Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja gdańskiej Oruni. Co jeszcze przed nami?

Michał Karcz
Michał Karcz
Skwer przy ulicy Gościnnej
Gdańsk Orunia
Skwer przy ulicy Gościnnej Gdańsk Orunia Jakub Steinborn
Proces rewitalizacji dzielnicy jest w pełni. Miasto Gdańsk podjęło decyzję o rewitalizacji Oruni w 2017 roku. Wtedy przyjęto uchwałę pozwalającą na rozpoczęcie procesu. Prace zaplanowane są do końca 2023 roku. Na jaki etapie jest rewitalizacja?

Dzielnica Orunia jest nieodłącznym elementem krajobrazu Gdańska. Od końca II Wojny Światowej Orunia przyjęła charakter dzielnicy robotniczej. Jej mieszkańcy często byli pracownikami stoczni czy zakładów budowlanych. Przez lata dzielnica wydawała się być zapomniana przez resztę miasta. Niewiele inwestycji miało miejsce na terenie dzielnicy. Najczęściej były to inwestycje drogowe.

Rewitalizacja Gdańska Oruni

Miasto Gdańsk podjęło decyzję o rewitalizacji dzielnicy w 2017 roku. Zdecydowano o odmienieniu oblicza Oruni, poprzez budowę nowych miejsc użytku publicznego, dodanie elementów zielonej architektury czy też renowacje elewacji kamienic.

Już teraz możemy oglądać pierwsze efekty działań rewitalizacji. Na początku stycznia 2022 roku oddano do użytku dawny Ratusz. Obecnie wewnątrz budynku znajduje się rada dzielnicy, a także Biblioteka Publiczna. Kolejną ukończoną inwestycją na terenie dzielnicy w ramach rewitalizacji jest skwer przy ulicach Gościnnej oraz Związkowej. Dodano elementy małej architektury, wprowadzono nasadzenia i stworzono nowe ścieżki rowerowe.

Gdańsk Orunia. Co jeszcze się zmieni?

Proces rewitalizacji Oruni jeszcze się nie zakończył. Przed nami jeszcze budowa Domu Sąsiedzkiego, zagospodarowanie Rynu Oruńskiego, a także ciągła modernizacja kamienic.

Najszybciej możemy spodziewać się zakończenia budowy Domu Sąsiedzkiego. Budynek ma pełnić funkcję społeczną z głównym przeznaczeniem dla najmłodszych. Mają odbywać się tam zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, warsztaty ogólnorozwojowe czy też spotkania edukacyjne. Oddanie inwestycji zaplanowane jest na III kwartał 2022 roku.

Wciąż nie ruszyły jeszcze prace remontowe na Rynku Oruńskim. Obecnie wyczekiwane jest uzupełnienie dokumentacji pozwalające na rozpoczęcie prac. Projekt zakłada stworzenie nowej przestrzeni, która ma integrować przestrzeń wokół Rynku. Dodane zostaną elementy małej architektury, nowe nasadzenia oraz zostanie wymieniona nawierzchnia.

Koszt rewitalizacji Oruni

Rewitalizacja ma kosztować ok. 40 milionów złotych, z czego 18 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Cała powierzchnia objęta procesem rewitalizacji to 145 hektarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewitalizacja gdańskiej Oruni. Co jeszcze przed nami? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto