Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Ekspedycja Orzeł

Marta Nowicka
Marta Nowicka
W niedzielę (27 lipca) wyrusza Ekspedycja Orzeł Balex Metal, by odnaleźć wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego ORP “Orzeł”, który zaginął wraz z załogą w tajemniczych okolicznościach w 1940 roku.

ORP Orzeł to prawdziwa legenda. Wodowany 14 sierpnia 1936 był jednym z najnowocześniejszych okrętów wojennych w momencie wybuchu wojny. Powstał w holenderskiej stoczni De Schelde. "Orzeł" brał udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939, a później brawurowo uciekł do Wielkiej Brytanii z internowania w Tallinnie, przepływając Bałtyk bez map nawigacyjnych. “Orzeł” wsławił się też zdemaskowaniem niemieckich planów inwazji na Norwegię.

Ekspedycja Orzeł Balex Metal to największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej marynistyki. Jej organizatorem jest Morska Agencja Poszukiwawcza - stowarzyszenie poszukiwaczy, nurków, historyków i ludzi morza z Gdyni oraz Warszawy, działające od 2005 roku. Od momentu powstania 16-osobowa grupa entuzjastów poszukiwała odpowiedzi na pytania: gdzie i dlaczego zatonął okręt podwodny ORP Orzeł.

Istnieje aż 7 możliwych rozwiązań zagadkowego zniknięcia okrętu. Niektóre z nich sugerują, że został on zestrzelony, storpedowany lub nawet omyłkowo zatopiony przez aliancki niszczyciel. Organizatorzy ekspedycji Orzeł Balex Metal przyjęli jednak, że okręt natrafił na niemieckie pole minowe.

Po 4-5 tysiącach godzin przygotowań merytorycznych i finansowych Ekspedycja Orzeł Balex Metal ograniczyła tereny poszukiwań do współrzędnych określonych przez brytyjską dokumentację z czasów II Wojny Światowej. Członkowie ekspedycji udadzą się na Morze Północne nowoczesnym statkiem IMOR, należącym do Instytutu Morskiego w Gdańsku. Będą mieli do dyspozycji między innymi sonar boczny EdgeTech DF1000, sondę wielowiązkową SeaBat 8101, magnetometrprotonowy SeaSpy. Dokładne opisanie wraku będzie możliwe dzięki pracy robota podwodnego SeaEye DT600, wyposażonego w kamery do zdjęć podwodnych.

Załoga spędzi na statku 17 dni, podczas których na bieżąco umieszczać będzie relacje z ekspedycji na stonie internetowej www.orzel.balex.eu. Uczestnicy ekspedycji nastawieni są na sukces, ale zaznaczają, że gdy już uda im się odnaleźć tajemniczy, zaginiony wrak, to nie zamierzają podać dokładnych współrzędnych jego położenia. Nie chcą bowiem, by historyczny okręt stał się obiektem pirackich czy amatorskich penetracji.

Uroczystość pożegnania Ekspedycji Orzeł będzie miała miejsce 27 lipca (niedziela) o godz. 10 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Połączona będzie z piknikiem historycznym, podczas którego podziwiać będzie można sprzęt wojskowy, mundury z epoki czy pokazy musztry paradnej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, a także zwiedzić z przewodnikiem ORP Błyskawica oraz wziąć udział w wielu konkursach tematycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto