Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy sceptyczni wobec "pakietu Kluski"

ROBERT KIEWLICZ
Trwa dyskusja nt. "pakietu Kluski“", który wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców. Niestety, bez rewolucji. Sami przedsiębiorcy są bardzo sceptyczni.

Trwa dyskusja nt. "pakietu Kluski“", który wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców. Niestety, bez rewolucji. Sami przedsiębiorcy są bardzo sceptyczni.

Główne zmiany to ułatwienia w zakładaniu firm i uzyskiwaniu pozwoleń na działalność. Przedstawiony w ubiegłym tygodniu projekt jest coraz bardziej krytykowany.
- Przedstawione przez premiera Jarosława Kaczyńskiego pierwsze projekty nowelizacji ustaw z tzw. pakietu Kluski to jeszcze nie rewolucja - mówi Arkadiusz Protas, wiceprezes BCC. - Ułatwianie działalności gospodarczej nie jest przecież profitem dla biznesmenów – jest niezbędne dla poprawy kondycji całej gospodarki.
- Koniec z ograniczaniem wolności gospodarczej - te słowa wypowiedziane przez premiera obiegły niedawno całą Polskę, obwieszczając całkowitą zmianę kursu PiS i rządu w stosunku do przedsiębiorców - twierdzi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. - Kiedy słucham komentarzy kolejnych polityków, mówiących o prawdziwej rewolucji w podejściu do prowadzenia działalności gospodarczej, zastanawiam się nad tym, które z przysłów pasuje do całej tej sytuacji - "lepiej późno niż wcale" czy "dwa razy daje, kto prędko daje"? I przyznam szczerze, nadal nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.
Przedsiębiorcy twierdzą, że "pakiet kluski" jest dopiero początkiem tego, co dla gospodarki jest niezbędne. Przedstawione projekty niewiele zmienią, jeśli w ślad za nimi nie pójdą następne. O wiele bardziej bowiem potrzebne są zmiany przepisów, które usuną takie kłody spod nóg przedsiębiorców, jak m.in. skomplikowane przepisy podatkowe, czasochłonny system wydawania zezwoleń i koncesji, wysokie koszty pracy, dowolność interpretacyjna przepisów czy brak rzeczywistej odpowiedzialności urzędników za błędne decyzje.

Inaczej traktować przedsiębiorców
Henryka Bochniarz
prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Oczekujemy także od rządu zmiany klimatu wobec biznesu. Trudno nam będzie uwierzyć w deklaracje o państwie bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców, dopóki Sejm rozpatruje bardzo restrykcyjne projekty ustaw o PIP i odpowiedzialności karnej pracodawców za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, tak bardzo sprzeczne z zasadami wolności gospodarczej. PKPP Lewiatan spodziewa się, że rząd skonsultuje z pracodawcami zapowiadane projekty ustaw oraz dalsze zamierzenia dotyczące deregulacji gospodarki. Dlatego czekamy nie tylko na realizację zapowiedzi, ale także na radykalną reformę prawa gospodarczego i daleko idące uproszczenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Zróbmy to szybko
Andrzej Malinowski
prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

n Premier Jarosław Kaczyński "marszem ku swobodzie działalności gospodarczej" określił tak zwany pakiet Kluski, zaprezentowany na Warszawskiej Giełdzie. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, zawiera on rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na prowadzenie i otoczenie przedsiębiorczości. W naszej ocenie są to jednak propozycje o ograniczonym zakresie. Dobrze jednak, że przechodzimy od zapowiedzi do projektów konkretnych ustaw. Oczekujemy, że nowe – niejednokrotnie spóźnione w czasie – rozwiązania, wejdą szybko w życie. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, to będzie to krok w dobrym kierunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy sceptyczni wobec "pakietu Kluski" - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto