Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła wymiana nawierzchni na Długim Targu w Gdańsku. Ruch pieszy zostanie zachowany

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Ruszyły prace związane z wymianą nawierzchni Długiego Targu. Roboty na najbardziej reprezentacyjnym placu Gdańska mają zostać zakończone przed rozpoczęciem kolejnego sezonu turystycznego.

Prace wykonywane będą etapami, od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna. Obejmą wymianę nawierzchni na dwóch środkowych pasach pomiędzy latarniami.

- Dołożymy starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców – mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na czterech polach (kwadratach). Dla potrzeb organizacji budowy z eksploatacji wyłączonych będzie dziesięć pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości.

Ocenili kostkę jako funkcjonalną

Prace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich zakończenie ma nastąpić do 20 czerwca 2022 r., czyli tuż przed rozpoczęciem kolejnego sezonu turystycznego. Terminy te uwzględniają przerwę związaną z warunkami zimowymi.

- W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożyliśmy próbne pole nawierzchni Długiego Targu, które było wymogiem konserwatora – przypomina Magdalena Kiljan. - Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. Efekty zostały ocenione przez pozytywnie. Dzięki tej decyzji możliwe było przygotowanie i ogłoszenie przetargu na wykonanie prac na całej długości Długiego Targu. Próbny fragment nawierzchni został czasowo udostępniony do użytku mieszkańcom z różnymi potrzebami: osoby niewidome, opiekunów osób na wózkach inwalidzkich i matki z dziećmi w wózkach. Wszyscy ocenili go jako funkcjonalny, a na tym zależało nam najbardziej.

Przygotowany, według wskazań konserwatora, materiał to skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało w kwietniu br. z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości. Jej boki są łupane, zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.

Wielomiesięczny proces uzgadniania

Wybór docelowej kostki poprzedziło wielomiesięczne testowanie kolejnych materiałów, które oceniano, albo jako niewłaściwe z estetycznego punktu widzenia, albo mało praktyczne z punktu widzenia pieszych oraz pozostałych użytkowników. To spowodowało znaczące przesunięcie terminu rozpoczęcia prac z połowy 2019 r. na 2021 r. Pierwotnie zaproponowanemu ułożeniu płyt granitowych, nawiązujących do obecnie użytkowanej nawierzchni, która powstała na początku lat 70. ub. wieku, stanowczo sprzeciwił się konserwator zabytków. Również pierwsze próbki kostki strzegomskiej nie zyskały akceptacji konserwatora. Dopiero w październiku 2020 r. PWKZ wydał decyzję na prowadzenie prac, z zachowaniem istniejącego podziału Długiego Targu na pola i ułożeniem próbnej nawierzchni.

Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla pieszych. Dotychczasowe prace naprawcze polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła wymiana nawierzchni na Długim Targu w Gdańsku. Ruch pieszy zostanie zachowany - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto