Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Hipopotamy czeka przeprowadzka. Tosia i Sapo będą miały nowy dom

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Już niebawem gdańskie hipopotamy karłowate - Tosia i Sapo przeniosą się do nowoczesnego, większego wybiegu. Prace remontowe objęły m.in. remont pawilonu i części basenowej. Goście ogrodu nową ekspozycję zobaczą w marcu.

Remont w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Przebudowa ekspozycji rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku. W latach ubiegłych teren ten zamieszkiwały hipopotamy nilowe. Na początku przyszłego roku przeprowadzą się tam dwa hipopotamy karłowate - Sapo i Tosia.

- Najbliższy poród odbędzie się już w nowej przestrzeni, a kiedy ogród zoologiczny będzie funkcjonował dłużej - w marcowe weekendy będziemy otwarci do godziny 17 - nową ekspozycję zaoferujemy też naszej publiczności - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Stary pawilon zmieni się w nowoczesny i przestronny obiekt z przeszkleniami. W jego wnętrzu znajdą się dwa duże terraria, a w jednym z nich zamieszkają żółwie lądowe. Drugi będzie nowym domem dla anakond. Terrarium dla żółwi połączono z wybiegiem zewnętrznym, gdzie gady będą miały możliwość swobodnego wychodzenia na piaszczysty, nasłoneczniony wybieg.

Ważnym elementem tej ekspozycji ma być również wybieg zewnętrzny i jego część basenowa. Zajmuje ona jedną trzecią terenu. Ponieważ hipopotamy karłowate nie spędzają tak wiele czasu w wodzie co hipopotamy nilowe, basen został pomniejszony. Częściowo zasypano go wilgotną, gliniastą ziemią. Hipopotamy karłowate nie lubią zbyt długo przebywać na słońcu. W gorące dni chętnie kopią nory, w których znajdują schronienie.

- Jesteśmy po głównym odbiorze technicznym, czekają nas jeszcze prace wykończeniowe, które będą trwały w styczniu - dodaje Michał Targowski. - Bardzo mi się podoba to, co zostało zrobione. Na pewno dla zwierząt to są bardzo dobre warunki, a wybieg zewnętrzny jest idealny.

Poinformował także, że hipopotamy karłowate będą mieszkać po sąsiedzku nie tylko z żółwiami i anakondami. Dołączą do nich dujkery, czyli bardzo małe antylopy.

- Jeszcze ich nie mamy, ale wszystko jest już omówione - mówi dyrektor ZOO. - Nie będzie żadnych przeszkód, żeby zwierzęta zamieszkały razem. To będzie wspólny wybieg, ale dwa środowiska, które nie będą ze sobą rywalizowały, jeżeli chodzi o potrzeby zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto