Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt Zielone Innowacje. "6 konkretnych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska i klimatu"

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
mat. prasowe Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation
29 marca br. w Gdańsku odbyła się ekspercka inauguracja projektu pt. "Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie". Projekt Zielone Innowacje prowadzi Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation. W wydarzeniu udział wziął m.in. z-ca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski.

6 Zielonych Innowacji w 6 gminach Pomorza

Gośćmi wtorkowej (29 marca) dyskusji byli kierowniczka Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja, Aleksandra Mach, prezes Fundacji Twoja Rola, Wojciech Żak oraz ekspert środowiskowy, Konrad Klepacki. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Wśród uczestników znaleźli się również aktywiści. Całe wydarzenie poprowadził Włodzimierz Raszkiewicz z "Radia Gdańsk".

Celem projektu pt. "Dialog i współpraca motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie” jest zbudowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz samorządami z 6 gmin Pomorza.

- W ramach tego projektu powstanie 6 interdyscyplinarnych zespołów w 6 gminach Pomorza, w skład których wejdą przedstawiciele samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów oraz lokalni aktywiści społeczni. Podczas pracy warsztatowej zaprojektują 6 innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, które będą odpowiedzią na realne potrzeby poszczególnych gmin” - mówi koordynatorka projektu, Aleksandra Wołodko.

- Na zakończenie projektu, na bazie zdobytych doświadczeń powstanie publikacja - innowacyjny manual, w którym opracowany zostanie model współpracy do budowania relacji w społecznościach lokalnych i rozwiązywania wyzwań ekologiczno-społecznych. Zaproponowany model jest dużą szansą, aby województwo pomorskie stało się inicjatorem wprowadzania zielonych innowacji w innych regionach całej Polski - dodaje prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation, Monika Hinc.

Głównym zamiarem pierwszej eksperckiej wymiany myśli było znalezienie konkretnych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy starali się znaleźć najlepsze odpowiedzi na pytania, w jakim kierunku powinny podążać zielone innowacje w niestabilnej sytuacji światowej oraz jaki wpływ mogą mieć na to lokalne działania. Poruszane były problemy dnia codziennego takie jak tworzenie zbyt dużej emisji gazu cieplarnianego. Zwracano uwagę na produkcję ubrań, ale także wysokość cen ekologicznej żywności w stosunku do tej wytwarzanej w sposób tradycyjny. Jednym z głównych problemów, który wymieniła większość zaproszonych gości, był brak edukacji na temat szeroko pojętej ochrony środowiska.

Na czym w pierwszej kolejności powinny skupić się innowacyjne rozwiązania?

Według eksperta środowiskowego, Konrada Klepackiego, numerem jeden jest redukcja gazu cieplarnianego.

- Z punktu widzenia klimatycznego powinniśmy skupić się na tym, żeby zredukować emisję gazów cieplarnianych - przede wszystkim energetyka. Z punktu widzenia pojedynczych mieszkańców najwięcej można zdziałać na efektywności energetycznej budynków - mówi Konrad Klepacki. - To jest temat numer jeden do zagospodarowania.

W tych kierunkach trzeba również edukować ludzi, ponieważ nie wszyscy świadomie podejmują decyzje, które później wpływają na klimat i środowisko.

- Miasta Wejherowo, Rumia, Reda i Gdynia rok temu zrobiły projekt mapy termowizyjnej - każdy budynek w 3D został zmapowany, jeżeli chodzi o to, jak jest ciepło zimą. - dodaje Klepacki. - Dzięki temu można było zobaczyć, jak mój budynek ma się w stosunku do moich sąsiadów.

Klepacki podkreśla, że w taki sposób można wyłapać, że budynek, który jest zbyt ciepły, traci energie, co jest szkodliwe dla klimatu.

- Wtedy można zobaczyć, że sąsiedzi mają lepsze izolacje i w związku z tym płacą mniej za ogrzewanie. Warto się zastanowić, czy nie zadziałać pod tym kątem, bo to są bardzo wymierne korzyści - zaznacza Klepacki. - To nie są aż tak duże koszty - one się spłacają w ciągu 3-4 lat.

Samorządy z dużą odpowiedzialnością

- My jako samorządy mamy bardzo dużo rolę do odegrania i nie ma co ukrywać, że bez zmiany - przede wszystkim lokalnej w samorządach - zwłaszcza w dużych miastach żadnej zmiany dotyczącej naszych przyzwyczajeń, chociażby z transportem publicznym lub z kwestiami związanymi z energetyką nie dojdzie - mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski. - Na tę zmianę jesteśmy gotowi.

Piotr Borawski zaznacza, że rozpoczęto dyskusję nad strategią Miasta Gdańska i jako główny priorytet ustalono zielone miasto.

- Niemniej jednak nic nie uda się zmienić bez dobrej edukacji ekologicznej i jako miasto też chcemy na to stawiać - dodaje Borawski.

Piotr Borawski zauważył również problem wycinania drzew, który nadal występuje, mimo że w zeszłym roku w Gdańsku trzykrotnie zmniejszyła się ta liczba. Co więcej, w 2021 roku również czterokrotnie zwiększyła się liczba nasadzeń.

- W naszej strategii zapisujemy, że do 2030 roku chcemy zasadzić 50 tysięcy nowych drzew.

Innowacją może być zmiana ludzkich nawyków

Marzeniem innowacyjnym kierowniczki Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja, Aleksandry Mach byłoby wprowadzenie jakiejś innowacji, która zmniejszy liczbę poszkodowanych dzikich zwierząt.

- Moim marzeniem na pewno jest to, żeby trafiało do nas mniej dzikich pacjentów - mówi Aleksandra Mach. - Z roku na rok ta liczba poszkodowanych dzikich zwierząt, którą przyjmujemy, rośnie. Myślę, że w tym roku przyjmiemy około 3 tysięcy. Przyjmujemy zwierzęta głównie z terenu Trójmiasta. - Czasem to wcale nie musi być jakaś wielka innowacja, czasem tą innowacją może być zmiana w naszym zachowaniu.

Aleksandra Mach podkreśla, że to są najtrudniejsze i najbardziej długofalowe zadania.

- Takie właśnie zmiany nawyków zajmują dziesięciolecia i czasem to jest coś, co każdy z nas może zrobić - choćby nakleić naklejki na szyby, żeby ptaki na nie nie wpadały czy ograniczyć wyrzucanie śmieci takich jak foliówki oraz sznurki, bo one są śmiertelnymi pułapkami dla zwierząt - zaznacza Mach.

Inauguracja projektu Zielone Innowacje

Wraz z rozpoczęciem projektu zainaugurowanego przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation ruszyła otwarta rekrutacja do zespołów, które będą reagować na pomorskie wyzwania klimatyczne. W tym roku do udziału w warsztatach projektowania innowacji ekologicznych zaproszeni są mieszkańcy m.in. z gmin Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Budżet projektu wynosi ponad 91 tys. euro.

Udział w projekcie do tej pory zadeklarowało 19 organizacji, instytucji i firm, do których należą:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,
  • Miasto Gdańsk,
  • Starostwo Powiatu Gdańskiego,
  • Gmina Pruszcz Gdański,
  • Gmina Żukowo,
  • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
  • Pracodawcy Pomorza,
  • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Gdański Klub Biznesu,
  • Agencja Rozwoju Pomorza,
  • LPP SA,
  • Farm Frites Poland SA,
  • Pomorska Rada Organizacji Pozarządowych,
  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Trójmiasto,
  • Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie,
  • Fundacja Mamy Wenę,
  • Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów,
  • Fundacja Twoja Rola oraz Centrum Hevelianum.
Rusza projekt Zielone Innowacje.
mat. prasowe Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza projekt Zielone Innowacje. "6 konkretnych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska i klimatu" - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto