Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd o działalności gospodarczej

Jacek Klein
Bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku w urzędzie skarbowym i skrócenie czasu rejestracji do 7 dni - to główne założenia rządowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku w urzędzie skarbowym i skrócenie czasu rejestracji do 7 dni - to główne założenia rządowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz przedstawił wczoraj ustawę, którą nazwał "gospodarczą konstytucją". Nie wprowadza ona jednak rewolucyjnych zmian, tylko ułatwienia dla firm.
- Ustawa wprowadzi rejestrację firmy w jednym okienku, będzie to okienko w urzędzie skarbowym. Ta rejestracja będzie bezpłatna - powiedział premier. - Dążymy do tego, żeby rejestracja trwała 7 dni. W związku z brakiem informatyzacji całej polskiej administracji są pewne wahania dotyczące tej liczby, ale wydaje się, że 7 dni jest osiągalne.
Obecnie osoby fizyczne rejestrują działalność gospodarczą w urzędach gmin. Na zarejestrowanie trzeba czekać ponad miesiąc.
Kolejną zmianą będzie likwidacja płatnej ewidencji działalności. Bezpłatna ewidencja prowadzona będzie przez Centralną Informację o Działalności Gospodarczej. Obejmować ma informacje dotyczące podmiotów gospodarczych, z Krajowej Ewidencji Podatników, z rejestru REGON, z ZUS i Krajowego Rejestru Sądowego.
- Ta informacja o podmiotach gospodarczych będzie ogólnie dostępna w Internecie - dodał premier.
Najistotniejszą ze zmian będzie umożliwienie czasowego zawieszenia działalności gospodarczej. Jak można przeczytać w projekcie, w czasie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie musiał wpłacać zaliczek na poczet podatku dochodowego i składać deklaracji podatkowych. Nie będzie też musiał płacić składek na ubezpieczenia społeczne, chyba że ubezpieczy się dobrowolnie. Obecnie składek nie musi płacić w wyjątkowych sytuacjach, a zwolnienie zależy od uznaniowej decyzji ZUS.
Ograniczone mają być także kontrole i określona odpowiedzialność urzędów skarbowych za podejmowane decyzje.
- Za błędne decyzje urzędnik będzie ponosił odpowiedzialność różnego rodzaju, w zależności od rangi tej decyzji - powiedział premier.
Czy będzie to także odpowiedzialność finansowa, na razie nie wiadomo.
Rząd ma przyjąć projekt ustawy pod koniec czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto