Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki. Husaria zagości w Gdańsku

Kazimierz Netka
Jak wyglądała husaria - można zobaczyć na obrazach, na filmach. W piątek - będziemy podziwiać tych rycerzy z bliska, w Gdańsku, a nawet z nimi porozmawiamy, dotkniemy uzbrojenia, koni. Ta odrodzona, niezwyciężona jazda polska, witać będzie w piątek gości, przybywających na Regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki - przed wejściem do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka.

- Na uroczystości pojawi się poczet reprezentacyjny - mówi dowódca pomorskich husarzy, Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku Gniew, prezes zarządu Fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew. - W składzie tego pocztu znajdą się: porucznik, chorąży i dwóch towarzyszy - jako reprezentacja Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego.

Cała ta formacja stacjonująca w Gniewie, liczy blisko 40 rycerzy i wierzchowców. Znana jest nie tylko w kraju, ale też za granicą. W bieżącym roku gościła m.in. w Moskwie, upamiętniając z w ten sposób zdobycie Kremla przez Polaków. Polskie wojska jako jedyne w historii zdobyły Moskwę, ale też wypędzono nas stamtąd.

Czytaj także: Gdańsk: Werbunek do historycznego garnizonu. Grupy rekonstrukcyjne stały się nową wizytówką miasta

- Żeby nas wypędzić podczas rekonstrukcji tego wydarzenia, Rosjanie musieli nas najpierw zaprosić - żartuje porucznik husarzy, Jarosław Struczyński.

Zamek w Gniewie jest pierwszym w kraju, gdzie husaria polska zaczęła się odradzać. Mniejsze oddziały tej jazdy rezydują w Chełmnie oraz w Ogrodzieńcu. Powstał pomysł, by chorągiew husarska stała się jednostką reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Warto wiedzieć, że twórca współczesnej polskiej husarii, Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku Gniew, jest wspaniałym rycerzem, liczącym się w międzynarodowych turniejach. Niedawno w Kanadzie wygrał turniej z cyklu International Jousting League (IJL - międzynarodowa liga bitwy na kopie; angielski wyraz joust to po polsku: kopia, czyli oręż do kłucia przeciwników). Turniej został rozegrany w ramach pojedynku: Kanada - Europa.

W piątek, mistrza świata w „kruszeniu kopii” będzie można spotkać na Wyspie Ołowianka w Gdańsku - w pełnym uzbrojeniu husarza, na koniu oczywiście. Początek o godz. 10.30. Manewry Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego potrwają tam do godz. 11.

Skąd pomysł na taką niespodziankę?

- Co roku Regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki w Pomorskiem, mają partnera wiodącego - wyjaśnia Agnieszka Matuszewska z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - W tym roku partnerem tym jest burmistrz miasta Gniewa i władze tego miasta zaproponowały wizytę husarzy w Gdańsku.

Zobacz też: Bitwa morska 2012. Oblężenie Twierdzy Wisłoujście - zobacz zdjęcia z inscenizacji

Husaria zaliczana jest do najskuteczniejszych formacji wojskowych kawalerii. W I Rzeczypospolitej siała postrach wśród wrogów, najeżdżających nasz kraj. Była jednostką elitarną, służyli w niej młodzi reprezentanci najznamienitszych rodów szlacheckich. Wsławiła się m.in. podczas Bitwy pod Wiedniem.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto