Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni zapowiada walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci na Pomorzu

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Udostępnij:
Pierwszy "Kontrakt Obywatelski” zaprezentowali przed Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku przedstawiciele Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni we wtorek 8.12.2020 r. Chodzi o inicjatywę stworzenia internetowej platformy mającej usprawnić uprzątanie nielegalnych wysypisk śmieci oraz walkę z ich powstawaniem. Stowarzyszenie Polska 2050 zapowiada kolejne lokalne i ogólnopolskie kontrakty mające wpływać na zmianę Polski „centymetr po centymetrze”.

Jak na wstępie zastrzegła Marta Chlewicka, koordynatorka ds. mediów województwa pomorskiego z Pomorskiego Biura Prasowego Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, data ani miejsce briefingu zorganizowanego we wrotek 8.12.2020 r. nie były przypadkowe. Jak tłumaczyła, dokładnie rok wcześniej - 8 grudnia 2019 r. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku Szymon Hołownia ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich.

- Kontrakt jest konkretnym zobowiązaniem, które podejmujemy, jako Stowarzyszenie Polska 2050 wobec konkretnych, ważnych, lokalnych społeczności, aby dopomóc w rozwiązaniu lokalnych spraw i problemów. Jest to, powiedziałabym, motto naszych działań: widzenie tej oddolnej inicjatywy i, jak to zwykliśmy już mówić, zmiana Polski, kawałek po kawałku, centymetr po centymetrze – powiedziała.

Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni ma plan dla Pomorza

Jak usłyszeliśmy, „Pierwszy Kontrakt Obywatelski” dotyczy likwidacji dzikich wysypisk śmieci na Pomorzu, choć może później zostać rozszerzony na całą Polskę. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać za pomocą internetowej platformy, która umieszczona zostanie pod adresem czystapolska2050.pl, miejsca porzucenia odpadów, a wolontariusze będą dbali o to, by zostały one uprzątnięte.

- Jest to nie tylko kwestia estetyki i komfortu życia, ale także realne zagrożenie dla środowiska – wód gruntowych, roślin, zwierząt i okolicznych mieszkańców. Przeprowadzona w Rumi sonda uliczna dowodzi, że problem ten dostrzegają właściwie wszyscy, choć nie wszyscy wierzą, że jest on możliwy do rozwiązania - przekonuje Damian Kleina, pomysłodawca projektu i jednocześnie sygnatariusz kontraktu.

- Narzędzie, które zostanie stworzone, będzie wyzwalało energię w ludziach. To oni są podstawą zmian otaczającego nas świata. Ich silna troska o własne otoczenie motywuje innych do działania. A jeśli udostępni się im narzędzie, dzięki któremu będą mogli koordynować takie działania w najbliższym otoczeniu, to jestem przekonany, że szybko wiele osób doceni jak wiele własnymi rękami można zmienić wokół siebie – dodaje.

Na Pomorzu mają zostać opracowane narzędzia i mechanizmy umożliwiające sprawne zgłaszanie, monitorowanie sytuacji, a stowarzyszenie Polska 2050 zobowiązuje się do:

  • stworzenia narzędzia (w formie strony internetowej czystapolska2050.pl) umożliwiającego każdemu mieszkańcowi Pomorza zgłoszenie wysypiska napotkanego np. podczas spaceru
  • przekazania zgłoszenia przez Stowarzyszenie do zarządzającego danym terenem (władz samorządowych lub właścicieli terenu)
  • monitorowania każdego zgłoszenia, raportowania postępów
  • podejmowania akcji przyspieszających uprzątnięcie danego miejsca
  • inicjowania i organizacji działań zapobiegających powstawaniu wysypiska w tym samym miejscu po jego uprzątnięciu (edukacja, wsparcie w tworzeniu monitoringu i tzw. fotopułapek).

Co jeszcze planuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni na Pomorzu?

To nie wyczerpuje pomysłów Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni na poprawę sytuacji w regionie. Jak tłumaczą działacze, analizą i diagnozą potrzeb wymagających wsparcia na Pomorzu w drodze kolejnych „Kontraktów Obywatelskich dla Pomorza” zajmuje się regionalny oddział Instytutu Strategie 2050, pracujący w 5 zespołach eksperckich.

- Każdy z zespołów zajmuje się konkretnymi dziedzinami (środowisko i energetyka, edukacja, sprawy społeczne i samorządowe, sprawy gospodarcze, ochrona zdrowia). We współpracy z wolontariuszami, bada potrzeby i opracowuje projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach kontraktu obywatelskiego

- wyjaśnia regionalny koordynator Instytutu i radca prawny Emil Rojek, który podkreśla, że w pomorskim oddziale Instytutu Strategie 2050, czeka prawie 20 opracowanych już wstępnie, pomysłów na kolejne Kontrakty Obywatelskie. Niektóre z nich są lokalne, inne dotyczą spraw ważnych w całej Polsce. Będą one uruchamiane stopniowo, wraz z rozbudową i krzepnięciem regionalnego wolontariatu. Część z tych pomysłów musi poczekać na zakończenie epidemii, gdyż wiąże się z aktywnościami społecznymi wykluczonymi w aktualnej sytuacji.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie