Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdańska 22.02.2018 r. Głosowanie nad uchwałą o darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży [zdjęcia]

Ewelina Oleksy
Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska, ponad politycznymi podziałami, przegłosowana została uchwała, która wprowadzi od 1 lipca darmowe bilety dla uczniów na tramwaje i autobusy. Śledźcie naszą relację na żywo!

Aktualizacja godz. 12.15

Na mównicy Jędrzej Włodarczyk, autor uchwały obywatelskiej "Dzieciaki bez biletów":
- We wszystkich miastach, które zdecydowały się na wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów okazało się to sukcesem. Doceniamy zwrot w podejściu władz miasta do tego tematu. My od początku projekt popieraliśmy, przekonywaliśmy, że jest potrzebny. Ta ulga przyniesie spore oszczędności w budżetach rodzin, nie objętych 500plus, czy kartą dużych rodzin. Ten projekt promuje komunikację miejską, nie tylko wśród najmłodszych. Tym sposobem tworzymy alternatywę dla ruchu samochodów. Uchwała obywatelska "Dzieciaki bez biletów" to największy projekt społeczny w Gdańsku od wielu lat. Z satysfakcją odnotowujemy, że coś się zmienia w naszym mieście. Będziemy proponowali kolejne społeczne rozwiązania. Chcemy, żeby Gdańsk był miastem przyjaznym do życia.

Na tym kończymy naszą relację. Sesja potrwa do wieczora, bo przed radnymi długa przeprawa z uchwałą krajobrazową. Ta zostanie jednak na pewno przyjęta, bo poprze ją większościowy klub PO.

Czytaj więcej na ten temat:

Aktualizacja godz. 11.40

Trwa dyskusja nad uchwałą wprowadzającą darmowe bilety dla uczniów. Krytyczny głos radnego Andrzejczaka z PO jest póki co jedynym krytycznym w tej sprawie. Pozostali radni tej partii pomysł chwalą.

Żaneta Geryk, radna PO i szefowa Komisji Edukacji, prosi o rozważenie możliwości wprowadzenia podobnych udogodnień także dla nauczycieli, którzy korzystają z uczniami z komunikacji miejskiej. - Oni mając pod opieką grupę dzieci, jadąc np. do kina, czy na wycieczkę, nadal będą musieli kupować bilet z własnej kieszeni - wskazuje.

Mateusz Skarbek, PO:- Ta uchwała ma walor edukacyjny i społeczny.

Adam Nieroda, PO: - Gratuluję, zarówno inicjatorom uchwały obywatelskiej, jak i tysiącom gdańszczan, którzy się pod nią podpisali. Liczymy na efekt podobny, jak w Warszawie, że dzięki temu rodzice dzieci chętniej przesiadać się będą z aut do komunikacji miejskiej. Że wzrośnie liczba pasażerów.

Wiceprezydent Piotr Grzelak: - Dziś nie ma żadnej skutecznie potwierdzonej tezy, że darmowa komunikacja powoduje wzrost pasażerów. Ale będziemy to obserwowali z dużym zaciekawieniem w Gdańsku.

Wojciech Stybor, PO: - Traktuję to jako eksperyment, ale pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak darmowa komunikacja. Cieszę się, że stan finansów miasta pozwala na to, żeby tego typu prezent finansować mieszkańcom. Jestem ciekaw, jakie będą tego efekty.

Dyskusję zdominowały podziękowania radnych PO dla prezydenta. Uchwała przegłosowana! Od 1 lipca gdańscy uczniowie jeżdżą komunikacją miejską za darmo!

Za głosowali wszyscy radni, poza radnym PO Mariuszem Andrzejczakiem.

Aktualizacja godz. 11.20

Czas na najbardziej dzisiaj wyczekiwaną uchwałę ws.darmowych biletów. Referuje ją wiceprezydent Piotr Grzelak, który jeszcze do niedawna ostro krytykował pomysł, mówiąc, że nie widzi powodu, by miasto miało wspierać w ten sposób bogatych rodziców, którzy "dowożą dzieci do szkół suvem". Teraz Grzelak widzi w tym same zalety:
- Uchwała jest skierowana do gdańskich rodzin, zawiera element socjalny, ma na celu wsparcie rodzin, w których są uczące się dzieci. Serdecznie dziękuję inicjatorom i osobom, które podpisały się pod inicjatywą Lepszego Gdańska i pracowały nad uchwałą obywatelską. Nasza uchwała konsumuje założenia uchwały LG, ale i ją rozszerza. Niestety uchwała obywatelska miała taką wadę, że uprawniała do bezpłatnych podróży przyjezdnych z innych gmin. My chcemy to powiązać z zamieszkaniem w Gdańsku, dlatego ulga będzie dla posiadaczy Karty Mieszkańca, w wieku od 4 lat do 24 lat. Trzeba też będzie mieć legitymację szkolną - mówi Grzelak.

Miasto wprowadziło ograniczenie wiekowe autopoprawką. Chodziło o wyeliminowanie sytuacji, w których z darmowej komunikacji miejskiej korzystaliby np. pracujący 30 latkowie, którzy zapisali się do bezpłatnej szkoły policealnej, tylko po to, by uzyskać legitymację i tym samym uprawnienia do jazdy za darmo.

Piotr Borawski, szef Klubu PO:
- Łączymy to rozwiązanie z kartą mieszkańca. W Tallinie , gdzie wprowadzono bezpłatną komunikację tylko dla mieszkańców spowodowało , że w krótkim czasie przybyło tam 50 tys. mieszkańców. Bardzo liczę na to, że u nas efekt będzie podobny, że przybędzie nam dzięki temu mieszkańców, a więc i podatników

Beata Dunajewska, PO:
- Ciężko negatywnie mówimy o tym, że sukces ma wielu ojców. Dziś możemy powiedzieć to w kontekście pozytywnym. Bo to i sukces Lepszego Gdańska i mieszkańców i władz miasta. Dziś nie zamykamy tej dyskusji, proponujemy też darmowe przejazdy dla seniorów. Więc przyjęcie uchwały, to nie koniec, a początek dalszej dyskusji na ten temat.

Wiceprezydent Grzelak mówi, że kolejne propozycje zostaną poddane analizie. Wśród nich jest też propozycja radnej PiS, by darmowe przejazdy mieli kombatanci stanu wojennego.

Mariusz Andrzejczak, PO:
- Moje wątpliwości są na tyle duże, że z pełną odpowiedzialnością nie mogę poprzeć tej uchwały. Niestety. Wspominamy Tallin, teraz na przykładzie tego miasta widzimy wiele negatywnych tego konsekwencji. Na darmową komunikację przesiedli się głównie piesi. Obawiam się, że rozwiązania nie są na tyle kompleksowe, by przyniosły efekty. To też dyskryminacja dzielnic, które są gorzej skomunikowane - mówi. I zamiast wprowadzania bezpłatnej komunikacji dla uczniów, apeluje do władz miasta o wprowadzenie wspólnego biletu dla całej aglomeracji. - Bo to główna przeszkoda w przemieszczaniu się! - wskazuje Andrzejczak.

Aktualizacja godz. 10-10.40

Radni przegłosowali zmiany w wieloletniej prognozie finansowej i budżecie miasta. Emilia Kosińska, zastępca skarbnika miasta, poinformowała, że bezpłatne przejazdy dla dzieci miasto zamierza sfinansować z wpływów z podatku dochodowego, czyli z PIT.

Czas na serię planów zagospodarowania przestrzennego. Uchwalono m.in. plan dla Ujeściska - ciąg pieszy w rejonie ul. Wadowickiej, dla Matemblewa, rejon ulicy Jana Karskiego, czy plan dla Oliwy Górnej w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Prace nad tym planem rozpoczęły się w 2014 r., a jego założenia wzbudzały sprzeciw m.in. mieszkańców Oliwy. W efekcie do planu wpłynęło blisko sto uwag. Plan ma na celu dopuszczenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej na części terenu uczelni (24 ha). Zawnioskował o to rektor AWFiS.

Aktualizacja godz. 9.20

Oświadczenia klubowe. Na mównicy Piotr Borawski, szef Klubu PO:
- Bardzo cieszą nas dwa projekty uchwał na dzisiejszej sesji: bezpłatna komunikacja publiczna dla dzieci i młodzieży- zależało nam na tym i z wielką radością przyjmujemy projekt prezydenta. W tym miejscu należy pochylić nisko czoła przed mieszkańcami, którzy podpisali się pod uchwałą obywatelską, przed tymi, którzy byli zaangażowani w powstanie tej uchwały. Bardzo cieszy nas też uchwała krajobrazowa, która jest efektem 2,5-letniej pracy.

Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS :
- Rzeczywiście bezpłatna komunikacja to głośny temat na sesji. Mieliśmy wiele działań mieszkańców, dyskusji, my zgłaszaliśmy już wiele lat temu taki wniosek. Cieszy nas to, że teraz się uda, to gest dla gdańskich rodzin. Oczekujemy, że będą podejmowane odpowiednie działania by komunikacja była szybsza - mówi i dodaje, że jeśli chodzi o uchwałę krajobrazową, to budzi ona kontrowersje.

Aktualizacja: godz. 9

Za moment rozpocznie się lutowa sesja Rady Miasta Gdańska. Najgorętszym punktem będzie uchwała wprowadzająca darmowe przejazdy komunikacją miejską dla gdańskich uczniów. W sesji udział wezmą autorzy obywatelskiej uchwały w tej sprawie, którzy pod projektem "Dzieciaki bez biletów" zebrali 3 tys. podpisów poparcia mieszkańców. Ich uchwała nie zostanie jednak przyjęta.

W ostatni piątek prezydent Paweł Adamowicz ogłosił, że przygotował własny projekt w tej sprawie- poszerzający zakres tego obywatelskiego o ulgi także dla uczniów szkół średnich.
- Ta propozycja konsumuje wszystkie inne, w tym także uchwałę obywatelską- mówił szef radnych Bogdan Oleszek. Poparcie inicjatywy zapowiedzieli już nawet radni opozycyjnego PiS. - To projekt prorodzinny, podobnie jak 500 plus- argumentował Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS. Sesja potrwa do wieczora ( do godz.ok. 20 lub nawet 21). Wszystko przez znajdującą się w porządku obrad uchwałę krajobrazową, która uporządkuje reklamowy chaos w mieście i wprowadzi m.in. zakaz wieszania tzw. dykt w kampanii wyborczej. Jej procedowanie zajmie co najmniej 6 godz. Bo zgodnie z wolą ustawodawcy, radni każdą uwagę zgłoszoną do projektu muszą rozstrzygnąć w odrębnym głosowaniu. Będzie ich grubo ponad 300.

*****
Wcześniej pisaliśmy:
Zanim jednak radni uchwalą projekt prezydenta Pawła Adamowicza ws. darmowych biletów, będą musieli odrzucić obywatelską uchwałę w tej samej sprawie, która też jest w porządku dzisiejszej sesji.I będzie referowana przez przedstawiciela Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, które wraz z innymi lewicowymi organizacjami zebrało trzy tysiące podpisów poparcia od mieszkańców. Radni de facto więc wyrzucą te podpisy do kosza.

Czytaj: Bezpłatne przejazdy w Gdańsku dla wszystkich uczniów, od 1 lipca! Prezydent złożył projekt uchwały

Uchwała LG zakłada wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Także tych, którzy dojeżdżają tu z innych gmin. Prezydent te założenia zmodyfikował: poszerzył o uczniów szkół średnich i firmuje to jako swój projekt. Zgodnie z nim od 1 lipca do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni będą tylko gdańszczanie posiadający Kartę Mieszkańca, w wieku od 4 lat do ukończenia szkoły średniej. Dodatkowo wprowadzona ma zostać autopoprawka, która wyeliminuje pole do nadużyć. Chodzi np. o przypadki zapisywania się w wieku 20-30 lat do darmowych szkół policealnych tylko po to, by uzyskać status ucznia i jeździć za darmo.

Z szacunków miasta wynika, że z darmowych biletów skorzysta 64 tys. osób, a roczny koszt tego prezentu dla dzieci wyniesie 9 mln zł. Choć na sesji szykuje się gorąca dyskusja w tej sprawie, to nawet klub PiS zapowiada, że uchwałę Adamowicza poprze. Autorzy uchwały obywatelskiej liczą na to, że prezydent podziękuje mieszkańcom.

- Bo póki co udaje, że nie było uchwały obywatelskiej. A gdyby nie nasza uchwała obywatelska, nie byłoby dziś projektu Adamowicza. W przeciwieństwie do prezydenta, który dotychczas nie zdobył się na podziękowania dla trzech tysięcy mieszkańców Gdańska, stać nas na to, żeby docenić wszystkich uczestników tego sukcesu. Stąd doceniamy zmianę poglądów po stronie władz miasta - komentuje Jędrzej Włodarczyk z Lepszego Gdańska.

W środę 21 lutego zdanie w sprawie bezpłatnych przejazdów dla uczniów zmieniły władze Gdyni. W czerwcu ubiegłego roku na sesji Rady Miasta Gdyni odrzucono obywatelski projekt „Dzieciaki bez biletów”. Negatywną opinię wystawili mu wtedy zarówno radni rządzącej Samorządności, jak i przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej. Teraz miasto informuje, że bezpłatne przejazdy dla uczniów jednak wejdą w życie i zaczną obowiązywać od 1 czerwca. I to nie tylko w Gdyni- prezydenci Gdyni i Sopotu oraz burmistrz Rumi podjęli wspólne decyzję, aby na tegoroczny Dzień Dziecka przygotować wyjątkowy prezent.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto