Reszta Świata górą w Meczu Gwiazd Euroligi

Piotr Wiśniewski
- Mam nadzieję, że będziemy świadkami wielkiego show i pokazu znakomitej koszykówki, dobrze się przy tym bawiąc - mówił przed mecze Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. I rzeczywiście zabawy i efektownych pokazów nie zabrakło, również wokół spotkania. Kibicom zaprezentowały się tancerki z Litwy czy dunker urodzony we Francji. W samym meczu górą były zawodniczki Reszty Świata, które wygrały 116:85. MVP spotkania została Sylvia Fowles.

Gdynia po raz drugi z rzędu gościła najlepsze zawodniczki grające w Europie. - Z wielką radością po raz drugi witam wszystkich w Gdyni na meczu Gwiazd Euroligi. Czujemy wielką satysfakcję mogąc gościć znakomite europejskie koszykarski w hali, w której na co dzień rywalizują zawodniczki Lotosu Gdynia. Mam nadzieję, że będziemy świadkami wielkiego show i pokazu znakomitej koszykówki, dobrze się przy tym bawiąc - powiedział Wojciech Szczurek.

Przed meczem odbyło się kilka efektownych pokazów artystycznych, które musiały przypaść do gustu kibicom. Był to jednak przedsmak tego, co miało wydarzyć się na parkiecie. Sam mecz zgodnie z przewidywaniami to pokaz efektownych zagrań. Chodziło bowiem głównie o zabawę. O specyfice meczu świadczy liczba fauli. Otóż żadna z drużyn nie popełniła ani jednego przewinienia!

Od początku na parkiecie brylował zespół Reszty Świata, który chciał się zrehabilitować za porażkę z ubiegłego roku. Już w pierwszej kwarcie oba zespoły rzuciły 64 punkty. Pierwsze 20 minut zakończyło się prowadzeniem zespołu prowadzonego przez Laszlo Ratgebera 61:47.

Popis gry ofensywnej trwał także po przerwie. Zespół Reszty Świata powiększał przewagę, a po efektownych zagraniach Fowles, Augustus czy McCoughtry ręce same składały się do oklasków. Ta pierwsza zresztą uznana została MVP spotkania.

W przerwie meczu odbył się konkurs rzutów za trzy. Europę reprezentowały: Alba Torrens, Katarina Elhotova, Resztę Świata Catherina Jones, Alexandria Quigley, natomiast Lotos Gdynia Paulina Krawczyk i Ketia Swanier. W finałowej rozgrywce zmierzyły się Elhotova i Quigley. Zwyciężczynią okazała się ta pierwsza. Czeszka zdobyła 9 punktów, z kolei jej rywalka 7.

Ozdobą koszykarskiego show były również występy zespołu tanecznego Żalgirisu Kowno, skrzypaczki Katarzyny Szubert czy dunkera Guya Dupuya. Dupuy w swoim pokazie zaprezentował "wsad" przeskakując samochód!

Europa - Reszta Świata 88:116 (24:40, 23:21, 22:27, 19:28)

Europa: Liron Cohen 14, Sandrine Gruda 14, Sancho Lyttle 12 (11 zb), Katarina Elhotova 11, Alba Torrens 10, Justyna Żurowska 10, Jelena Leuczanka 8, Ausra Bimbaite 4, Hana Horakova 2, Celine Dumerc 0, Elina Babkina 0.

Reszta Świata: Sylvia Fowles 16, Angel McCoughtry 16, Seimone Augustus 14, Monica Wright 11, Tina Charles 11, Alexandria Quigley 9, Candice Dupree 9, DeWanna Bonner 8, Megan Mahoney 8, Sue Bird 6, Katie Douglas 6, Catherina Joens 2.