MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przywracanie miastu blasku sprzed wieków

Kazimierz Netka
Koncepcja rekonstrukcji fragmentu murów miejskich w Gdańsku; widok od strony ul. Latarnianej
Koncepcja rekonstrukcji fragmentu murów miejskich w Gdańsku; widok od strony ul. Latarnianej
Jak wyglądała w Gdańsku fosa obronna? Do czego służyła Baszta Latarniana? Tego będzie można niebawem dowiedzieć się nie tylko z książek. Miejski konserwator zabytków przygotował bowiem dokumentację rekonstrukcji ...

Jak wyglądała w Gdańsku fosa obronna? Do czego służyła Baszta Latarniana? Tego będzie można niebawem dowiedzieć się nie tylko z książek. Miejski konserwator zabytków przygotował bowiem dokumentację rekonstrukcji wspomnianej baszty i przyległych do niej murów obronnych, a także zaznaczenia fragmentu fosy.

Pozostałości gdańskiej Baszty Latarnianej znajdują się przy ulicy o tej samej nazwie. Teraz mają wysokość około 11 metrów. Zaglądają do jej wnętrza zbieracze złomu. Próbują sprawdzać, czy czegoś metalowego nie schowano między cegłami i demontują zabytek, kawałek po kawałku. Łuki, podpierające przyległy do Baszty mur obronny, są "schronieniem" dla pojemników na śmieci.

Ale to wszystko ma się zmienić, a dodatkowo wzdłuż ulicy Latarnianej powstanie... rynsztok.

Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków w Gdańsku, pragnie, żeby rewaloryzacja służyła także edukacji. Zabytek ów, znajdujący się bowiem blisko teatru Wybrzeże, jest dobrze widoczny od strony Targu Drzewnego. Rzuca się w oczy każdemu, kto z dworca PKP podąża w kierunku Głównego Miasta.

- Przy okazji rekonstrukcji murów zostanie uwidoczniona fosa miejska - zapowiada jednocześnie Janusz Tarnacki. - Relikty tej fosy istniały jeszcze w okresie nowożytnym. Niestety, teraz nie ma po niej śladu, zauważalnego przez turystę czy stałego mieszkańca Gdańska.

Zakres rekonstrukcji zabytków zawarty jest w projekcie koncepcyjnym zagospodarowania terenu w kwartale pomiędzy ulicami Świętego Ducha, Latarnianą, Szeroką i Targiem Drzewnym, autorstwa architekta Tomasza Celewicza.

Według tego projektu, fosa ma zostać uwidoczniona na obszarze częściowo zajętym przez parking, obok teatru Wybrzeże. Zarys fosy będzie miał szerokość około 32 metrów. Przewidziane są dwa warianty: z pozostawieniem parkingu lub jego likwidacją.

Baszta po zrekonstruowaniu osiągnie wysokość prawie 21 metrów. Znikną garaże znajdujące się w jej wnętrzu, z wjazdem od ul. Latarnianej. Wzdłuż tej ulicy powstaną rynsztoki - takie, jakie kiedyś w Gdańsku istniały. Nie będzie krawężników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto