Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza rewitalizacja Biskupiej Górki. Czy historyczna część Gdańska odzyska dawny blask?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Czy Biskupia Górka w swoje 745-lecie doczeka się zmian na miarę historycznej wartości, jaką bez wątpienia wnosi do Gdańska? Jak wskazują miejscy urzędnicy, prace rewitalizacyjne ruszą jeszcze w 2022 roku, a ta bez wątpienia część Śródmieścia i Starego Chełmu zyskać ma dawny blask. Jak prezentują się założenia inwestycyjne dla Biskupiej Górki?

Biskupia Górka. Historyczna część Gdańska doczeka się w końcu rewitalizacji.

- W naszym zasobie na terenie Biskupiej Górki znajduje się 14 budynków mieszkalnych - informuje "Dziennik Bałtycki" Aleksandra Strug, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości. - Większość z nich, bo aż 12, objęta jest programem rewitalizacji i przeznaczona do kompleksowych remontów, które rozpoczną się jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Stowarzyszenie Biskupia Górka odnalazło grób XVIII-wiecznego gdańskiego naukowca Nataniela Wolfa.

Jak informuje rzecznik miejskiej spółki, budynki przygotowane do rewitalizacji to nieruchomości przy ul. Biskupiej 8A, ul. Biskupiej 11, ul. Biskupiej 17, ul. Biskupiej 27, ul. Na Stoku 12B, ul. Na Stoku 15, ul. Na Stoku 23, ul. Na Stoku 25, ul. Na Stoku 35, ul. Na Stoku 39, ul. Na Stoku 40 oraz ul. Salwator 7.

- Budynek przy ul. Biskupiej 35 objęty został programem Gdańsk EKO Synergy i już wkrótce również dla niego Gdańskie Nieruchomości rozpoczną proces opracowania niezbędnej dokumentacji umożliwiającej realizację inwestycji związanej z termomodernizacją nieruchomości - dodaje Aleksandra Strug z Gdańskich Nieruchomości.

Co jednak udało się zrobić w rejonie Biskupiej Górki?

- Pierwszym zadaniem, jakie zrealizowaliśmy w ramach Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu, był kompleksowy remont lokalu przeznaczonego na działania społeczne przy ul. Biskupiej 4 - podkreśla Aleksandra Strug w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". - Na potrzeby Centrum Wsparcia Seniora przebudowaliśmy i całościowo wyposażyliśmy pomieszczenia na parterze i pierwszym piętrze budynku. Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy niemal 200 m² komfortowej przestrzeni.

Budynek wyposażony został w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Najważniejszym z nich jest winda, która znalazła się na zapleczu i od lipca 2019 roku służy mieszkańcom podczas licznych wydarzeń, warsztatów czy innych działań prowadzonych przez Centrum.

Biskupia Górka. Prace rewitalizacyjne ruszą jeszcze w 2022 roku!

- Jako pierwszy etap rewitalizacji dla wszystkich budynków Gdańskie Nieruchomości opracowały dokumentację projektowo-kosztorysową - dodaje Aleksandra Strug. - W kolejnym kroku pozyskaliśmy pozwolenia na budowę. Obecnie poszukujemy wykonawców prac dla 8 nieruchomości, postępowania przetargowe są na rożnym etapie realizacji, część z nich jest już na etapie rozstrzygania.

Dla 2 budynków, przy ul. Salwator 7 i Rogaczewskiego 45 (budynek na Chełmie, ujęty w rewitalizacji obszaru), wyłoniliśmy już także wykonawców robót, którzy wprowadzeni zostali na plac budowy.

- W zakresie remontów wszystkich 13 nieruchomości znajdują się kompleksowe prace konstrukcyjne, budowlane i konserwatorskie - tłumaczy zakres prac Aleksandra Strug, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości. - Wszystkie budynki wyposażone będą w ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach prac wykonamy m.in. hydroizolację, remonty elewacji z pracami sztukatorskimi zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich i wszystkie niezbędne instalacje.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Biskupiej Górki chcą odtworzenia schodów. Wcześniej pozwalały skrócić drogę na górny taras dzielnicy.

Jak tłumaczą Gdańskie Nieruchomości, kompleksowy remont obejmować będzie również elementy konstrukcyjne, w tym stropy, dachy i opierzenia.

- We wszystkich budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna z uwzględnieniem pierwotnych podziałów - dodaje rzecznik miejskiej spółki. - Remonty obejmą także części wspólne budynków - klatki schodowe, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne. Projekty opracowane indywidualnie dla każdej nieruchomości uwzględniają m.in. konieczne zmiany w zakresie układu funkcjonalnego pomieszczeń wewnątrz budynków. Tam, gdzie to będzie konieczne, obejmując wydzielenie łazienek i usamodzielnienie lokali.

Biskupia Górka. Po 745 latach w końcu odzyska blask?

- W efekcie prowadzonych przez Gdańskie Nieruchomości prac związanych z rewitalizacją, już wkrótce 12 naszych budynków na Biskupiej Górce odzyska dawny urok i wygodne przestrzenie mieszkalne - odpowiada Aleksandra Strug. - We wszystkich budynkach zaplanowaliśmy prace zwiększające komfort zamieszkiwania, również komfort cieplny, co w połączeniu z ekologicznym sposobem ogrzewania pozwoli nie tylko ograniczyć wpływ budynków na środowisko, ale także, dzięki poprawie efektywności energetycznej nieruchomości, znacząco zmniejszyć koszty użytkowania mieszkań.

Co ważne i dla mieszkańców Biskupiej Górki i dla turystów odwiedzających miasto, jak również dla osób oczekujących na lokal komunalny, rozpoczęcie kompleksowych prac remontowych we wszystkich rewitalizowanych przez Gdańskie Nieruchomości budynkach na Biskupiej Górce planowane jest jeszcze w 2022 roku.

Biskupia Górka. Zmiany doczeka się również układ drogowy.

- W drugim kwartale 2022 roku przeprowadzone zostało postępowanie o zamówienie publiczne na roboty budowlane pn.: Przebudowa ulic Biskupiej, Na Stoku i Salwator, Zaroślak wraz z infrastrukturą techniczną w ramach zadania Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełma w Gdańsku - informuje "Dziennik Bałtycki" Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Aktualnie trwa procedura podpisania umowy z wykonawcą wyłonionym w ww. postępowaniu.

- Zakres robót obejmuje przebudowę układu drogowego, w tym m.in.: wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni, przebudowę chodników, montaż małej architektury, regulację istniejącej infrastruktury podziemnej, oświetlenie, monitoring, kanalizację deszczową, przebudowę sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przebudową przyłączy - wylicza zakres prac Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Ponadto w ramach prac związanych z rewitalizacją Biskupiej Górki założono likwidację odcinków istniejących sieci wodociągowych i kanalizacji sanitarnej, budowę nowych przewodów wodociągowych i kanalizacji sanitarnej, wymianę lub przepięcie istniejących przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej, montaż uzbrojenia sieci, przebudowie gazociągu niskiego i średniego ciśnienia.

Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, termin zakończenia robót wynosi około 52 tygodnie od dnia zawarcia umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza rewitalizacja Biskupiej Górki. Czy historyczna część Gdańska odzyska dawny blask? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto