Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2018/2019. Co nowego w szkołach? Prezydent Gdańska podsumował wydatki na oświatę. Opowiedział też o klasie z j. mandaryńskim

Łukasz Kamasz
Prezydent Paweł Adamowicz (w środku) i wiceprezydent Piotr Kowalczuk podczas konferencji w SP nr 76 opowiadali o nowościach w gdańskiej oświacie, m.n. o nowej klasie, w której dzieci będą się uczyły języka mandaryńskiego. Na zdjęciu również dyrektor SP nr 76 Iwona Makurat
Prezydent Paweł Adamowicz (w środku) i wiceprezydent Piotr Kowalczuk podczas konferencji w SP nr 76 opowiadali o nowościach w gdańskiej oświacie, m.n. o nowej klasie, w której dzieci będą się uczyły języka mandaryńskiego. Na zdjęciu również dyrektor SP nr 76 Iwona Makurat Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Co nowego w gdańskich szkołach i przedszkolach? Na kilkanaście dni przed rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019, władze Gdańska, podczas konferencji w Szkole Podstawowej nr 76, zaprezentowały wydatki, nowości oraz perspektywy dla oświaty w mieście.

W poniedziałek 3.09.2018 r. do gdańskich szkół pójdzie ponad 46 tysięcy uczniów a do przedszkoli samorządowych 6,6 tysięcy dzieci. To właśnie od szkół swoje dzisiejsze wystąpienie rozpoczął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, informując o aktywowaniu pierwszej na Pomorzu klasy, gdzie od pierwszego roku uczniowie będą uczyć się języka mandaryńskiego. Nauka będzie prowadzona we współpracy z Instytutem Konfucjusza.

Polecamy: Kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego, święta, ferie, egzaminy, wakacje, dni wolne?

Klasa chińska powstała w Szkole Podstawowej nr 67 na gdańskim Przymorzu. Zajęcia będą prowadzone w języku mandaryńskim i angielskim. Będzie się w niej uczyć 25 dzieci.

- Polska z różnych powodów dalej jest krajem pod różnymi względami peryferyjnym. My musi z tej peryferyjności wyjść. Musimy być bardziej ekspansywni w świecie. Musimy wychować obywateli Polski, którzy dobrze czują się w kulturze kosmopolitycznej - komentował utworzenie klasy prezydent Adamowicz.

Musimy być bardziej ekspansywni w świecie. Musimy wychować obywateli Polski, którzy dobrze czują się w kulturze kosmopolitycznej.

- Chcemy zacząć naukę tego języka już od najmłodszych lat - zaznacza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Władze miasta podkreślały również, że każde dziecko, które brało udział w rekrutacji do przedszkoli w Gdańsku, zostało przyjęte. Zostały jeszcze wolne miejsca.

- Nowy rok szkolny zaczynamy z nowymi przedszkolami - na Lawendowym Wzgórzu oraz ulicy Kolorowej - i pierwszą w kraju szkołą metropolitalną, wybudowaną przez gminę Kolbudy, Pruszcz Gdański i Miasto Gdańsk - mówił prezydent Adamowicz.

Czytaj również: Metropolitalna Szkoła na Kowalach. Jakie ulice należą do placówki?

Wzrost wydatków na edukację

Największą uwagę prezydent Adamowicz skupił na kwestii wzrostu wydatków na edukację w Gdańsku.

- W projekcie budżetu na przyszły rok przewidujemy wzrost środków na edukację o prawie 100 mln złotych - podkreślał Paweł Adamowicz

Prezydent Gdańska krytykował władze państwowe, zarzucając im zbyt mały procentowy wzrost wydatków na oświatę, w porównaniu z wydatkami miasta.

- Dofinansowanie edukacji nie jest zadaniem samorządu, to zadanie zostaje samorządowi zlecane przez władzę centralną. Jeżeli obywatele pytają nas na przykład, dlaczego są jeszcze dziury w drogach, to trzeba jasno powiedzieć, że między innymi dlatego, że rząd nie płaci należnych pieniędzy na edukację - mówił prezydent Adamowicz.

Prezydent Adamowicz zarzucił minister edukacji Annie Zalewskiej brak wsparcia finansowego podczas wprowadzania w życie zmian w edukacji: - Tak zwana reforma edukacji kosztowała Gdańsk, bagatela, ponad 40 mln zł i nie została nam w niczym zrekompensowana przez minister Zalewską. Każda nowość kosztuje. Wzrastają wydatki, które nie są niwelowane z subwencji oświatowej, płaconej przez ministerstwo edukacji - stwierdził prezydent Gdańska.

Prezydent Kowalczuk przypomniał, że wiosną 2019 roku miasto czekają nowe wydatki. - Ten rok będzie wyjątkowy, bo w maju w procesie rekrutacyjnym do następnego etapu edukacji udział wezmą uczniowie klas ósmych oraz ostatni uczniowie z likwidowanych gimnazjów. Mówimy tutaj o blisko 8 tys. uczniów - mówił Piotr Kowalczuk. - Staramy się zapewnić im wszystkim równy dostęp do oferty szkolnej.

Zobacz też: 300 Plus. Wyprawka szkolna 2018 na dziecko. Program Dobry Start. Jak złożyć wniosek o 300 zł? Terminy i zasady - wnioski online i tradycyjne

Danuta Kozakiewicz o wyprawce szkolnej. Ile kosztuje wysłanie dziecka do szkoły?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto