Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolf Noras o szansach Gdańska na ESK2016

Ania Urbańczyk
Ania Urbańczyk
- Mam w domu kilka płyt Możdżera i chętnie pójdę na jego koncert - mówi Rolf Norasem, dyrektorem strategiczny projektu Stavanger Europejska Stolica Kultury 2008.

Jak podoba się Panu Gdańsk?
Moim zdaniem, a nie mówię tego dlatego, że chcę być grzeczny, macie przepiękne miasto. Jeszcze zanim tu przyjechałem, miałem zdanie, i myślę, że podzieli je wielu obcokrajowców, a na pewno Norwegów, że Gdańsk jest miastem najbardziej znanym w Polsce. Głównie z powodu wydarzeń w 1980 i 1989 roku. Przecież blok państw komunistycznych zaczął się rozpadać właśnie tu. Dla moich rodaków ważne jest też to, że to przedstawiciele norweskiego parlamentu zdecydowali, że Wałęsa, mieszkaniec Gdańska, otrzyma nagrodę Nobla.

Czy widzi Pan potencjał naszego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury?
Jest nim z pewnością połączenie przeszłości i tożsamości z wyzwaniami przyszłości. Jeśli wam się uda zbudować taki most, będziecie mieli duże szanse na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

No tak, ale Europejska Stolica Kultury to też program artystyczny. Czy zna Pan jakichś gdańskich twórców?
Wiem, że w Polsce są interesujący muzycy jazzowi, ale nie wiem, z jakich miast pochodzą. Na przykład mam w domu kilka płyt Leszka Możdżera.

To właśnie muzyk z Gdańska...

Naprawdę?! Chętnie poszedłbym na jego koncert, tym bardziej, że wiem, że współpracuje z norweskimi muzykami.

Co miastu Stavanger dało piastowanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2008 roku?
Zaszło wiele zmian, zwłaszcza w mentalności mieszkańców. Ludzie stali się bardziej zainteresowani kulturą. Gdyby trzy - cztery lata temu, ktoś powiedział, że w Stavanger na spektakle współczesnego tańca, będzie przez kilka spektakli komplet widzów na sali, nikt by nie uwierzył. A na program roku 2008 wszystkie bilety były wyprzedane dużo wcześniej.

Ponadto mieszkańcy są bardziej zainteresowani tym co dzieje się w ich mieście, jak się ono rozwija i jakie ma plany. Chcą jako obywatele wpływać na jego rozwój.

Jak poradziliście sobie z organizacją takiej imprezy?

Mieliśmy bardzo dużo wolontariuszy, 500 przeszkolonych osób w różnym wieku, a "uczestnictwo" było najważniejszym słowem roku.

No i do projektu zaprosiliście też sąsiadujące miasta oraz zagranicznych artystów. Jak zostało to odebrane?
Bardzo dobrze, tym bardziej, że w przypadku gości z zagranicy warunek był taki, że muszą przyjechać do Stavanger na minimum miesiąc. Oprócz występów, prowadzili też warsztaty, współpracowali z lokalnymi artystami, a nawet odwiedzali przedszkola.

Kto z nich został najbardziej zapamiętany?
Bandaloop, grupa wertykalnych tancerzy z USA. Tańczyli na urwiskach naszych klifów, tak jak w innych miastach na świecie tańczą na fasadach domów. Dodam tylko, że w naszym projekcie bardzo ważną funkcję miała natura i większość wydarzeń odbywało się w warunkach plenerowych.

Rozmawiali: Ania Urbańczyk i Michał Przepiórka

Rolf Noras jest inicjatorem starań miasta Stavanger o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2008. Zaangażowany w tworzenie projektu od 2000 roku, po ogłoszeniu w 2004 roku wyników przez Komisję Europejską i przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2008 miastom Stavanger i Liverpool objął funkcję Dyrektora Strategicznego projektu Stavanger 2008. Obecnie, po zakończeniu projektu Stavanger 2008 Europejska Stolica Kultury, Rolf Noras pracuje nad programem zrządzania dorobkiem kulturalnym uzyskanym podczas rocznego piastowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2008. We wrześniu br. powróci na stanowisko Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Stavanger.
W trakcie koordynacji projektu Stavanger 2008 Rolf Noras współpracował również z państwami, których miasta w kolejnych latach miały piastować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (Finlandia, Estonia, Francja, Słowacja, Szwecja i Hiszpania). Rolf Noras jest bardzo zainteresowany współpracą oraz doradztwem przy projekcie Gdańsk i Metropolia Gdańska Europejska Stolic Kultury 2016. Przebywał w Gdańsku 18 i 19 maja na zaproszenie biura.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto