Przegląd tygodnia z 22.05.2022 w Gdańsku. Najważniejsze wydarzenia od 15.05 do 21.05.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja online
Redakcja online
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 15.05 do 21.05.2022
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 15.05 do 21.05.2022 CC0
Udostępnij:
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Gdańska, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 15.05 a 21.05.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Rower w autobusie i tramwaju? Za co można zapłacić karę? Pierwszeństwo ma wózek czy rower? ZTM w Gdańsku przypomina zasady”?

Przegląd tygodnia: Gdańsk, 22.05.2022. 15.05 - 21.05.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Rower w autobusie i tramwaju? Za co można zapłacić karę? Pierwszeństwo ma wózek czy rower? ZTM w Gdańsku przypomina zasady

Nie raz byliśmy świadkami, jak rowerzyści zostali wyproszeni z autobusów. Czy słusznie? Za co rowerzyści, chcący przetransportować swój jednoślad autobusem lub tramwajem, mogą dostać karę? Kiedy można przewieźć rower? Kto ma pierwszeństwo - rower, wózek inwalidzki czy wózek dziecięcy? Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przypomina zasady. Kliknij w galerię i zobacz, w jakich warunkach można przepisowo przewieźć rower komunikacją publiczną.

📢 Tak wyglądał Gdańsk u schyłku Rzeczypospolitej. Zobacz niezwykłe grafiki z XVIII wieku!

Muzeum Narodowe w Gdańsku oddział Zielona Brama przygotował niezwykłe grafiki Gdańska w XVIII wieku ze zbiorów toruńskiego pastora Johanna Jacoba Haselau. To dzieła Matthäusa Deischa we współpracy z Friedrichem Lohrmannem, którzy opracowali je by sprzedawać prenumeratom.

📢 Skorpion z Pomorza. Mija 35 lat od stracenia seryjnego mordercy. Paweł Tuchlin - kim był i dlaczego zabijał?

Gdyby żył, dziś miałby 76 lat. Jeden z najgroźniejszych przestępców, grasujący na Pomorzu. Przez kilka lat siał postrach wśród kobiet. Zabijał, bo sprawiało mu to przyjemność. Był bezwzględny. Swoim ofiarom zadawał kilkanaście ciosów młotkiem. Zaczęło się w 1975 r. na gdańskiej Oruni, skończyło w maju 1983 r. w Narkowach (pow. tczewski). Skończyło, choć strach wśród mieszkanek Pomorza pozostał przez następne lata. "Skorpion z Pomorza". Kim był, dlaczego zabijał, jak pozostawał nieuchwytny przez osiem lat? Oto historia zbrodniarza, na którym wykonano przedostatnią karę śmierci w PRL.

Tygodniowa prasówka 22.05.2022: 15.05-21.05.2022 Gdańsk: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Gdańsku. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Gdańskie liceum w pierwszej trójce rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ 2022. Oceniane jest bezpieczeństwo młodzieży

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ to coroczny polski projekt, w którym młode osoby - uczniowie i uczennice - oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości, różnorodności i bezpieczeństwa dla młodzieży nieheteronormatywnej oraz transpłciowej. Tegoroczna edycja została objęta patronatem Komisji Europejskiej w Polsce oraz sześcioma patronatami samorządowymi. Gdańska szkoła znalazła się w pierwszej trójce rankingu.

📢 Jakie szanse na transfer Jesusa Imaza do Lechii Gdańsk? Rekordowa oferta od Jagiellonii, piłkarz się waha. Decyzja dopiero po sezonie

Lechia nie planuje dużej liczby transferów w letnim oknie transferowym. Raczej nie należy się spodziewać, że klub wyda sporo pieniędzy, natomiast nie oznacza to, że nikogo nie pozyska. Zarząd nie próżnuje i chciałby sprowadzić do siebie Jesusa Imaza, któremu wygasa kontrakt z Jagiellonią Białystok.

📢 Strażacy pojawili się w budynku przeznaczonym do rozbiórki. Co tam robili? Zobaczcie zdjęcia

19 maja strażacy pojawili się w obiekcie przeznaczonym do rozbiórki. Przeszukiwali gruzowiska, zajmowali się stabilizacją elementów budynków oraz wykonywaniem przebić przez elementy, w celu dotarcia do osób poszkodowanych. Wszystko w ramach ćwiczeń SGPR Gdańsk. Kliknij galerię i zobacz, jak strażacy radzili sobie w ich trakcie.

📢 Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 21.05.2022 r. Znamy skład biało-zielonych! Trener Tomasz Kaczmarek zrobił rewolucję?

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk. W sobotę (21.05.2022 r.) Lechia Gdańsk zagra na wyjeździe z Rakowem Częstochowa w meczu PKO Ekstraklasy. Na kogo postawił trener Tomasz Kaczmarek? Szkoleniowiec Lechii zdradził przed meczem niektóre decyzje kadrowe. Kto zastąpił kontuzjowanego Michała Nalepę? Jest niespodzianka w ataku. Sprawdźcie oficjalny skład Lechii Gdańsk na mecz z Rakowem Częstochowa.

📢 Wandale w Gdańsku niszczą kolejne sklepy. Kto i dlaczego podrzuca śmierdzącą substancję do Żabki?

Dwa podobne zdarzenia w ostępie zaledwie dwóch godzin miały miejsce w środę 18 listopada. Do dwóch sklepów sieci Żabka w gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo podrzucono nieznaną, śmierdzącą ciecz. Sprawa wydaje się niepokojąca tym bardziej, że do podobnych incydentów dochodziło już w przeszłości. Sklepy były wówczas zamykane na kilka tygodni, a właściciele narażani na potężne koszty. Mieszkańcy obawiają się, gdzie i kiedy może dojść do podobnych aktów wandalizmu. Choć w obu środowych zdarzeniach nie było osób poszkodowanych, to sprawca wrzucił ciecz w samym środku dnia, gdy w sklepie znajdowali się klienci. Kto za tym stoi? Wśród mieszkańców pojawiają się kolejne teorie.

📢 Zielone ogólnodostępne tereny to nowy sposób na pozyskanie przychylności miast. W Oliwie powstały nie tylko apartamenty, ale też nowy park

Invest Komfort to kolejny deweloper, który z własnych środków realizuje ogólnodostępny park w Oliwie, tym razem przy ul. Opackiej. Pięć lat temu po podobny instrument sięgnęła firma Doraco: urządziła – również w Gdańsku Oliwie - ogród sensoryczny na terenach sąsiadujących z ul. Pomorską. Powód w obu przypadkach był ten sam: inwestycje mieszkaniowe, realizowane na terenach bezpośrednio sąsiadujących z najsłynniejszym gdańskim parkiem. Również w obu przypadkach tereny kompleksów, budowanych przez wymienionych deweloperów, wtapiają się w otoczenie parkowe, stanowiąc przedłużenie zabytkowego ogrodu. Do tej grupy można zaliczyć również ogród japoński, który powstał kilka lat temu, gdy firma Doraco budowała na terenach sąsiadujących z zapleczem parku swoją siedzibę.

📢 Gdańska Oliwa - nowy park. Piknik sąsiedzki i Dzień Otwarty ulicy Opackiej w Gdańsku - 21 maja

Przy ulicy Opackiej w Gdańsku powstał nowy park. Mieszkańcy znów będą mogli się cieszyć wodą i zielenią na niegdyś zapomnianym obszarze. To teren o powierzchni ok. 5 000 m kwadratowych. Jak będzie wyglądał nowy park miejski? Wpadnijcie na piknik sąsiedzki w Oliwie już w tę sobotę 21 maja.

📢 Gdańsk - Nowy Port. Mieszkańcy są oburzeni wycinką drzew. Radny dzielnicy: ona była planowana, ale obawiamy się, że usunięto za dużo drzew

W gdańskim Nowym Porcie, na terenie Szańca Zachodniego, wycięto drzewa. Teren, jak mówią zaniepokojeni mieszkańcy, został wręcz ogołocony z drzew i przypomina krajobraz księżycowy. Grunt, na którym znajdowała się kiedyś baza paliwowa, musi zostać oczyszczony ze szkodliwych substancji. Radni dzielnicy przyznają, że wycinka była konieczna. Obawiają się jednak, że miasto pośpieszyło się z pracami i że usunięto zbyt dużo drzew. Mają też żal do miasta, że z wyprzedzeniem nie poinformowało ich o pracach wycinkowych. - Zależy nam na tym, żeby te prace zostały wykonane z rozsądkiem, z poszanowaniem tego terenu i roślinności oraz w uzgodnieniu z mieszkańcami - mówi radny dzielnicy Łukasz Hamadyk. Miasto uspokaja: prace są prowadzone na podstawie wszelkich niezbędnych uzgodnień.

📢 Gdańsk Wrzeszcz. Nie żyje mężczyzna potrącony przez pociąg. To kolejna w ostatnich dniach tragedia na torach. 19.05.2022 r.

Pociąg towarowy śmiertelnie potrącił mężczyznę we Wrzeszczu.

📢 Pogoda przyniesie wiele niespodzianek! Tropikalny upał, a potem znaczące spadki temperatury

Wszystko wskazuje na to, że koniec tygodnia upłynie nam pod znakiem bardzo niestabilnej pogody. Według przewidywań meteorologów w kraju czeka nas zarówno powiew gorącego lata z temperaturą osiągającą prawie 30 st. C, jak i porywisty wiatr, opady deszczu i gwałtownych burz z gradem. Dla części województw wydane mają zostać ostrzeżenia meteorologiczne. Na Pomorzu będzie nieco spokojniej, ale i tak ciepła pogoda uraczy nas tylko na chwilę.

📢 Nagły zwrot w sprawie Magdaleny Adamowicz. Zamknięto przewód sądowy. Mowy końcowe zostaną wygłoszone 24 maja 2022 roku

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, rok i jeden dzień, czekał na przeprowadzenie postępowania przeciwko europoseł Magdalenie Adamowicz. Tym razem, w środę, 18 maja 2022 roku rozprawa doszła do skutku, choć oskarżona się na niej nie pojawiła. Jej nieobecność, jak tłumaczył obrońca, adwokat Paweł Knap, miała związek ze zmianą miejsca zamieszkania. Sąd na podstawie przepisów wynikających z kodeksu postępowania karnego, zdecydował się jednak prowadzić rozprawę, po odroczeniu przyznając, że gdyby oskarżona chciała, to by się w sądzie pojawiła. Po niespełna dwóch godzinach, przewodnicząca SSR Julia Kuciel postanowiła zamknąć przewód sądowy i wyznaczyć datę, 24 maja 2022 roku na wysłuchanie mów końcowych oskarżyciela publicznego i obrońcy.

📢 Gdańsk. Sąd sprawdzi czy - w schronisku dla zwierząt "Promyk" - doszło do znęcania się nad zwierzętami

W środę, 18.05. przed Sądem Karnym w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Fundację Łączy Nas Polska, dotycząca znęcania się nad zwierzętami w schronisku "Promyk". Prezes organizacji m.in. zwróciła się z apelem do prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz. Sprawdźcie szczegóły.

📢 Gdańsk. Potrącenie rowerzysty na ul. Elbląskiej. Mężczyzna trafił do szpitala 18.05.2022 r.

W środę przed godz. 13 doszło do potrącenia rowerzysty na ul. Elbląskiej w Gdańsku. Na czas pracy służb dwa pasy w kierunku Śródmieścia były zablokowane. Obecnie ruch przebiega już normalnie. Policjanci ustalili wstępne okoliczności zdarzenia.

📢 Mieszkania w Gdańsku drożeją najszybciej. Niedługo będą droższe niż w stolicy?

W Gdańsku w kwietniu mieszkania były droższe o 22,8 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 r., za to „tylko” o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem życzą sobie oferenci w Katowicach (w których mieszkania są prawie o połowę tańsze niż w Warszawie).­­

📢 Gdańsk. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. "Straż pożarna, to formacja, która ratuje życie ludzkie i daje poczucie bezpieczeństwa" ZDJĘCIA

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku była świadkiem wielu podniosłych wydarzeń i przepięknych koncertów. Równie uroczyście było we wtorek, 17 maja 2022 roku. Na placu przed filharmonią odbyły się obchody wojewódzkie Dnia Strażaka, które poprzedziła msza święta w intencji strażaków i służby pożarniczej, odprawiona w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło tych najważniejszych, a więc strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, która obchodzi swój jubileusz 30-lecia oraz druhów ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej.

📢 Efektowne i kontrowersyjne oprawy kibiców. Jakie pomysły mają fani Arki Gdynia i Lechii Gdańsk? Zobaczcie najciekawsze oprawy ZDJĘCIA

Kibice drużyn piłkarskich mają różne pomysły na tworzenie meczowych opraw. W ciągu ostatnich lat nie brakowało ekscytujących i efektownych opraw, ale też często kontrowersyjnych. Robią duże wrażenie. Sami zobaczcie najciekawsze oprawy kibiców w naszej galerii. Zapraszamy do oglądania.

📢 Gdańsk. Ruszył przetarg na opracowanie projektów nowych basenów. Otwarcie ofert w drugiej połowie maja

Na terenie Gdańska powstaną dwa nowe baseny. Jeden z nich znajdzie się w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice obok lodowiska, które jest w trakcie fazy projektowej. Drugi basen będzie w Brzeźnie. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na opracowanie projektów nowych pływalni.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Taras Ermakov o działalności jednostki "Carlson"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie