Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja ul. Partyzantów w Gdańsku. Powstał projekt. Studencka wizja warta wdrożenia? Decyzja zależy od urzędu miasta

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Tak może wyglądać ul. Partyzantów w Gdańsku Wrzeszczu. Decyzje podejmie urząd miasta
Tak może wyglądać ul. Partyzantów w Gdańsku Wrzeszczu. Decyzje podejmie urząd miasta Materiały prasowe
Jak zdaniem studentów Politechniki Gdańskiej powinien wyglądać fragment ulicy Partyzantów? Miasto Gdańsk i Politechnika Gdańska zorganizowały konkurs na jej koncepcję architektoniczną. Czas pokaże, czy projekt laureatek spodoba się urzędnikom na tyle, że zostanie zmaterializowany.

Rewitalizacja ul. Partyzantów w Gdańsku. Co się zmieni?

Wydział Architektury Gdańskiej we współpracy z Urzędem Miejskim od 13 lat organizują konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla studentów. W ubiegłym roku tematem było zaprojektowanie Centralnego Portu Jachtowego i Kąpieliska Stogi.

W tym roku na miejsce kolejnego poligonu projektowego wybrano fragment Wrzeszcza, dla którego należało stworzyć koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Mowa o rewitalizacji ulicy Partyzantów.

Zadanie konkursowe składało się z czterech bloków, w ramach których należało przeprowadzić:

  • analizę komunikacyjną pod kątem przeorganizowania ruchu kołowego w dzielnicy,
  • przekształcenie przestrzeni ul. Partyzantów w woonerf,
  • zagospodarowanie działki położonej na rogu ul. Partyzantów i ul. Sosnowej (zgodnie z obowiązującym planem),
  • zagospodarowania terenu przed historycznym budynkiem straży pożarnej.

Sąd konkursowy nagrodził drużynę w składzie: Agata Fiałkowska, Luiza Skrzypkowska, Paulina Zdanowicz, m.in. za zrównoważone proporcje pomiędzy przestrzenią otwartą a proponowaną zabudową oraz podzielenie pierzei zabudowy na segmenty korespondujące z istniejącą zabudową historyczną.

- Zdarzają się takie konkursy, w których laureaci zupełnie odchodzą od założeń organizatora - tłumaczą laureatki. - My postanowiłyśmy jednak się ich trzymać. Na terenie, którego dotyczył projekt, istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a oprócz tego otrzymałyśmy dużo dodatkowych wytycznych. Mimo, że projekt jest koncepcyjny, starałyśmy się stworzyć coś, co mogłoby faktycznie powstać.

Podkreślają, że jego realizacja była o tyle trudna, że wszystkie zajęcia były prowadzane zdalnie, zaś każda z nich mieszka w innej części województwa.

- Podczas wideorozmów omawiałyśmy kolejne kroki, szukałyśmy rozwiązań, po czym dzieliłyśmy pracę między siebie i każda zajmowała się swoją częścią - dodają. - Wymieniałyśmy się setkami wiadomości, aby zachować spójność koncepcji. Raz w tygodniu, a czasem nawet częściej, konsultowałyśmy projekt z Panią dr Małgorzatą Skrzypek-Łachińską i Panią dr Agnieszką Błażko.

Politechnika Gdańska jest bardzo zadowolona z poziomu zwycięskiego projektu.

– Naszym studentom udało się przygotować szereg projektów reprezentujących wysoki poziom rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych dla tego obszaru – podkreśla prof. Antoni Taraszkiewicz, przewodniczący sądu konkursowego.

– Zwycięska praca wyróżnia się ciekawym układem urbanistycznym i wyważoną kompozycją obydwu pierzei ul. Partyzantów. Na uwagę zasługuje rozwiązanie dotyczące placu usytuowanego u zbiegu ulic Partyzantów i Sosnowej, a także dbałość o ochronę istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych jej elementów, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy terenami otwartymi a zabudowanymi. Autorom pracy udało się również dopasować architekturę projektowanych budynków do skali i charakteru dzielnicy, a także przedstawić szereg interesujących rozwiązań funkcjonalnych.

Laureatki I nagrody otrzymają 7 tys. zł. To, czy pomysł studentek zostanie wcielony w życie, zależy już tylko od decyzji miasta.

- Projekt ma być pomocą w dyskusji z włodarzami miasta i inwestorami nad przyszłością tego fragmentu Wrzeszcza - mówią studentki. - Na pewno nie będzie zrealizowany dokładnie tak, jak został przez nas przedstawiony, jednak miło byłoby zobaczyć niektóre z zaproponowanych przez nas rozwiązań "na żywo".

Jak potwierdza rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik, może okazać się tak, że będzie on zrealizowany tylko w części.

Jak na razie prace nad zagospodarowaniem Centralnego Portu Jachtowego i Kąpieliska Stogi nie rozpoczęły się, ale w planach urzędu jest zmaterializowanie projektu zeszłorocznych zwycięzców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto