Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remonty w Gdańsku Oliwie. Ruszyły prace przy Kuźni Wodnej, Palmiarnia wciąż niegotowa [zdjęcia]

Maciej Pietrzak
W oliwskiej kuźni konieczne są nowe inwestycje
W oliwskiej kuźni konieczne są nowe inwestycje Karolina Misztal
Kuźnia w związku z rozpoczęciem modernizacji została w tym tygodniu zamknięta dla zwiedzających na najbliższe siedem miesięcy. Ukończona z dużym opóźnieniem została w końcu stalowa konstrukcja nowej Palmiarni, ale do finiszu prac przy niej daleko - obiekt trzeba teraz oszklić.

Remont oliwskiej kuźni wodnej

W lipcu zabezpieczenia przeciwpowodziowe oliwskiej kuźni, która jest oddziałem Muzeum Gdańska, zrealizowała spółka Gdańskie Wody. Mimo tych prac w sezonie nie zrezygnowano z pokazów i ciekawych historycznych projektów zarówno w kuźni, jak i w jej sąsiedztwie. W sumie wzięło w nich udział blisko 2,5 tys. osób. Potencjał kuźni jest jednak znacznie większy, ale by go wykorzystać potrzebne są kolejne inwestycje poprawiające stan techniczny budynku.

Czytaj również: Co dalej z historyczną Kuźnią Wodną w Gdańsku Oliwie?

Rozpoczęte właśnie najnowsze prace, których wykonawcą jest firma Maxi Term, polegać będą m.in. na remoncie dachu i wykonaniu zabezpieczenia budynku. Wartość tej części modernizacji kuźni to ok. 245 tys. zł, a środki te pochodzą z dotacji celowej Miasta Gdańska.

Roboty potrwają do maja, a na sezon letni obiekt ma zostać ponownie udostępniony zwiedzającym. Dalszą perspektywą przemian XVI-wiecznego budynku jest adaptacja wnętrza na potrzeby ekspozycji, a także utworzenia w jego otoczeniu zaplecza administracyjno-edukacyjno-usługowego.

Remont palmiarni w parku oliwskim

Już rok wynosi z kolei opóźnienie w budowie nowej oliwskiej palmiarni. Na przełomie października i listopada wreszcie ukończona została jej stalowa konstrukcja. Teraz trwa sprawdzanie czy została ona dobrze wykonana. To właśnie wcześniejsze problemy ze stabilnością spowodowały konieczność zastosowania umocnień i opóźnienie realizacji całej budowy.

Czytaj też: Dłuższa i droższa przebudowa oliwskiej palmiarni. Palmiarnia w Parku Oliwskim w przebudowie. Kiedy będzie można ją zwiedzać?

Jeśli okaże się, że konstrukcji nie zagrożą już nawet najsilniejsze wichury to przyjdzie czas na oszklenie obiektu. Jak zapewniają władze o stan blisko 200-letniego daktylowca i innych roślin palmiarni nie trzeba się obawiać. Pod namiotem który je ochrania utrzymywana jest wysoka wilgotność i odpowiednia temperatura, rośliny są też naświetlane. Nad ich stanem czuwa botanik. Całość tych zabezpieczeń opłacana jest przez wykonawcę nowej rotundy - firmę AM-Foru z Wrocławia. Sam daktylowiec na początku października wypuścił nowe liście.

Czytaj również: W palmiarni w parku oliwskim odnowione zostaną oranżeria i szklarnia. Przetarg na II etap rewitalizacji [wizualizacje]

Przypominamy też, że magistrat na razie bez skutku (zbyt wysokie oferty) poszukuje też od kilku miesięcy wykonawcy modernizacji przyległej do palmiarni oranżerii, w której miałaby powstać kawiarnia. Planowane jest też nowe zaaranżowanie nieużywane dotychczas piwnic oraz przestrzeni gospodarczych. Docelowo ma w nich powstać m.in. ogród zimowy i szklarnie.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto