Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romańskie piwnice uratowane

Dawid Majer
Dawid Majer
Aleksander Starzyński, wielkopolski konserwator, postanowił, że romańskie piwnice w Gdańsku nie zostaną zasypane. Znajdą się pieniądze na odrestaurowanie i wyeksponowanie obiektu.

Dwa lata temu obok hali targowej Kupców Dominikańskich odkryto XIII-wieczne piwnice romańskie. Badania archeologiczne wstrzymały handel na tym terenie. Zniknęły stragany, a plac między halą a kościołem Św. Mikołaja jest do dziś dnia ogrodzony i nieużywany.

Sprawa miała nieciekawy przebieg – istniało ryzyko, że obiekt zostanie utracony. Kupcom nie podobał się do końca pomysł restauracji, bo to opóźniałoby rozpoczęcie handlu na tym terenie. Dominikanie zarzucili pomorskiemu konserwatorowi nietrafność decyzji, chcieli aby badany był cały teren a nie tylko fragmenty. Ponadto upominali się o udział w procesie inwestycyjnym. Brakowało pieniędzy na przeprowadzenie dalszych badań i wykonanie prac konserwatorskich. Stan zawieszenia był dla kupców nieopłacalny – przez cały czas dzierżawią oni plac od miasta.

Wysłali zatem skargę do Ministerstwa Kultury, które przekazało prowadzenie sprawy konserwatorowi poznańskiemu. Aleksander Starzyński jednak postanowił pod koniec minionego roku piwnice zasypać, bo nie było pieniądzy na remont. Decyzja wywołała oburzenie środowiska naukowego. Prośbę o wstrzymanie tej operacji wysłał do wielkopolskiego konserwatora Urząd Marszałkowski. W finale, dzięki staraniom Starzyńskiego, pomoc zagwarantowało Ministerstwo Kultury.

Opiekę nad obiektem będzie sprawowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Powstał pomysł, aby wśród straganów postawić pawilon, przez który będzie można zejść do romańskich piwnic. Punkty handlowe, znajdujące się nad zabytkowymi podziemiami stać będą na żelbetonowej platformie.

- Zrealizowany zostanie program konserwatorski, który powstał w naszej placówce – wyjaśnia Maciej Szyszka, archeolog z gdańskiego muzeum, który prowadził wykopaliska na placu przy hali. – Obejmuje on odbudowę i wzmocnienie konstrukcji. Bardzo ważną rzeczą będzie uregulowanie na tym terenie stanu wód gruntowych. Piwnice muszą zostać również uszczelnione. Pomieszczenia z salą wystawową muszą zostać udostępnione jak najszybciej. W obecnej chwili obiekt nie jest dobrze zabezpieczony. Czekamy na ostatnie decyzje prawne i załatwienie spraw formalnych, związanych z faktycznym dofinansowaniem – dodaje.

Renowacja piwnicy ma kosztować blisko 3 mln zł i potrwa do dwóch lat. Inwestycja zostanie przeprowadzona przez miasto oraz Urząd Marszałkowski oraz przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa.

O romańskich piwnicach pisaliśmy w grudniu 2007 roku:

Dominikańskie piwnice kością niezgody

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto