Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy ze Słupska utknęli na kilka godzin w windzie ECS

red.
W Europejskim Centrum Solidarności doszło do awarii windy, w której na prawie 3 godziny utknęła grupa seniorów – poinformowało Radio Gdańsk. Tydzień później, o czym również doniosła państwowa rozgłośnia, prokuratura zajęła się sytuacją z 23 października. Śledczy sprawdzają czy nie było to zagrożone karą nawet 3 lat więzienia „narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Dostaliśmy oświadczenie ECS w tej sprawie.

- Zobaczyłam że winda jest cała zaparowana. Wtedy naprawdę byłam mocno przerażona. Ludzie pisali na szybach, że proszą o pomoc, bo nie mają powietrza. To byli seniorzy, którzy byli chorzy, niejednokrotnie po operacjach. Sytuacja była dramatyczna i dlatego telefonowali pod numer 112. Wtedy przyjechała straż pożarna – mówiła cytowana przez Radio Gdańsk kobieta, świadek zdarzenia.

Według relacji publicznego nadawcy w szklanej windzie na niemal 3 godziny utknęło 9 osób – seniorów ze Słupska w wieku od niespełna 70 do powyżej 80 lat, a przybyli na miejsce strażacy po utracie przytomności przez jednego z pasażerów windy zdecydowali się „siłowo, przez górną część kabiny windowej, dostać się do środka”.

- Prokurator okręgowy podjął decyzję w związku z publikacją medialną dotyczącą wyjaśnienia czy nie doszło tutaj do czynu na szkodę osób, które zostały uwięzione w tej windzie w związku z awarią - tłumaczy prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która zastrzega, że wstępnie przyjęto kwalifikację karną dotyczącą „narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

To przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat więzienia. Jednak prok. Wawryniuk zastrzega, że sprawa jest na bardzo wczesnym etapie, a decyzje dotyczące np. tego czy wszczęte zostaną czynności sprawdzające, czy postępowanie karne podejmie Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

Od Magdaleny Mistat, kierownik Działu Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności otrzymaliśmy obszerne oświadczenie, które poniżej publikujemy w całości:

CO SIĘ WYDARZYŁO

" W budynku ECS gościliśmy m.in. zorganizowaną 39-osobową grupę ze Słupska.
O godz. 17.00 - Pracownik ochrony poinformował dyżurkę o zatrzymaniu pomiędzy 1 i 2 piętrem jednej z trzech wind.
W windzie znajdowało się dziewięć osób.
O godz. 17.05 - Ochrona, zgodnie z procedurami, wezwała technika obiektu, który podjął czynności zmierzające do awaryjnego ściągnięcia windy. W związku z niemożliwością usunięcia usterki przez technika obiektu, wezwano serwis wind, który zabezpiecza firma Otis.
Ochrona poinformowała kierowniczkę wycieczki i przewodniczkę turystyczną o podjętych działaniach. Ochrona ECS wezwała pogotowie ratunkowe, a pani przewodnik zawiadomiła straż pożarną. Osoby znajdujące się w windzie, przez rozszczelnione drzwi otrzymywały wodę.
Ok. godz. 17.38 - Przyjechały służby ratownicze. Ratownicy medyczni wyrazili opinię, iż wezwanie ich było przedwczesne. Straż pożarna przystąpiła do siłowego otwierania górnej, szklanej części windy.
Do instytucji przyjechali także szef administracji ECS Daniel Adamski i kierownik działu promocji i PR Magdalena Mistat.
OK. godz. 18.48 - na miejsce dotarł drugi technik wind. Udało się awaryjnie sprowadzić windę na poziom -1.
Po wywiadzie medycznym ratownicy medyczni stwierdzili, że nie zachodzi potrzeba hospitalizacji żadnej z osób. Następnie w ogrodzie zimowym odbyła się ponad 30-minutowa rozmowa uczestników wycieczki z pracownikami ECS.
Przeprosiliśmy za utrudnienia, zebraliśmy spostrzeżenia, opowiedzieliśmy o tym, jak dbamy o stan techniczny obiektu. Mówiliśmy też o działalności instytucji, programie wydarzeń. Finalnie umówiliśmy się na ponowną wizytę.
Po upewnieniu się przez pracowników ECS, iż grupa ma zapewniony powrót i nikt nie potrzebuje indywidualnego transportu, w spokojnej i przyjaznej atmosferze pożegnano się na parkingu autokarowym".

AKTUALNE BADANIA

Dźwigi osobowe, czyli windy panoramiczne i windy towarowe, oraz schody ruchome wjazdowe i zjazdowe podlegają obowiązkowemu, corocznemu przeglądowi przez Urząd Dozoru Technicznego. Ostatni przegląd odbył się 23.09.2019 roku. Wszystkie te urządzenia przeszły badanie pozytywnie i zostały dopuszczacie do użytkowania na kolejny rok - podaje dalej Magdaleny Mistat, kierownik Działu Promocji i PR ECS.

I dodaje: Sprzęt jest intensywnie eksploatowany. Europejskie Centrum Solidarności w tym roku bije rekordy frekwencyjne, co nas niezmiernie cieszy i za co jesteśmy Państwu wdzięczni. Do dziś budynek odwiedziło niemal milion gości. Frekwencja ta jest dla nas i naszego budynku wyzwaniem, także technicznym. Eksploatacja wszystkich urządzeń jest ogromna. Na co dzień wszystkie urządzenia są serwisowane i kontrolowane.

STAN TECHNICZNY NA DZIŚ

"_Winda, która 23 października zatrzymała się między piętrami, poddawana jest procedurom technicznym, które pozwolą określić: tzw. zapis błędu sterownika, który określa przyczynę zatrzymania się windy, np. awaria mechanizmu, szarpanie barierek wewnętrznych, niekontrolowany ruch kabiny na boki czy zbytnie przeciążenie, oraz pełen zakres zniszczeń powstałych w wyniku wejścia awaryjnego.
Rozpoczęto też procedurę odszkodowawczą.
Druga winda przechodzi serwis techniczny. Trzecia winda funkcjonuje prawidłowo_” - czytamy w oświadczeniu ECS.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Seniorzy ze Słupska utknęli na kilka godzin w windzie ECS - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto