Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja dla wierzyciela

(ERKA)
Promocja dla dłużników i wierzycieli? Czemu nie. Na taki pomysł wpadł Krajowy Rejestr Długów. Wszystkie małe i średnie firmy mogą bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Promocja dla dłużników i wierzycieli? Czemu nie. Na taki pomysł wpadł Krajowy Rejestr Długów. Wszystkie małe i średnie firmy mogą bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Wiosenne Sprzątanie Długów, która potrwa do 29 czerwca.

Na liście niesolidnych dłużników można umieścić każdą firmę lub osobę fizyczną, która zalega ze spłatą należności co najmniej 60 dni, na kwotę minimum 500 zł brutto (przedsiębiorcy) lub 200 zł brutto (konsumenci). Nie jest do tego potrzebny wyrok sądowy, wystarczy niezapłacona faktura czy rachunek.
– W tym okresie proponujemy, aby niesolidnych płatników dopisać do Krajowego Rejestru Długów, bo to najprostszy i najtańszy sposób na zmobilizowanie ich do zapłaty. Dotyczy to także starych długów, nawet sprzed wielu lat, które wbrew pozorom wcale nie są stracone – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
Zgodnie z przepisami, na wierzycielu spoczywa obowiązek przekazywania wiarygodnych informacji o dłużniku. Art. 37 pkt. 1 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych mówi – „kto przekazuje do biura nieprawdziwą informację gospodarczą, podlega grzywnie do 30 tysięcy złotych”. Jeśli dłużnik kwestionuje istnienie długu - informacja o tym musi trafić do KRD. Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66 proc. przedsiębiorców z grupy małych i średnich firm wskazuje na zatory płatnicze jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju.

Kto jest na liŚcie
Katarzyna Torba
biuro prasowe Krajowego Rejestru Długów

Do KRD trafiają ci, którzy dotychczas uporczywie unikali płacenia swoich długów. W KRD znaleźli się również ci, którzy pozostają obojętni na przedsądowe, sądowe i egzekucyjne działania i wezwania do zwrotu należności. Dłużnicy notowani w KRD napotykają na spore utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych (kredyty, zakupy ratalne, leasing) itp. Do rejestru trafić można nawet na 10 lat. Ale jeżeli dłużnik spłaci swoje zobowiązanie, wierzyciel ma ustawowy obowiązek -do 14 dni od momentu zaspokojenia wierzytelności - na usunięcie danych dłużnika z KRD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto