Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd zdecydował o nowym wykonawcy spalarni na Szadółkach

Ewelina Oleksy
fot. archiwum NM
Wykonawcą gdańskiej spalarni śmieci na Szadółkach będzie włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru. Zdecydował o tym sąd, do którego odwołanie od wyników przetargu złożył jeden z oferentów.

Rozstrzygniętym w lipcu przetargiem na projekt, budowę i eksploatację spalarni odpadów w Gdańsku, Sąd Okręgowy zajął się za sprawą skargi, którą złożył formalnie wybrany wykonawca. Początkowo był to niemiecki koncern EEW.

Potem okazało się, że Zakład Utylizacyjny w Szadółkach, odpowiadający za inwestycję, musiał zmienić swoją decyzję i przyznać jednak zwycięstwo konkurentowi EEW, czyli włosko-francuskiemu konsorcjum Astaldi, Tiru i Termomeccanica Ecologia. EEW nie zgadzając się z tym wyborem zdecydował się wejść na drogę sądową i zawalczyć o inwestycję.

Dziś Zakład Utylizacyjny poinformował, że Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję o odrzuceniu oferty drugiego wykonawcy, tym samym potwierdzając skuteczność wyboru dokonanego przez spółkę.

– Walka oferentów o kontrakt na zaprojektowanie, budowę i eksploatację gdańskiej spalarni odpadów była zacięta i toczyła się do ostatniej instancji odwoławczej. Ostatecznie uzyskaliśmy potwierdzenie decyzji, iż naszym partnerem w tym projekcie będzie konsorcjum włosko-francuskie. Obecnie przygotowujemy się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakładamy, że nastąpi to jeszcze w tym roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Jak informuje Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego, reprezentujący niemiecką grupę EEW mają jeszcze formalne możliwości złożyć skargę na drugi wyrok KIO, niemniej nie stanowi to już przeszkody prawnej do podpisania umowy z francusko-włoskim konsorcjum.

– Czekamy teraz na decyzję o dofinasowaniu projektu z funduszy europejskich, której spodziewamy się w najbliższym czasie. Nie siedzimy jednak z założonymi rękami. Zgodnie z prawem zamówień publicznych przechodzimy obecnie tzw. kontrolę uprzednią, wymaganą dla określonych inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – wyjaśnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Zgodnie z założeniami, przyszły rok będzie poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa przewidziana jest na lata 2019 – 2020.

– Postępowanie przetargowe przygotowaliśmy w taki sposób, by otrzymać oferty od największych światowych graczy na rynku termicznego przekształcania odpadów, a tym samym zapewnić sobie nowoczesność i bezpieczeństwo. I ten cel został osiągnięty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarcze.

W skład konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru wchodzą firmy posiadające wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Astaldi jest jedną z największych firm budowalnych, mających na koncie takie realizacje jak zapory wodne, metro, drogi, lotniska. W Polsce Astaldi odpowiadało m.in. za budowę uruchomionej niedawno spalarni odpadów w Bydgoszczy, a jesienią ubiegłego roku wspólnie z Termomeccanica Ecologia przejęły od Mostostalu Warszawa budowę spalarni w Szczecinie. Termomeccanica ma na koncie w sumie 22 spalarnie odpadów, głównie we Włoszech, ale także we Francji, Grecji i Portugalii. Poza tym buduje również stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków czy odsalarnie.

Konferencja w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku Szadółkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto