Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w Ratuszu Głównomiejskim w Gdańsku. Wejście przez bramę, piwnice otwarte dla zwiedzających

Marek Adamkowicz
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku
Ratusz Głównomiejski w Gdańsku Tomasz Bołt
W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska szykuje się rewolucja. Zmieni się ekspozycja, będzie też można zobaczyć miejsca dotychczas niedostępne.

W przyszłym roku MHMG obchodzić będzie jubileusz 45-lecia istnienia. To okazja nie tylko do podsumowania dotychczasowego dorobku, ale też wprowadzenia zmian, które uatrakcyjnią zwiedzanie Ratusza Głównomiejskiego przy ulicy Długiej.

- W minionych latach nasze inwestycje koncentrowały się na oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, takich jak Dom Uphagena, Twierdza Wisłoujście czy Muzeum Bursztynu. Teraz nadeszła pora, żeby zająć się ratuszem – tłumaczy dyrektor Adam Koperkiewicz. - Zależy nam, żeby poznawanie tego miejsca było łatwiejsze i bardziej atrakcyjne.

Czytaj też: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wzbogaciło się o nowy obraz dzięki umowie z browarem

Zmiana organizacji zwiedzania

Żeby to osiągnąć, przewiduje się zmianę organizacji zwiedzania. Goście nie będą już wchodzić do ratusza wejściem głównym, lecz przez bramę z poziomu ul. Długiej. Tam, po prawej stronie, w Komorze Palowej urządzona zostanie szatnia, kasa, sklep oraz sala wystaw czasowych. Następnie z dziedzińca zejdziemy do piwnic.

- Ze względów technicznych piwnice nie były dotychczas udostępniane do zwiedzania – mówi dyrektor Koperkiewicz. - Myślę, że możliwość zobaczenia tak niezwykłego miejsca będzie dodatkową zachętą do odwiedzenia muzeum, zwłaszcza, że rozpatrujemy stworzenie przejścia do Dworu Artusa, choć jest to raczej zadanie na dalszą przyszłość.

Po wyjściu z piwnic, idąc schodami do góry, znajdziemy się w Sieni Głównej Ratusza. W miejscu obecnej szatni pojawi się wystawa „Herb Gdańska”.

- Dzięki planowanym zmianom powierzchnia użytkowa muzeum zwiększy się o niemal 50 procent – dodaje dyrektor Koperkiewicz. - Pozwoli to na przygotowanie wystawy stałej, obrazującej dzieje Gdańska.

Nowa trasa zwiedzania ma zostać uruchomiona na sezon turystyczny 2015, ale już teraz trwają intensywne prace nad zmianą aranżacji wnętrza.

Pokój Panienki z okienka

Nowinek można się też spodziewać w Domu Uphagena, gdzie planuje się odtworzyć pokój służących, oraz w Dworze Artusa, a w zasadzie w Nowym Domu Ławy. Tam ma powstać pokój Panienki z okienka, stworzonej w XIX wieku przez Deotymę postaci literackiej, która współcześnie jest jedną wizytówek Gdańska.

Dyrektor Koperkiewicz podkreśla, że w ostatnich latach daje się zauważyć wzrost liczby zwiedzających. Według szacunkowych danych od stycznia do września 2013 r. oddziały muzeum, a jest ich w sumie 8, odwiedziło ponad 192 tys. gości. To o 2,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. i aż o niemal 22 tys. więcej niż w 2006 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało utworzone w 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Samodzielnie działa od 22 marca 1971 r. Do 2000 r. nosiło nazwę Muzeum Historii Miasta Gdańska.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto