Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryby pod lodem<br> Straty dla hodowców

Jacek Sieński
Poważne straty mogą ponieść hodowcy ryb. Silne mrozy panujące w tym miesiącu doprowadziły do zamarznięcia pomorskich rzek, jezior i stawów. Rybom, które znalazły się pod lodem, zagraża przyducha, czyli wyginięcie ...

Poważne straty mogą ponieść hodowcy ryb. Silne mrozy panujące w tym miesiącu doprowadziły do zamarznięcia pomorskich rzek, jezior i stawów. Rybom, które znalazły się pod lodem, zagraża przyducha, czyli wyginięcie spowodowane brakiem w wodzie tlenu. Najbardziej narażone są na nią ryby hodowane w stawach i niedużych jeziorach. Duże straty w hodowlach mogą także wpłynać na wzrost cen ryb i przetworów rybnych.
- W naszym województwie w kilku tysiącach małych zbiorników wodnych, hoduje się karpie, karasie, sumy, liny, amury czy szczupaki - mówi Jacek Łukasik z Kościerzyny, ekspert Polskiego Towarzystwa Rybackiego. - Nie wszyscy hodowcy zdają sobie sprawę z grożącej ich rybom przyduchy. Zwłaszcza, że w tym roku poziom wody w zbiornikach jest niski i przy brzegach mogą one zamarzać nawet do dna.
@Tekst:Przyczynę występowania przyduchy stanowi nie tylko zalodzenie zbiorników, odcinające kontakt powierzchni wody z atmosferą. Niebezpieczny jest także niedostatek światła słonecznego, gdy w dłuższym okresie panuje pochmurna pogoda.
- Hodowcy już powinni zacząć przeciwdziałać zjawisku przyduchy, aby wiosną nie ujrzeć swoich ryb na powierzchni wody. Zwłaszcza, że jest wiele prostych sposobów napowietrzania zamarzniętych stawów - dodaje Łukasik.

Ekspert radzi

- Zgarniać śnieg z tafli lodowej w strefie brzegowej, aby pozwolić na przenikania do wody światła słonecznego.
- Wykuć w lodzie przeręble o średnicy do 1 m, żeby przelewać wodę wiadrem z jednego do drugiego. Otwory w lodzie można przykryć styropianem i czarną folią. Wówczas nie będą zamarzać i można je codziennie wykorzystywać.
- Wodę z przerębli do przerębli można przepompowywać małymi pompami - z napędami elektrycznym albo spalinowym.
- W centrum zalodzonego zbiornika wodnego wykonać przerębel i przewieźć sankami w jego pobliże, ale nie za blisko, butlę z tlenem i wężem zakończonym końcówką rozpraszającą gaz. Końcówkę węża należy opuścić nad dno odkręcić zawór butli tak, aby drobne bąbelki tlenu niezbyt gwałtownie wypływały na powierzchnię.

Hodowcy zainteresowani poradami fachowymi dotyczącymi przyduchy mogą kontaktować się z Jackiem Łukasikiem: tel. dom. (0 58) 686 49 14, tel. kom - 0 604 77 14 51

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ryby pod lodem<br> Straty dla hodowców - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto