Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica strajków majowych. Są kontrowersje

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Dwadzieścia lat temu w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk robotników. W Gdańsku trwają obchody rocznicowe. Część strajkujących przed laty protestuje przeciwko organizacji rocznicy.

Federacja Młodzieży Walczącej jest organizacją, która kilka dni temu wystosowała protest przeciwko takiej organizacji obchodów. Ich zdaniem, nadmiernie wyeksponowano strajki studenckie, a pominięci zostali strajkujący młodzi stoczniowcy.

 

- Sądzę, że punkty ciężkości zostały w tych obchodach rocznicowych źle rozłożone - powiedział MMce Mariusz Roman, członek stowarzyszenia FMW. - Strajk to przede wszystkim Stocznia Gdańska, masa młodych ludzi z różnych organizacji, w tym FMW, angażujących się i niosących pomoc dla stajkujących. NZS dołączył jedynie ze strajkiem wspomagającym. Organizując obchody za publiczne pieniądze należało bardziej zadbać o wydźwięk zgodny z tamtą rzeczywistością. Cieszę się, że rocznica jest świętowana, jednak akcenty powinny być moim zdaniem inne - dodaje.

 

Także Robert Kwiatek, prezes FMW, powiedział nam, że jego zdaniem organizacja obchodów pozostawia wiele do życzenia. - My, jako FMW nie czujemy się pominięci, przywykliśmy do tego, wszak walczyliśmy o wolność i Solidarność, fakt pod własnym sztandarem, ale nie on miał znaczenia, tylko nasz cel. Brak FMW w obchodach to normalka, jednak załamało nas "wycięcie" młodych stoczniowców, a to już było nie do przemilczenia, stworzyło mylny obraz jakoby strajki z maja 1988 to tylko studenci i NZS. Oni wtedy byli istotni, fakt, ale jedynie jako dodatek w tej walce, ważny element, lecz nie najważniejszy - dodaje.

 

Tymczasem Europejskie Centrum Solidarności zapewnia, że wrażenie jakie odnoszą członkowie FMW na temat obchodów jest nieuzasadnione. - Jesteśmy po to, by łączyć, nie dzielić - powiedziała nam Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności.

 

- Przede wszystkim, nikt nie zgłaszał do nas protestów w sprawie obchodów. Po drugie, jestem zaskoczona, ponieważ oczywiste jest, że punktem wyjścia dla organizacji obchodów jest strajk w stoczni - mówi Patrycja Medowska z ECS. - Wszyscy wiemy, że strajki rozpoczęły się właśnie w stoczni, potem studenci - na znak solidarności - dołączyli do tej fali. Bardzo wyraźnie podkreślamy to przy każdej imprezie, składającej się na cykl pod wspólnym hasłem "Maj Niezależnych". Wyraźnie zaznaczamy znaczenie strajku w stoczni także w naszych publikacjach, podkreśla to także o. Maciej Zięba, dyrektor ECS.

 

W programie obchodów rocznicy Maja 1988 wiele imprez jest dedykowanych stoczniowcom i studentom. Na zarzuty FMW Patrycja Medowska odpowiada, prezentując program obchodów, w którym wiele miejsca poświęcono stoczniowcom.

 

- Zaproszenie na otwarcie naszej wystawy "Pod prąd" przyjął Alojzy Szablewski, przywódca strajku w stoczni w 88 r.  Opowiadał o tym, jak rodził się strajk w stoczni, ale podkreślał też odwagę i godną postawę studentów, którzy na znak solidarności wsparli strajk robotników - mówi Patrycka Medowska. - Koncert "Maj Niezależnych" dedykujemy strajkującym stoczniowcom i studentom. Zaprosiliśmy wszystkich strajkujących wtedy w stoczni, do których mogliśmy dotrzeć, ponad 300 osób. Podczas koncertu Zbigniew Hołdys, który koncert prowadzi, będzie przeprowadzał krótkie rozmowy ze strajkującymi w stoczni w 88 r. Także oczywiście ze strajkującymi studentami. Film dokumentalny, który ECS przygotowało wspólnie z Video Studio Gdańsk przedstawia pełną historię maja ’88, od stoczni do UG i PG. Spot telewizyjny, informujący o "Maju Niezależnych", zaczyna się od scen ze stoczni, dopiero potem przenosimy się na uczelnie. ECS realizując "Maj Niezależnych" działał we współpracy z NSZZ Solidarność. Wspólnie z Solidarnością będziemy w poniedziałek, 5 maja, składać kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców - dodaje Patrycja Medowska.

 

 

 

Zobacz też:

**

Wystawa "Pod prąd" 

**

 


Każdy z Was może być reporterem MMTrojmiasto.pl. Czekamy na Wasze
newsy, zdjęcia, relacje i reportaże, filmiki. Zapraszamy do tworzenia wirtualnego Trójmiasta!


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto