroczystość zakończy wspomnienie biskupa pelplińskiego o spotkaniach z Janem Pawłem II i nabożeństwo majowe.

Główne uroczystości odbędą się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (święto to ustanowił w 2000 roku Jan Paweł II), 1 maja, w Rzymie na placu św. Piotra o godz. 10. Na liturgię, której przewodniczyć będzie Benedykt XVI, nie ma biletów. Na sam plac, a także w okolice Watykanu wiernych będą wpuszczały służby porządkowe. W czasie liturgii Benedykt XVI ogłosi Jana Pawła II błogosławionym, na zewnątrz bazyliki wywieszony zostanie wizerunek polskiego Papieża, odczytany zostanie jego krótki życiorys.

Czytaj także:
Specjalny pociąg do Pelplina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto