Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PiS chcą darmowych przejazdów komunikacją miejską dla niepełnosprawnych i działaczy opozycji antykomunistycznej. Decyzja jutro

Ewelina Oleksy
Skiba: Władze Gdańska dużo mówią o solidarności. My powiemy jutro na sesji: sprawdzam. Sprawdzimy, czy są to tylko puste hasła, czy też konkretna chęć pomocy dwóm bardzo istotnym grupom
Skiba: Władze Gdańska dużo mówią o solidarności. My powiemy jutro na sesji: sprawdzam. Sprawdzimy, czy są to tylko puste hasła, czy też konkretna chęć pomocy dwóm bardzo istotnym grupom ewel
Gdańscy radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały, która zakłada wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób niepełnosprawnych, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w okresie PRL. - Gdańsk na to stać- przekonują radni PiS. Druk będzie głosowany na jutrzejszej sesji Rady Miasta.

Projekt uchwały autorstwa radnych Klubu PiS trafi na jutrzejszą sesję Rady Miasta Gdańska. Dotyczy on bezpłatnych biletów dla opozycjonistów walczących z reżimem komunistycznym oraz dla osób niepełnosprawnych mieszkających w Gdańsku.

- Niepełnosprawni borykają się z różnego typu problemami. Także tymi w zakresie mobilności. Każde wsparcie dla nich jest niezwykle potrzebne. Podobnie opozycjoniści - nie każdy z nich dzisiaj bryluje przed kamerami. Część z nich, mimo, że walczyli o naszą wolność, boryka się z problemami finansowymi. I dla nich też takie wsparcie jest bardzo ważne - mówił dziś na konferencji prasowej przed Radą Miasta Kacper Płażyński, szef Klubu PiS

.

- Dlatego chcielibyśmy, żeby obchody, które w tym roku mamy, czyli Rok Wolności i Solidarności, miały też wymiar praktyczny, wyjścia do ludzi, pomocy ludziom. Nie chcemy, żeby to święto polegało jedynie na tym, że spotka się gdańska elita, politycy PO i poklepią się po ramieniu. Chcemy, żeby po tym święcie pozostał namacalny ślad, stąd projekt naszej uchwały - wskazywał Płażyński.

Szef Klubu PiS zapewniał, że Gdańsk stać na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla kolejnych grup.

- To nie są wysokie koszty. A Gdańsk przecież korzysta z boomu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości. Tylko w 3 ostatnich latach do Gdańska wpływa ok. 300 mln zł więcej z podatków - wskazywał Płażyński.

Przypomniał też, że na finiszu kampanii wyborczej do Europarlamentu, Grzegorz Schetyna w Gdańsku zarzucał rządowi PiS, że ten nie chce pomagać niepełnosprawnym.

- Oczywiście jest to nieprawda. Ale jutro zarówno środowisko pani prezydent Dulkiewicz, jak i gdańskiej PO, będzie mogło pokazać, że za ich słowami o wsparciu dla niepełnosprawnych idą też czyny, że przy tak szczytnych ideach jesteśmy w stanie wznieść się ponad polityczne podziały i zagłosujemy wszyscy wspólnie za tą uchwałą - mówił Płażyński.

Radni PiS poinformowali, że liczba osób uprawnionych do korzystania z darmowych przejazdów jest wśród kombatantów i osób represjonowanych symboliczna - poniżej 200. Jeśli chodzi o niepełnosprawnych - kilkadziesiąt tysięcy osób. Szacowany koszt wprowadzenia uchwały w życie to ok. 2-2, 5 mln zł rocznie.

- Władze Gdańska dużo mówią o solidarności. My powiemy jutro na sesji: sprawdzam. Sprawdzimy, czy są to tylko puste hasła, czy też konkretna chęć pomocy dwóm bardzo istotnym grupom - dodawał radny PiS Andrzej Skiba.

Poinformował też, że do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, której przewodniczy, wpłynęła petycja od Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych ws. zniesienia opłat za komunikację miejską dla osób głuchych.

- To pokazuje, że idziemy w tym samym kierunku, potwierdza, że potrzebujemy takiego działania - mówił Skiba.

Tworzące koalicję i mające większość kluby Wszystko dla Gdańska oraz Koalicja Obywatelska nie podjęły jeszcze decyzji co z tym fantem zrobią.

- Jako miasto Gdańsk chcemy zmierzać do ujednolicania taryf i ulg z naszymi partnerami z Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Finalnie celem jest powstanie jednego, trójmiejskiego biletu, który zastąpiłby dotychczasowe bilety na tramwaje, autobusy, trolejbusy i kolejkę SKM. Oczekujemy na opinię MZK ZG co do projektu uchwały proponującej nowe ulgi. Dlatego też komisje Rady Miasta Gdańska odstąpiły na tym etapie od opiniowania projektu uchwały - do czasu uzyskania opinii naszych partnerów z MZK ZG - informuje Cezary Śpiewak- Dowbór, szef Klubu KO.

Dopytywany przez "Dziennik Bałtycki" o to, jak jego radni będą jutro głosować ws. uchwały złożonej przez PiS, odpowiada:

- Merytoryczną decyzję będziemy mogli podjąć po wpływie opinii Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, ponieważ cel w postaci jednego, trójmiejskiego biletu jest dla nas kluczowy. Jako klub radnych Koalicji Obywatelskiej uzgadniamy jeszcze z klubem radnych Wszystko dla Gdańska jak formalnie jutro postąpić przy tym punkcie porządku sesji - mówi dla "Dziennika Bałtyckiego" Cezary Śpiewak- Dowbór.

W podobnym tonie wypowiada się Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska.

- Czekamy na opinię z Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Do tej pory uchwałę uważamy za nie do końca kompletną. Szkoda też, że Klub PiS nie podjął próby merytorycznej rozmowy na ten temat z Klubami WdG i KO. Wczoraj na komisji RiPS odstąpiliśmy od opiniowania tej uchwały, bo nie było osoby, która by nam ją przedstawiła - wskazuje Dunajewska.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto