Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest w obronie kur przed Madisonem w Gdańsku: Otwarte Klatki przeciwko hodowli klatkowej. Zobaczcie zdjęcia

Oprac. Anna Kowalska
Protest w obronie kur przed Madisonem w Gdańsku8.08.2020
Protest w obronie kur przed Madisonem w Gdańsku8.08.2020 Karolina Misztal
Aktywiści gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali w sobotę przed Galerią Madison przeciwko hodowli klatkowej kur niosek. Akcja jest częścią kampanii „Jak one to znoszą?”, w której Otwarte Klatki przekonują konsumentów, producentów i sprzedawców to rezygnacji z kupowania i używania jaj “trójek”.

Aktywiści gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Madison przeciwko hodowli klatkowej kur niosek. Akcja, która odbyła się w sobotę [8.08.2020] o godz. 13, jest częścią kampanii „Jak one to znoszą?”, w której Otwarte Klatki przekonują konsumentów, producentów i sprzedawców to rezygnacji z kupowania i używania jaj “trójek”.

To pierwsza akcja uliczna Otwartych Klatek w Gdańsku po kwarantannie. Aktywiści stali z planszami, zwracając uwagę przechodniów na to, jak wygląda rzeczywistość kur niosek w chowie klatkowym.

Dożynki wojewódzkie 2020 odwołane. Samorząd województwa pomorskiego zdecydował: zastąpi je msza św. podczas święta plonów w Pelplinie

Kampania „Jak one to znoszą?” rozpoczęła się ponad sześć lat temu. Od tego czasu wsparły ją znane postacie, m.in. Magda Gessler czy Robert Makłowicz. Ponad 140 firm podpisało deklarację o rezygnacji z jaj z chowu klatkowego. Otwarte Klatki nie ustają jednak w działaniach.

– Już prawie 50 tysięcy osób podpisało deklarację o niekupowaniu jajek z chowu klatkowego na naszej stronie, a kolejne firmy ogłaszają rezygnację ze sprzedaży “trójek”

– mówi Maja Jaryczewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. – Poprzez naszą akcję chcemy pokazać mieszkańcom Gdańska, że chów klatkowy oznacza dla kur ogromne cierpienie oraz że wspólnymi siłami możemy to cierpienie zakończyć – dodaje Jaryczewska.

Otwarte Klatki mają w tej kwestii poparcie konsumentów. Według badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat w lutym 2020 r., aż 82% ankietowanych uważa, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia. 70,9% badanych potwierdziło, że warunki chowu kur niosek są dla nich istotnym kryterium przy zakupie jajek.

Podczas wydarzenia można było porozmawiać z aktywistami o działalności lokalnej i ogólnopolskiej. Można było również wesprzeć kampanię podpisując deklarację, która dostępna jest pod tym linkiem.

- Chów klatkowy kur niosek to okrutna i przygnębiająca praktyka. Kury żyją w klatkach umieszczonych w ciemnych halach przesiąkniętych zapachem zwierzęcych wydzielin

– przekonują organizatorzy akcji. - Nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele z kur umiera z wycieńczenia. Inne z powodu stresu wydziobują sobie wzajemnie pióra. Hodowcy traktują czujące zwierzęta jak maszynki do produkcji jajek. Jedynie ukrywanie tego procederu przed konsumentami za ścianami przemysłowych ferm sprawia, że wciąż trwa – przekonują organizatorzy akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest w obronie kur przed Madisonem w Gdańsku: Otwarte Klatki przeciwko hodowli klatkowej. Zobaczcie zdjęcia - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto