Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd: Wyższe czynsze w Gdańsku wbrew konstytucji. Miasto będzie musiało zwrócić pieniądze lokatorom?

Jacek Wierciński
T. Bołt/Archiwum DB
Sąd zakwestionował uchwałę, która oznaczała podwyżki dla tysięcy gdańszczan. Władze miasta mogą przyjąć nową albo się odwoływać.

Uchwała, na mocy której prawie półtora roku temu podniesiono czynsze w niemal 20 tysiącach gdańskich mieszkań komunalnych, jest niezgodna z ustawą o ochronie praw lokatorów i konstytucją - taki wyrok wydał wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Orzeczenie nie jest prawomocne. Gdyby się uprawomocniło, otwiera drogę do tego, by lokatorzy na drodze sądowej domagali się zwrotu nadpłaconych czynszów.

Czytaj także: Reforma komunalna w Gdańsku. Uchwałę zaskarżono do sądu. Co dalej?

Jeśli nie będzie odwołania ze strony władz miasta do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrok WSA uprawomocni się po 30 dniach od daty dostarczenia pełnego uzasadnienia. Sąd ma dwa tygodnie na jego sporządzenie.

Gdański magistrat ma teraz twardy orzech do zgryzienia. - Władze mogą postąpić w sposób proobywatelski - jak najszybciej przyjmując nową, zgodną z ustawą uchwałę, lub wbrew mieszkańcom, trzymając się tej, której nieważność sąd stwierdził wczoraj - mówi Krzysztof Szerkus, gdański pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich, który zaskarżył zapisy uchwały do WSA.

Akceptacja wyroku oznacza nie tylko powrót do podziału miasta na strefy różniące się wysokością czynszów czy niższe opłaty dla mieszkańców zaniedbanych kamienic, ale także konkretne obciążenie.

Czytaj też: Reforma komunalna w Gdańsku. Ile zarabiają na czynszach?

- Jeśli magistrat uzna wyrok lub odwoła się do NSA, a ten przyzna rację gdańskiemu sądowi, to Rada Miasta będzie musiała przyjąć nową uchwałę, a lokatorzy będą mogli dochodzić swoich praw w procesach cywilnych. Pozwy dotyczyć będą mogły różnicy między czynszami sprzed podwyżki i po jej wprowadzeniu - uważa dr Adam Krzywoń z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mamy prawo mówiące o "odpowiedzialności odszkodowawczej" organów władzy - dodaje dr Piotr Uziębło z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Dziś nie wiadomo, ilu mieszkańców zażądać może zwrotu pieniędzy. Skala podwyżki wskazuje jednak, że w ciągu 16 miesięcy "nadpłaty" wynieść mogły łącznie nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Oświadczenie zastępcy prezydenta Gdańska Macieja Lisickiego

"W związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 2013 dotyczącym uchwały czynszowej wyjaśniam:
Sąd nie zakwestionował całej uchwały, a co za tym idzie - głównej idei reformy czynszowej związanej z indywidualnym naliczaniem ulg. Wyrok NSA nie wstrzymuje też wykonania uchwały jako takiej.
Sąd wskazał na trzy błędy techniczne w treści uchwały. Dotyczą one: braku obniżek w nowych budynkach, oraz dwóch nieprecyzyjnych zapisów związanych ze stanem technicznym lokalu i stanem technicznym instalacji. Błędy będą skorygowane jak najszybciej, a stosowne poprawki do uchwały zostaną przekazane radnym na lutowej sesji Rady Miasta.
O ile wyżej wspomniane zapisy Sąd potraktował literalnie, to w kwestii naliczania obniżek posłużył się interpretacją, z którą nie mogę się zgodzić.
W przypadku uprawomocnienia się wyroku z uchwały zniknąć może zapis uprawniający mieszkańców spoza Strefy Centralnej do 5% obniżki czynszu, co teoretycznie mogłoby skutkować sporą dopłatą dla 98 procent najemców lokali komunalnych za okres od września 2011 roku do chwili obecnej.
Wprowadzenie innych, bardziej szczegółowych, ulg na miejsce tej obecnie obowiązującej sprawi też, że znaczna część osób dziś objętych obniżką - może ją stracić.
W tej chwili czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku i po jego otrzymaniu i szczegółowej analizie prawdopodobnie będziemy odwoływać się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
"

Więcej na ten temat przyczytasz na stronie dziennikbaltycki.pl

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto