Projekt Strategii Demograficznej 2040. Rząd ma pomysł na zwiększenie dzietności. „Strategia demograficzna to wyzwanie numer jeden”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Projekt Strategii Demograficznej 2040. Rząd walczy o zwiększenie dzietności
Projekt Strategii Demograficznej 2040. Rząd walczy o zwiększenie dzietności Tomasz Bolt/Polskapresse
Wzmocnienie rodziny, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci i podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk. To trzy główne cele konsultowanego projektu Strategii Demograficznej 2040, która ma pomóc Polsce wyjść z pułapki niskiej dzietności i zbliżyć się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. W środę, 7.07.2021 r. rano z pomorskimi samorządowcami na ten temat dyskutowała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha.

Projekt Strategii Demograficznej 2040. „Jeżeli nie rozwiążemy kryzysu demograficznego, nie wyjdziemy z pułapki niskiej dzietności”

Z myślą o przyszłych pokoleniach i w celu odnowy demograficznej kraju w połowie czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040, który zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny.

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim natomiast w środę, 7 lipca pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha uczestniczyła w konsultacjach z samorządowcami na temat projektu Strategii Demograficznej 2040.

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w środę, 7 lipca pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha uczestniczyła w konsultacjach z samorządowcami
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w środę, 7 lipca pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha uczestniczyła w konsultacjach z samorządowcami na temat projektu Strategii Demograficznej 2040 Przemyslaw Swiderski

– Jeżeli nie rozwiążemy kryzysu demograficznego, nie wyjdziemy z pułapki niskiej dzietności – mówiła wiceminister. – Grozi nam dalsza część zimy demograficznej, trwała zmiana struktury demograficznej, która już nastąpiła przez ostatnie 30 lat. Będzie to miało bardzo negatywne skutki dla całego naszego społeczeństwa, niezależnie od tego, czy pracujemy, czy nie pracujemy, czy mamy dziec,i, czy nie. Te negatywne skutki odbiją się na wszystkich. Będziemy mieć: groźbę zahamowania wzrostu gospodarczego, spadek popytu, konsumpcji, wyzwanie dla systemu emerytalnego, obniżenie innowacyjności i wszystkie inne związane z tym negatywne skutki.

Szansą na przezwyciężenie tej sytuacji, mimo widma kryzysu, jest właśnie strategia demograficzna. Dla osiągnięcia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego, kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. W ramach pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040, przyjrzano się wynikom dostępnych badań oraz przeprowadzono własne i przeanalizowano rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie.

Wiceminister wyjaśniła, że Strategia Demograficzna 2040 prezentuje 12 obszarów, które stanowią o kompleksowym i spójnym podejściu.

– W pierwszym etapie chcemy skoncentrować się na czterech priorytetowych obszarach – zaznaczyła. – To polityka mieszkaniowa, rynek pracy przyjazny rodzicom, rozwój instytucji i różnych form opieki nad małymi dziećmi oraz obszar związany z szeroko pojętym zdrowiem w różnych dziedzinach. Część rozwiązań, które w tych priorytetowych obszarach proponujemy, już znalazła się w Polskim Ładzie. To gwarantuje nam szybką i sprawną realizację kluczowych instrumentów, szczególnie w obszarze mieszkaniowym, który jest wyzwaniem numer jeden w skali całego kraju.

Wspomniane przez wiceminister instrumenty to:

 • mieszkanie bez wkładu,
 • rodzinny bon mieszkaniowy,
 • uproszczenie formalności związanych z budownictwem jednorodzinnym.

Projekt Strategii Demograficznej 2040. Spadek liczby urodzeń i wzrost liczby zgonów

Barbara Socha zaakcentowała również, że przez najbliższe dwie dekady musimy spodziewać się spadku liczby urodzeń i wzrostu liczby zgonów.

– Jest to oczywiście skutkiem wyżu powojennego, który teraz zaczął wymierać – tłumaczyła. – I to są bardzo liczne roczniki. Dziś rodzi się w Polsce rocznie mniej więcej 360 tysięcy dzieci, a po wojnie to było 760 tysięcy (...) Ujemny przyrost naturalny będzie trwał jeszcze przez co najmniej 20 lat i to w sposób zauważalny, o najmniej 200-tysięczne miasto będzie znikało co roku z mapy Polski.

Optymizmu nie traci jednak wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– Województwo pomorskie jest regionem, który jest liderem w zakresie wskaźników demograficznych i uważamy, że to jest fundament, która sprawia, że bardzo optymistycznie patrzymy w przyszłość.

– Ale oczywiście te wskaźniki nas jeszcze nie zadowalają – dodał. – Bo, pomimo tego, że w regionie z roku na rok liczba mieszkańców rośnie, to nie rośnie ona wyłącznie dlatego, że mamy dobry wskaźnik przyrostu naturalnego. Mamy też dodatni wskaźnik migracji wewnętrznej, czyli więcej Polaków na Pomorze przyjeżdża niż wyjeżdża, jak również migracji zagranicznej.

Projekt Strategii Demograficznej 2040. Zwiększenie elastyczności i stabilności pracy

Strategia ma wprowadzić m.in.:

 • gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych,

 • przewidziano również ochronę przed zwolnieniem dla obojga rodziców,

 • a także gwarancję elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4. W tym przypadku chodzi o:

  • pracę zdalną,
  • hybrydową
  • bądź tzw. „elastyczny czas pracy”.
 • rząd planuje również ograniczyć możliwość zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Projekt Strategii Demograficznej 2040. Poprawa jakości ochrony zdrowia w kontekście demografii

Innym z priorytetowych kierunków Strategii Demograficznej 2040 jest poprawa jakości ochrony zdrowia. Przewiduje utworzenie modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym, które ma zapewniać kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę, m.in. nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi dziecka.

Szkoła

Sprawdzą się podczas upału

miejsce #2

LG

LG S12EQ

4 400,00 zł2 385,00 zł-46%
miejsce #3

Kaisai

Kaisai Fly KWX-12HRDI + KWX-12HRDO

2 359,98 zł1 559,00 zł-34%
miejsce #4

Kaisai

Kaisai Eco KEX-12KTCI+KEX-12KTCO

1 712,00 zł1 359,00 zł-21%
miejsce #5

Adler

Adler AD7909

849,00 zł
miejsce #6

Oneconcept

Oneconcept Ctr-1 V2

579,99 zł
miejsce #7

Whirlpool

Whirlpool PACW29COL

1 558,30 zł
Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

miejsce #1

Tefal

Tefal OptiGrill+ XL GC722D

1 582,00 zł649,99 zł-59%
miejsce #22

Wedzarnia Eko 60x60x120 Domowe Wedliny

349,15 zł349,15 zł
miejsce #24

Köler

Köler Grill Gazowy Relish V1 16 Kw

2 299,00 zł
miejsce #25

Landmann

Landmann Chef Comfort Basic+ 11528

498,00 zł
miejsce #26

Activa

Activa Dakota III 19784G

1 049,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie