Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowiec. Czasami odzywa się wilczy zew

Józef Ziółkowski
W zawodach ścigać się będą psie zaprzęgi z całej Polski.
W zawodach ścigać się będą psie zaprzęgi z całej Polski.
Przez dwa dni sobotę i niedzielę w okolicach miejscowości Rakowiec słychać będzie ujadanie psów malamutów, husky. Bywalcy północnych śnieżnych prerii i ich właściciele będą się ścigać na leśnych drogach.

Przez dwa dni sobotę i niedzielę w okolicach miejscowości Rakowiec słychać będzie ujadanie psów malamutów, husky. Bywalcy północnych śnieżnych prerii i ich właściciele będą się ścigać na leśnych drogach. Do czasu, kiedy zamykaliśmy numer gazety, zgłosiło się ponad 30 załóg psich zaprzęgów z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Tczewa.

Psy muszą mieć rodowód i predyspozycje do biegania i słuchania komend maszera. Na trasie, gdzie biegną nie powinno być zwierząt gospodarskich lub wałęsających się psów. Psy pociągowe są zazwyczaj łagodnymi zwierzętami, jednak czasami odzywa się w nich wilczy zew. Z tych względów, jak mówią maszerzy, w czasie treningu, starają się unikać ludzkich siedlisk.
Zawodnicy startować będą w sześciu konkurencjach B, B1, B2, C, C1, C2, zależnie od liczby psów w zaprzęgu. W zmaganiach weźmie udział Michał Korzeniewski, mistrz Polski w klasie C i czołowy zawodnik pucharu świata. Zobaczymy jak sobie poradzi z innymi rywalami.

Będą też zawody skandynawskie, z jednym psem. Bez sań będzie biegł jeden zawodnik. Jak nam powiedział Arkadiusz Wojtkowiak, jeden z organizatorów, w tej kategorii chce biec dwóch zawodników z Tczewa.
Ci którzy nie przyjadą do Rakowca mogą migawki z zawodów oglądać w internecie (www. rakowiec-tramp. z. pl). Serwis zagwarantował Maciej Kumor z tczewskiego Trampnetu. Komputerowcy z Sebstaru z Gniewa policzą wyniki. Kuchnię dla uczestników spotkania w Rakowcu zaoferował zakład pracy chronionej Edwarda Zielińskiego i Zygmunta Śmigierskiego Corrioda z Nowego.

• Psy wielu ras

W rywalizacji wezmą udział psy różnych ras. Do Rakowca zjadą hodowcy z całej Polski.

Siberian husky to najszybsze z ras zaprzęgowych. Ważą około 30 kg. Wyhodowały je plemiona Czukczów z północno-wschodniej Azji. To bardzo towarzyskie psy, często o niebieskich oczach. Są energiczne, mało jedzą.

Psy rasy alaskan malamute są ciężkie, ich waga dochodzi do 60 kg. Wywodzą się z Alaski, gdzie używano je do ciągnięcia dużych ładunków. Są wesołe, przyjazne, pełne życia. Mają brązowe oczy w kształcie migdałów.

Pies grenlandzki jest silny, wytrzymały, odporny na niskie temperatury. Stara się być psem niezależnym. Służył do polowania na foki. Wymaga zdecydowanego maszera.

Samojedy to psy pociągowe przeważnie o białym umaszczenie. Używane były do zdobywania przez Scotta i Amundsena bieguna południowego. Rasa zachowała się dzięki wywiezieniu przez polarników 12 psów z Arktyki.

Alaskan husky jest przydatny w zaprzęgu. To najwytrzymalszy i najszybszy pies pociągowy na świecie. Mniej odporny na niskie temperatury.

Program zawodów

• Sobota, 1 lutego

Godz. 10-30 - 11 - otwarcie zawodów

Godz. 11 - start zawodników

Czas trwania zawodów uzależniony od liczby startujących
Godzinę po zakończeniu zawodów zaplanowano wieczór maszera, czyli spotkanie wszystkich uczestników zawodów.
W przerwach pomiędzy startem zawodników, pierwszego i drugiego dnia, wystąpi Natalia Stefanek, piosenkarka country. Wystąpi taneczny zespół Saloon z Poznania. Będą pokazy gaszenia batem papierosa, przecinania serwetek. Będzie okazja poznać poszczególne rasy mało spotykanych psów i porozmawiać z właścicielami czworonogów.

• Niedziela, 2 lutego

Godz. 10 - rozpoczęcie zawodów

Godz. 14.30 - zakończenie

Godz. 15 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie imprezy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto