Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek SKM Gdańsk Śródmieście w 2016 roku

Redakcja
Do końca 2016 roku powstanie przystanek SKM Gdańsk Śródmieście, płyta nad torami kolejowymi pomiędzy wiaduktami Hucisko i Armii Krajowej i węzeł komunikacyjny przy ul. Armii Krajowej.

Porozumienie dotyczące realizacji tej inwestycji podpisali dzisiaj (30 lipca) w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przedstawiciele sześciu instytucji. Projekt pochłonie około 70 mln złotych, z czego jedną połowę sfinalizuje Unia Europejska, a drugą (po 17,5 mln zł) Gmina Miasta Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego. Do realizacji projektu włączyły się spółki PKP S.A., PLK S.A., PKP SKM oraz Ministerstwo Infrastruktury.

- Zniknie wąwóz, który dzisiaj dzieli miasto, a jest to wartość społeczna, kulturowa i gospodarcza. Na powierzchni tej płyty powstaną obiekty w których będzie ktoś mieszkał, pracował, płacił podatki - wyliczał zalety projektu Paweł Adamowicz.

Na terenie planowanych prac znajduje się budynek w którym mieszka 12 rodzin. Jego przyszłość będzie zależała od planów inwestora. Jeżeli zdecyduje o wyburzeniu budynku, dotychczasowym lokatorom będzie musiał zapewnić nowe mieszkania. Nienaruszony zostanie budynek sióstr Elżbietanek, który jest ich własnością oraz podlega ochronie konserwatora zabytków. Iwona Bierut zapytana o przyszłość Centrum Handlowego Gildia przyznała, że na dzień dzisiejszy jego przyszłość nie jest znana.

- To inwestor będzie zobowiązany przedstawić koncepcję zagospodarowania tego terenu i dopiero wtedy będziemy mogli coś więcej powiedzieć - mówiła Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Dzięki porozumieniu udało nam się doprowadzić do sytuacji takiej, że w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko zostały zabezpieczone środki finansowe w wysokości 50 proc. wartości inwestycji w formie bezzwrotnej dotacji - mówi Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa.

- Teraz prezes PKP SKM, Andrzej Osipów ma zielone światło, żeby rozpocząć przygotowanie studium wykonalności oraz dokumentacji technicznej umożliwiającej jak najpilniejszą realizację całego przedsięwzięcia - dodał Struk. Iwona Bierut planuje, że konkurs na wyłonienie inwestora inwestycji zostanie ogłoszony jeszcze w październiku tego roku.

Łączna powierzchnia do zabudowy, wraz z obszarem kolejowym to ok. 7,5 hektara. Planowany termin zakończenia inwestycji to lata 2015-2016.

Czytaj też:


Architekci zmienią wygląd Targu Rakowego i Siennego

**


Nowa stacja SKM. Co na to gdańszczanie?

**

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto