Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przycinanie żywopłotu

Materiał Partnera Zewnętrznego
Piękny trawnik i żywopłot to najlepsza wizytówka Twojego domu. Świadczą o zaradności i pracowitości gospodarza. Ale mają spełniać też inne role, niż reprezentacyjna. Równo przycięte drzewka i krzewy rozjaśniają ogród i są alternatywą dla szarych murów lub metalowych siatek. Są też dobrą zaporą przed wiatrem, hałasem i nawiewanymi zanieczyszczeniami. Tworzą swego rodzaju azyl i dają więcej prywatności. Przydatna funkcja, jeśli masz wścibskich sąsiadów.

Jednak by cieszyć się pięknym i równo dociętym szpalerem zieleni, należy włożyć w jego pielęgnację trochę wysiłku, ale przede wszystkim – trzeba wiedzieć, jak do tego się zabrać. Formowanie należy przeprowadzać regularnie. Nie można czekać aż drzewka się wymkną się spod kontroli. Możesz mieć później problem z okiełznaniem natury i uformowaniem pożądanego kształtu. Wystarczy jeden sezon lenistwa, by rośliny nadmiernie się rozrosły. Po agresywnym przycięciu na widoku zostaną gałęzie, zamiast zieleni.

Jest kilka zasad, których należy się trzymać przy formowaniu żywopłotu:

1. Cięcie rozpoczynaj od bocznych krawędzi zielonego murku, a później przejdź do wierzchołków. Jeśli robisz to nożycami elektrycznymi lub spalinowymi, zawsze posuwaj się od góry w dół, a później w odwrotną stronę, by ewentualnie skosić nierówności.

2. Jeśli wspominamy o formowaniu wiosną, to najlepszym okresem będzie przełom marca i kwietnia, ale pod warunkiem, że jest ciepło. Wtedy rośliny szybko wypuszczą nowe pędy, a miejsca cięć szybko się zabliźnią. Gdy piszemy o przycince jesiennej, należy to zrobić do końca września- tak, by nowe pędy zdążyły stwardnieć przed zimą.

3. Rośliny z nieregularnym dostępem do światła słonecznego przycinaj w kształt trapezu. Wtedy dostanie odpowiednią dawkę promieni na całej swej rozciągłości.

4. Ostre noże sprzętu tnącego to podstawa. Nie dopuszczaj do ran szarpanych, gdyż rośliny mogą później nie wypuścić nowych pędów.

5. Gdy brak Ci wprawy, pewnej ręki, i nie do końca możesz polegać na swoim oku, a chcesz mieć równy żywopłot, zaznacz linie cięcia sznurkiem przywiązanym do palików wbitych w ziemię.

Różne rodzaje roślin przycinamy w różnym czasie. Okresy te są zbliżone, jednak lepiej być nieco bardziej ścisłym, by nie zrobić im krzywdy i cieszyć się równiutkim szpalerem.

ŻYWOPŁOTY LIŚCIASTE
Rośliny sezonowe trzeba przyciąć od razu po zasadzeniu (chyba, że sadzisz na jesieni – wtedy pierwsze cięcie wypada następnej wiosny), bo wtedy się zagęszczą od samego początku. Jeśli tego nie wykonasz, będą przerzedzone na dole. Należy zrobić to do wysokości 15-20 cm w przypadku mniejszych sadzonek i 35-40 cm, jeśli krzewy są większe. Kolejne cięcie zrób w czerwcu, w ten sam sposób. W końcówce czerwca rośliny kończą etap intensywnego wzrostu, zatem wtedy nadaj żywopłotowi zamierzony kształt. W sierpniu i we wrześniumożesz wyrównać to, co wybiło się poza bryłę.

Wiecznie zielonych krzewów nie musisz przycinać od razu po zasadzeniu. Pierwszych zabiegów dokonuj na początku wiosny, a później pod koniec czerwca.

Jeśli zapuściłeś swój zielony murek, to na koniec zimy przytnij stare gałęzie na długość 15 cm, by z początkiem wiosny dostały nowych pędów.

ŻYWOPŁOTY IGLASTE
Pierwsze cięcia należy wykonać na przełomie marca i kwietnia, kiedy jeszcze nie zaczął się okres wzrostu oraz po jego zakończeniu, czyli w sierpniu. Wtedy daj im odpocząć, bo muszą nabrać sił przed zimą. Iglaki źle znoszą drastyczne cięcia, zatem nie rozpędzaj się zbytnio. Poza tym, przez pierwsze lata możesz im dać spokój, a gdy osiągną pożądaną wysokość, zacznij je formować. Jednak gdy widzisz, że zaczynają rozrastać się stare, drewniane gałęzie, przycinaj je, by wypuściły świeże, zielone pędy

CZYM PRZYCINAĆ?
To zależy od ilości zieleni oraz jej wielkości. Prezentujemy najbardziej niezawodne narzędzia wraz z opisem ich zastosowania.

Fiskars Nożyce do żywopłotu 114790
Niewielkie, ale mocarne nożyce wyposażone w ostrza ze stali nierdzewnej, pokryte teflonem, co sprawia, że do powłok nie przywierają resztki roślin. Jednak ich gabaryty mogą mylić, bo te maleństwa mają specjalnie przekładnie zębate, które umożliwiają cięcie grubszych gałęzi przy użyciu niewielkiej siły nacisku. Idealne do wykańczania kształtów, ale i do całkowitego formowania. Polecane do precyzyjnych cięć, gdyż na dłuższą metę wygodniejsze będą nożyce elektryczne lub spalinowe. Lekki sprzęt, obowiązkowa pozycja w każdym ogrodzie.

Fiskars Nożyce do trawy i żywopłotu 9671
Nożyce ze specjalną dźwignią o zasięgu do 2,5 metra! Głowica z ostrzami tnącymi obraca się o 270 stopni, zatem z tym sprzętem podejdziesz wygodnie wyprostowany nawet w miejsca trudno dostępne. Z ich pomocą wyrównasz także trawnik bez konieczności zmiany pozycji stojącej na klęczącą. Nowoczesne wzmocnienia uchwytów i rączek sprawiają, że nożyce są lekkie. Świetny wybór, jeśli Twoja zieleń rozrosła się wzwyż i wszerz – tymi ostrzami dotrzesz wszędzie.

**

Makita Nożyce do żywopłotu UH5261

**
Idealne do pracy przy większych powierzchniach zielonych. Ułatwiają formowanie dowolnych kształtów, przez co pielęgnacja ogrodu staje się przyjemnością, a niekiedy zabawą – wszystko zależy od fantazji operatora urządzenia. Ergonomiczne uchwyty gwarantują pewne trzymanie sprzętu. Potęguje to gumowana rękojeść. Hamulec elektryczny czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. Sam zadbasz o nie jeszcze lepiej, mając włączniki na obu uchwytach.

GardeTech Nożyce spalinowe do żywopłotu 1,29 KM GTNT230B
"Spalinówki" świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie nie masz dostępu do prądu lub zabrakło Ci przedłużaczy, by nożycami elektrycznymi dotrzeć do skrajnego drzewka w Twoim ogrodzie. Mocny sprzęt, który dzięki idealnemu wyważeniu świetnie leży w dłoniach i wykona cięcia, jakie zrodziły się w Twojej głowie. Konstrukcja jest mocną stroną tych nożyc, które zapewne będą służyć Ci przez długie lata.

Sprzęt wybieraj według potrzeb i rozmiarów ogrodu, jednak nie oszczędzaj na nim, a zaprocentuje to wbrew pozorom oszczędnościami – nie będziesz musiał często wymieniać zużytych narzędzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto