MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przekształcanie we własność

Robert Kiewlicz
Prawo użytkowania wieczystego będzie automatycznie przekształcane w prawo własności. W życie weszła właśnie ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Obejmie ona prawie 400 tys.

Prawo użytkowania wieczystego będzie automatycznie przekształcane w prawo własności. W życie weszła właśnie ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Obejmie ona prawie 400 tys. ha gruntów w naszym kraju.

Dzisiaj przedstawiamy szczegóły dotyczące tego kto, jak i za ile może dokonać przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Przepisy dotyczą nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, terenów na których zbudowane są garaże lub przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Prawo do przekształcenia będzie przysługiwało wyłącznie tym osobom, które w dniu wejścia w życie ustawy będą użytkownikami danej nieruchomości. Prawo będzie także przechodzić na ich następców prawnych.
Przekształcenie nastąpi po złożeniu wniosku o potwierdzenie przekształcenia, przez firmę lub osobę fizyczną. W wypadku kiedy nieruchomość należy do Skarbu Państwa, potwierdzenie przekształcenia otrzymamy od starosty. Przy gruntach samorządowych takie dokumenty wystawiać będą wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa. Wnioski o przekształcenie będzie można składać tylko do końca 2012 roku. Ustawa wprowadza odpłatność za przekształcenie dla osób, które dostały prawo użytkowania po 1990 r. Jest to różnica między wartością rynkową prawa własności i prawa użytkowania wieczystego, czyli od wartości rynkowej nieruchomości musimy odjąć wszystkie dotychczasowe wpłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Średnio wyniesie to około 50 proc. wartości rynkowej nieruchomości. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania bonifikaty, której wysokość nie została ustawowo ograniczona. Zależeć ona będzie wyłącznie od władz samorządowych lub Skarbu Państwa. Bonifikatę trzeba jednak będzie zwrócić, w wypadku kiedy nieruchomość zostanie wykorzystana na inne cele lub sprzedana w ciągu 5 lat od przekształcenia.
Ustawa zakłada przekształcenie bezpłatne dla osób, które otrzymały nieruchomość w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r. Bezpłatnie przekształcenia dokonają też osoby, które prawo użytkowania wieczystego gruntu otrzymały na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na terenie Warszawy. Wszelkie opłaty będą musieli jednak ponieść wszyscy, którzy otrzymali prawo do użytkowania po roku 1990.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto