MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja Rafinerii Gdańskiej

(JKL)
Na początku maja może się rozstrzygnąć czy Rafineria Gdańska pozostanie gdańską, czy trafi do PKN Orlen. 
Fot. Robert Kwiatek
Na początku maja może się rozstrzygnąć czy Rafineria Gdańska pozostanie gdańską, czy trafi do PKN Orlen. Fot. Robert Kwiatek
Na początku maja może się rozstrzygnąć czy Rafineria Gdańska pozostanie gdańską, czy trafi do PKN Orlen. 9 maja minister skarbu Piotr Czyżewski będzie rozmawiał o prywatyzacji rafinerii z prezesem RG Pawłem ...

Na początku maja może się rozstrzygnąć czy Rafineria Gdańska pozostanie gdańską, czy trafi do PKN Orlen.

9 maja minister skarbu Piotr Czyżewski będzie rozmawiał o prywatyzacji rafinerii z prezesem RG Pawłem Olechnowiczem, wojewodą Janem Ryszardem Kurylczykiem i marszałkiem województwa Janem Kozłowskim. Do rozmów miało dojść wczoraj jednak minister Czyżewski nie mógł przyjechać do Gdańska. Rafinerię wizytowali za to minister nauki Michał Kleiber i wiceminister sportu Rafał Skąpski.

- Minister skarbu zaproponował spotkanie, na którym poinformuje nas o szczegółach prywatyzacji i dowiemy się, jakie będą decyzje w tej sprawie - powiedział Kurylczyk.

- Na spotkaniu będę przekonywał ministra Czyżewskiego do koncepcji budowy grupy Lotos - powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Rafinerii Gdańskiej.

Zaznaczył, że prywatyzacja, oparta na budowie w Gdańsku grupy kapitałowej z rafineriami południowymi, nie zamyka w przyszłości możliwości współpracy i powiązań kapitałowych z PKN Orlen.
Atutem na rzecz powstania grupy Lotos w rozmowach z szefem resortu skarbu jest budowa instalacji zgazowania odpadów ciężkich. Zainwestuje w nią amerykański koncern Lockheed Martin w ramach umowy offsetowej. Całkowita wartość programu inwestycyjnego wynosi 540 mln USD, jednak mówi się, że wartość może dojść do około 800-900 mln USD.

- Myślę, że inwestycja w ramach offsetu może być argumentem za utworzeniem grupy kapitałowej wokół rafinerii - powiedział Michał Kleiber, minister nauki.

O kupno 75 proc. Rafinerii Gdańskiej stara się Polski Koncern Naftowy Orlen w konsorcjum z Rotch Energy. Nafta Polska, która jest odpowiedzialna za prywatyzację spółek sektora, przesłała już resortowi skarbu swoje rekomendacje, ale nie poinformowała, czy popiera starania konsorcjum.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto