Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk wspomni prezydenta. Mijają 2 lata od tragedii. Harmonogram uroczystości 13 - 14.01.2021

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
14 stycznia miną dwa lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Podobnie jak przed rokiem, Gdańsk przypomni postać prezydenta i uczci jego pamięć. W tym roku – przez wzgląd na pandemię – wydarzenia rocznicowe będą skromniejsze i w znacznej mierze odbędą się online.

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenie na Targu Węglowym. Napastnik dźgnął go kilkakrotnie nożem w okolice serca.

Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności - brzmiały jego ostatnie słowa. - To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!

Z ranami serca, przepony i jamy brzusznej, prezydent Adamowicz trafił od razu na stół operacyjny do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jego operacja trwała pięć godzin. W poniedziałek po godz. 14.30 poinformowano, że Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu.

– Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci. Teraz, z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadanie? Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku zmieniać będą w nas coś na lepsze.

2. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Program wydarzeń

  • 13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45 - Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie

W miejscu, w którym doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Tuż po tym Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór "The Sound of Silence", który w tamtych dniach stał się hymnem dla dni żałoby po śmierci Adamowicza. Zagra go miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

O godz. 18:00 wolontariuszki i wolontariusze KOD rozpoczną budowanie WIELKIEGO SERCA na placu Solidarności, upamiętniającego prezydenta Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci. Do akcji przyłączą się Magdalena Adamowicz, Piotr Adamowicz i Aleksandra Dulkiewicz.

  • 13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego - Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim

Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało dzięki staraniom Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Natomiast na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

14 stycznia (czwartek)

  • Do godz. 17:00 obrys serca na placu Solidarności zostanie wypełniony 33 tys. zniczy
  • Bazylika Mariacka, godz. 18.00 - Msza święta

Wydarzenie to będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.
Kwadrans wcześniej z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillionistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten skomponowała Katarzyna Kwiecień-Długosz 14 stycznia 2019 roku pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci prezydenta.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

Miasto ubrane we flagi

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Wszystkich tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, Miasto Gdańsk zachęca do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Książka pamięci prezydenta

Osoby chcące wspomnieć Pawła Adamowicza z pewnością zainteresuje publikacja poświęcona tragicznie zmarłemu włodarzowi Gdańska - "Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?", autorstwa Katarzyny Żelazek. Na książkę składa się 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia. Najmłodsza z bohaterek ma 11 lat.

Drugi wątek narracyjny to zdjęcia fotoreporterów (m.in. Karoliny Misztal-Świderskiej i Macieja Kosycarza), przejmujący zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia, i wspomnienia bohaterów opowieści z tamtego czasu, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.

Premiera książki miała miejsce w ECS w pierwszą rocznicę zamachu i jest do kupienia online w sklepie muzealnym ECS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto