Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recenzja: Jacaszek - Treny

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
"Treny" gdańskiego eksperymentalisty, Michała Jacaszka to zbiór dźwięków wyciszonych, spokojnych i refleksyjnych. I niesamowicie smutnych.

Jeśli pierwsze, co przyszło wam na myśl, to skojarzenie z mistrzem polskiego renesansu, Janem Kochanowskim, nie mylicie się. Na swojej najnowszej płycie Michał Jacaszek sięga do słynnych liryków, które poeta napisał na cześć swej zmarłej córeczki. Nie jest to z resztą pierwszy raz, gdy gdański muzyk na koncept-albumach łączy muzykę z literaturą. Wcześniej był choćby zadziwiający krążek "Lem konzept" - słuchowisko muzyczne do bajek mistrza science-fiction, Stanisława Lema.

Choć i "Treny" to album typowo konceptualny, od poprzednich różni go ważna zmiana. Słuchając zawartych na płycie utworów mamy wrażenie, że artysta postanowił trochę odsunąć w cień pokusy eksperymentatorskie na rzecz zabiegów muzycznych mających przede wszystkim stworzyć niesamowicie smutny klimat tych żałobnych opowieści. I zdecydowanie mu się udało.

Wielka zasługa w tym zaproszonych do nagrań artystów. Obok ambientowych zlepków dźwiękowych, generowanych przez Jacaszka z laptopa subtelnych bitów i zapętlanych sampli (m.in. fortepianu i harfy), można w tych jedenastu kompozycjach usłyszeć także żywe instrumenty. Stefan Wesołowski i Anna Śmiszek-Wesołowska nagrali partie smyczkowe na skrzypcach i wilonczeli, a Maja Siemińska wzbogaciła kompozycje o rewelacyjne wstawki sopranowe. To właśnie obecność "żywego instrumentarium" sprawiła, że płyta jest tak nastrojowa, a dzięki dźwiękowym pomysłom Jacaszka niezwykle nowoczesna i oryginalna.

"Treny" doceniono nie tylko w Polsce. Niedawno szereg portali i magazynów branżowych zwrócił uwagę na pracę gdańszczanina. Artysta doczekał się nawet pochlebnej recenzji w opiniotwórczym brytyjskim piśmie "The Wire" oraz podpisał kontrat z norweskim wydawcą Miasmah, który rozprowadzi album po całym świecie.

Najbliższa okazja, aby zobaczyć Jacaszka na żywo nadarzy się już w niedzielę (13 lipca) o godz. 22 przed Teatrem Wybrzeże (Gdańsk, ul. Targ Węglowy) w ramach organizowanego przez teatr Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Muzyk wraz ze Stefanem Wesołowskim oraz artystą wideo, Antkiem Grzybkiem zaprezentują premierowy pokaz muzyczno-wizualnego performance "Stany złożone". Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto