Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył Festiwal Solidarności

Magda Przychodzeń
Magda Przychodzeń
Słowo "Solidarność"' kojarzy się przede wszystkim z wielkim ruchem społecznym i powstaniem narodowym. Jest symbolem walki z niesprawiedliwością, a także skupia w sobie dążenie do wolności. I choć hasło nie straciło nic ze swojej aktualności, warto mówić o nim jak najwięcej.

Dlatego Europejskie Centrum "Solidarności" przygotowało już drugą edycję Festiwalu "Solidarności", który potrwa do 31 sierpnia na terenie stoczni i w innych miejscach Gdańska. Impreza jest także pretekstem do zaprezentowania szerokiej publiczności różnych form sztuki (komiks, film, taniec, teatr i muzyka). Jest to przede wszystkim upamiętnienie obchodów XXIX Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych.

Rozpoczęcie Festiwalu uświetnił koncert Jose Torres Y Salsa Tropical. Był tylko jednym z wielu kubańskich akcentów na Festiwalu "Solidarności". Do 16 sierpnia będą trwały obchody Dni Wolnej Kuby w Gdańsku, Przestrzeń Wolności Cuba Libre. Złożą się na niego: wystawa fotograficzna, pokazy kina kubańskiego a o obecnej sytuacji na Kubie poświęcony będzie panel dyskusyjny, w którym wezmą udział kubańscy intelektualiści.

Następne dni festiwalowe uświetni między innymi premierą polsko-holenderskiego spektaklu "De Kantine - Stołówka". Artyści amsterdamskiego teatru Polly Magoo pokażą historię inspirowaną wydarzeniami w Stoczni Gdańskiej, zaczynając od lat 70. aż do dziś.

Wybierasz się? Zobacz szczegółowy program Festiwalu Solidarności

Na szczególną uwagę zasługuje 22 sierpnia, w którym publicyści i teoretycy komiksu przybliżą nam świat komiksowych rysunków. Po rozważaniach o sztuce obrazkowej będzie można zrelaksować się, słuchając takich gwiazd jak: Ian Gillan, Nina Hagen, Lech Janerka czy zespół Myslovitz.

Już 30 sierpnia z okazji urodzin "Solidarności" przez Gdańsk przemaszeruje parada orkiestr dętych, zakończona festynem i uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej wkład "Solidarności" w jednoczenie Europy.

Prawdziwym prezentem Festiwalu Solidarności będzie koncert Ennio Morricone na terenie Stoczni Gdańskiej. Wspomagać go będzie pełna orkiestra symfoniczna, wzmocniona przez sekcję elektryczną i 100-osobowy chór. Maestro przedstawi utwory z całego swojego dorobku. Muzyce towarzyszyć będą fragmenty filmów i efekty wizualne.

Do 31 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta i turyści mogą oglądać wystawę "Zmiana Toru" zorganizowaną na gdańskim Długim Targu. Na ten plenerowy pokaz składa się kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających życie w komunistycznej Polsce oraz przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej.

Obchody Święta "Solidarności" są świetną okazją, aby ludzie zapoznali się z historią gdańskiej stoczni w sposób ciekawy i radosny, a jednocześnie oddający atmosferę tamtych dni.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto