Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdańska 29.03.2018. Prof. Joanna Muszkowska-Penson honorową obywatelką Gdańska [na żywo]

Ewelina Oleksy
Sesja Rady Miasta Gdańska 29.03.2018. Relacja na żywo
Sesja Rady Miasta Gdańska 29.03.2018. Relacja na żywo Karolina Misztal
W czwartek 29 marca odbywa się kolejna sesja Rady Miasta Gdańska. Radni przegłosowali między innymi uchwałę ws. nadania tytułu honorowej obywatelki prof. Joannie Penson. Śledź naszą relację na żywo!

Godz. 13.15

Seria uchwał edukacyjnych. Przyjęto uchwałę ws. zamiaru likwidacji Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2. Nowe Przedszkole nr 83
przy ul. Dąbka nazwano "Kolorowymi Kredkami". Utworzona zostanie Szkoła Podstawowa Specjalna przy ul. Batorego.

Sesja Rady Miasta zostaje zakończona.

Godz. 12.55

Radni przyjęli uchwałę ws. zapewnienia warunków do osiedlenia nieokreślonej imiennie rodzinie polskiego pochodzenia repatriowanej z Kazachstanu lub innej republiki środkowo-azjatyckiej byłego ZSRR na czas nieokreślony.

- To uchwała intencyjna, umożliwiająca nam rozpoczęcie rozmów w tej sprawie z wojewodą i ministerstwem.To otwiera nam drogę do zaproszenia takiej rodziny. Ze swojej strony deklarujemy udostępnienie mieszkania komunalnego dla takiej rodziny, zapewnienie jej środków do życia, a także udzielenie pomocy w zakresie uzyskania zatrudnienia- mówi Piotr Olech z gdańskiego magistratu.

Godz. 12.45
Radni przegłosowali uchwałę ws.wsparcia finansowego dla Kościoła Św. Jana. Miasto przekaże 300 tys. złotych na prace konserwatorsko-restauratorskie wyposażenia świątyni, m.in. empory południowej i ołtarza głównego, a także rekonstrukcję organów bocznych.

Wiceprezydent Grzelak przypomniał, że od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci. Zamiast dzielenia odpadów na trzy kategorię, będziemy je dzielić na 5. To obowiązek nałożony ustawą. Radny PO Mariusz Andrzejczak mówi, że ma nadzieję, że powołana przez Gdańsk spółka Gdańskie Usługi Komunalne, która będzie wywozić śmieci z kilku dzielnic, będzie działać sprawnie, bo gmina dofinansowała ją dużymi pieniędzmi.

Godz. 12.15

Przegłosowano uchwałę ws. okręgów wyborczych dla wyboru Rady Miasta Gdańska.

Zgodnie z ustawą Rada Miasta zobowiązana jest do uchwalenia okręgów do końca marca. W Gdańsku nie będzie zmian w granicach okręgów wyborczych, ale szykuje się mini rewolucja – mieszkańcy Przymorza i Zaspy stracą jednego radnego. Zyskają go za to mieszkańcy z Jasienia i okolic. Obecnie na 12 tys. mieszkańców przypada jeden radny.

- Jeden mandat "przepłynie" z okręgu nr 5 (Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie i Przymorze Małe) do okręgu nr 3 (Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień) – precyzuje Piotr Borawski - szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.
Zmiany wynikają ze zmiany liczby mieszkańców w tych okręgach.

Godz. 12.

Dyskusję wywołał plan zagospodarowania dla Wyspy Sobieszewskiej.
Jego zapisy mają umożliwić organizację imprez plenerowych związanych z tegorocznym Ogólnopolskim Zlotem Harcerzy i Europejskim Jamboree Skautowym w 2020 r.
Choć większość radnych i władze miasta uważały, że kolejne inwestycje wpłyną na wzrost atrakcyjności Wyspy, to pojawiły się też głosy krytyczne.
- Tu nie chodzi o rozwój wyspy, tylko o inwestowanie publicznych pieniędzy w prywatne grunty- stwierdziła radna PiS Dorota Dudek.

Radni zgodzili się na przyznanie 2, 6 mln zł dotacji instytucją kultury podlegających marszałkowi województwa. M.in. Operze Bałtyckiej i Teatrowi Wybrzeże.

- Dzięki pieniądzom będą instytucje kultury mogły zrealizować dodatkowe przedsięwzięcia- argumentują urzędnicy.

Jest zgoda na wzniesienie pomnika bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego. Powstanie w pobliżu Kościoła pw. Chrystusa Króla. Prezydent ogłosi konkurs na projekt pomnika, a budowę sfinansuje wnioskodawca, czyli parafia. Teren wokół zostanie zagospodarowany na koszt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Godz. 11- 11.45

Uchwalono plan zagospodarowania dla Oliwy Górnej, rejon pętli tramwajowej.
Umożliwi on m.in. modernizację, rozbudowę i pewne przesunięcie szyn tramwajowych w stronę ul. Obrońców Westerplatte. Dzięki temu przejeżdżające tamtędy tramwaje będą cichsze. Przeszedł też plan dla Jasienia- rejon ul. Źródlanej. Plan dla Strzyży- rejon ul. Wita Stwosza. Przegłosowano plan dla Kokoszek- rejon ul. Osiedlowej.

Godz. 10.40

Radni przegłosowali zmiany w wieloletniej prognozie finansowej i tegorocznym budżecie.

Uchwalono też serię planów zagospodarowania
. Wśród nich m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo-wejście na plażę nr 60, 75, 76, 77 i 78 w rejonie ul. Jantarowej. Chodzi o budowę toalet przy plażach.

We wtorek, 27 marca ruszyły prace związane z budową toalet w pasie nadmorskim. Pierwsze roboty polegające na wykonaniu wykopu pod obiekt rozpoczęły się przy wejściu do plaży nr 50 w Brzeźnie. W kolejnych tygodniach planowane są prace przy wejściu nr 63 w Jelitkowie oraz wejściach nr 48 i 46 w Gdańsku Brzeźnie.

W dalszej kolejności realizowane będą działania przy montażu prefabrykowanego fundamentu i przyłączy instalacji sanitarnych i wodociągowych. Planowany na połowę kwietnia kolejny etap zakłada montaż elementów konstrukcji budynku. Roboty wykończeniowe przy budowie toalety zaplanowano na czerwiec. Z uwagi na prowadzone prace i obowiązek zabezpieczenia terenu budowy, w trakcie trwania robót dostęp do poszczególnych wejść na plaże może być utrudniony.

Wykonawca - konsorcjum, którego liderem jest F.B. Ekoinbud Sp. z o.o. na wykonanie toalet ma czas do końca czerwca 2018 roku. Nowoczesne toalety zlokalizowane będą bezpośrednio przy wejściach na plażę między Jelitkowem, a Brzeźnem (wejścia nr 46,48,50,63).

W parterowych budynkach o pow. ok. 35 m2 mieścić się będą dostępne z wydzielonych umywalni dwie kabiny sanitarne przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz znajdować się będą stanowiska pryszniców, które na okres zimy będą demontowane. Do nowych toalet dostosowane zostaną również dojścia zarówno do budynków, jak i w pobliże plaży.

Kolejne trzy toalety w pasie nadmorskim powstaną przed sezonem letnim 2019. - Przetarg na budowę toalet w rejonie wejść na plażę nr 60, 75, 78, zostanie ogłoszony po uchwaleniu zmiany planów miejscowych – mówi Włodzimierz Bartosiewicz Dyrektor Naczelny DRMG.

Przy okazji okazało się, że nie ma możliwości, by na gdańskich plażach powstały sauny, takie jak w Sopocie. - status plaż w Sopocie jest zupełnie inny, niż w Gdańsku. Sauny w Sopocie to inicjatywa prywatna- mówi wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Godz. 10.30

Powstanie Gdańska Rada Seniorów. Radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

- Będzie w niej zasiadać 34 radnych, dokładnie tak, jak w Radzie Miasta. 30 z nich to będą seniorzy powyżej 60 roku życia- mówi radna PO Beata Dunajewska- Kandydatów może zgłosić wiele podmiotów, m.in. organizacje pozarządowe.Liczę na to, że wybory odbędą się we wrześniu, jeśli wszystko dobrze pójdzie. A na poczatku października odbędzie się pierwsze uroczyste posiedzenie Gdańskiej Rady Seniorów. Kadencja będzie trwać dwa lata. Swoje funkcje senioralni radni będą pełnić nieodpłatnie- mówi Dunajewska.

Ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60 roku życia. Ponad 50 przekroczyło magiczną granicę wieku - 100 lat. Badania pokazują, że liczba seniorów wzrasta i będzie wzrastać. To dlatego- jak mówią radni- jest tak ważne, by głos starszych mieszkańców był w Gdańsku wyraźnie słyszalny. Powołanie Rady to ułatwi.

- Inicjatywa podjęta przez klub Platformy Obywatelskiej jest odpowiedzią na apel seniorów aktywnie działających na rzecz środowiska osób 60+ w Gdańsku. Będzie to organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w RMG.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wybory do Rady seniorów odbędą się już jesienią. Wybranych ma zostać 34 „srebrnych radnych”. Przewodniczący klubu PO w RMG tłumaczy, że Rada stworzona z najstarszych gdańszczan będzie czerpać dobre wzorce od … młodzieży.

– Senioralne rady funkcjonują już w innych miastach w Polsce. Na pewno tworząc gdańską Radę, będziemy się im przyglądać. Przede wszystkim skupimy się jednak na Młodzieżowej Radzie Miasta w Gdańsku, która od kilu lat naprawdę bardzo dobrze funkcjonuje. Mam nadzieję, że powielimy te dobre wzorce – podkreśla Piotr Borawski.

Do podstawowych zadań SRM będzie należało dbanie o wizerunek „srebrnych gdańszczan” – zapobieganie i przełamywanie marginalizacji czy dyskryminacji seniorów oraz budowanie autorytetu najstarszych mieszkańców. „Srebrni radni” mają też wspierać aktywność seniorów oraz ich działania na rzecz lokalnej społeczności. Do kompetencji SRM ma należeć również profilaktyka i promocja zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijanie form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieranie różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Radni seniorzy skupią się też na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.

Godz. 10.20

- Pani prof. Penson jest osobą niebywale skromną. Osobą, która nie oczekuje żadnych zaszczytów. Przyjmując ten tytuł czyni honor nam i współczesnym pokoleniem. Swoim świadectwem życia podkreśla wagę i szlachetność tego tytułu- mówi Adamowicz.

Głosów w dyskusji nie ma. Radni jednogłośnie przegłosowują uchwałę.
Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, na której tytuł zostanie przyznany. Termin trzeba dostosować do kalendarza córki prof. Penson, która mieszka w Szkocji.

Zobacz: Honorowi obywatele Gdańska z czasów III RP [lista]

Godz. 10.15

Prezydent Paweł Adamowicz referuje uchwałę ws. nadania tytułu Honorowej Obywatelki prof. Joannie Muszkowskiej-Penson.

- To wspólna inicjatywa razem z Klubem PO- wskazuje. I przedstawia życiorys kandydatki.

Profesor Joanna Muszkowska-Penson urodziła się 25 października 1921 roku. Jest przedstawicielką pokolenia nazywanego „Kolumbami”. – To pokolenie musiało bardzo szybko zdać egzamin z człowieczeństwa. Musiało zmierzyć się z grozą II wojny światowej – opowiadał prezydent Adamowicz. Muszkowska-Penson była członkiem Związku Walki Zbrojnej, łączniczką w Komendzie Głównej ZWZ. W marcu 1941 została aresztowana przez gestapo i osadzona na Pawiaku. We wrześniu 1941 przewieziono ją do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. – Po wyzwoleniu obozu, jak sama podkreśla, do domu wracała pieszo, w więziennych ubraniach, dotarła aż pod Szczecin –mówi prezydent Adamowicz.

Po powrocie do Polski odnalazła rodziców i zamieszkała w Łodzi, gdzie jej ojciec organizował uniwersytet. Ukończyła studia medyczne i otrzymała nakaz pracy w Gdańsku. W okresie 1950–1980 pracowała w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej. W tej uczelni przeszła wszystkie stopnie medycznego wtajemniczenia – w 1961 została doktorem, w 1971 doktorem habilitowanym, w 1976 profesorem tytularnym. Specjalizowała się w chorobach wewnętrznych, zajmowała się naukowo chorobami nerek. Wysoko ceniono ją też jako wykładowcę szkolącego przyszłych lekarzy.

Podczas sierpnia 1980 roku służyła medycznym wsparciem na terenie strajkującej stoczni. Po wprowadzeniu strajku wojennego ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy ruchów wolnościowych. Nieustannie udzielała też porad i niezbędnej opieki medycznej. W maju i sierpniu 1988 pracowała jako lekarz przy strajkach w Stoczni Gdańskiej i w Porcie Gdańskim. W tym samym roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku Rada Miasta Gdańska uhonorowała ją Medalem Księcia Mściwoja II za wieloletnią pracę i osiągnięcia w dziedzinie medycyny, a także za odwagę i siłę moralną wykazaną w obozie Ravensbrück oraz w czasach stanu wojennego - kiedy zapewniała opiekę medyczną uczestnikom strajków w Stoczni Gdańskiej i działaczom opozycji demokratycznej.

Godz. 10

Głos zabiera Jakub Szadaj. - Był taki moment, że cieszyłem się, że jestem w więzieniu. Dzięki temu pozostałem w Gdańsku. Tu na tej sali, w Żaku, poznałem moją żonę. Przykre wspomnienie jest takie, że pod tym budynkiem nas studentów pałowano. Ale dzięki temu mamy dziś inną Polskę. Wolną Polskę- mówi.

Na mównicy Krzysztof Włodarski. - Zostaliśmy skazani za ulotki. Z kolegą Szadajem poznaliśmy się w więzieniu, siedzieliśmy obok siebie.

Oświadczenia klubowe. Piotr Borawski, szef Klubu PO:- Z wielką radością Klub PO wspólnie z prezydentem zgłosił kandydaturę pani prof. Muszkowskiej -Penson na Honorową Obywatelkę. Wspaniały życiorys, wspaniała karta opozycjonistki, lekarza, wzoru w obecnych czasach. Wspaniała gdańszczanka. W 2018 r. w setną rocznicę odzyskania niepodległości i setną rocznicę odzyskania praw wyborczych przez kobiety, tytuł otrzyma kobieta, bardzo się z tego cieszę. Ważną inicjatywą jest też dziś powołanie senioralnej Rady Miasta. Seniorzy to olbrzymia grupa społeczna, która będzie się rozrastać. Liczę na dobrą współpracę z senioralną Radą. Cieszę się, że mieszkańcy włączają się w odbudowę zaufania do Budżetu Obywatelskiego. Licznie zgłaszają pomysły. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to projekty można składać do jutra. Obecnie wpłynęło ich 366. Mamy do dyspozycji 20 mln zł- mówi Borawski. Podsumowuje też akcję autobusu SOS, który zimą jeździł po Gdańsku i pomagał bezdomnym. - Żadnych ofiar śmiertelnych! Wspaniała inicjatywa. Będziemy ją kontynuować.

Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS. - Dziś mamy uchwałę ws. okręgów wyborczych w mieście. Przy zmianach w kodeksie wyborczym mówiono o tym, że komisarze PiS będą kroić pod PiS, a tymczasem dziś podejmiemy uchwałę, która przenosi mandat z Przymorza na Piecki-Migowo. Samorząd dziś kroi pod siebie. Mam nadzieję, że w nowej edycji budżetu obywatelskiego nie będzie takiej kompromitacji, jak ostatnio, i że miasto poprawnie policzy głosy. Bo ostatnia afera bardzo zniechęciła mieszkańców.

Godz. 9.30

Na mównicy prezydent Adamowicz.

- Dziś Rada Miasta chce przypomnieć wydarzenia sprzed 50 lat. W tej sali 50 lat temu tysiące studentów protestowało przeciwko cenzurze, ograniczeniu wolności. 1968 r. to był czas hańby i wstydu dla naszego kraju. Polska weszła w strefę mroku, stała się ofiarą nagonki antyinteligenckiej i antysemickiej. Niestety niemała część naszych rodaków wzięła w niej udział. Antysemicka nagonka spowodowała rasowe czystki w zakładach pracy, w wojsku, na uczelniach. Z Polski na przymusową emigrację udało się ok. 20 tys. Polek i Polaków. To były tragedie konkretnych osób, którym nagle odmówiono prawa do polskości. To spowodowało niepowetowane straty dla polskiej kultury, nauki, sztuki. Protest studentów został brutalnie spacyfikowany. Wyszli więc na ulice polskich miast pod hasłem "niepodległość bez cenzury". Do burzliwych protestów doszło także tu, w Gdańsku. Studentów bito, przymusowo zamykano w więzieniach- mówi Adamowicz- Dziś elementy nagonki antyinteligenckiej i antysemickiej są niestety obecne w naszym kraju. Nie możemy na to pozwolić! Pamiętajmy o marcu'68, o uwolnionych wtedy demonach. Historia lubi się powtarzać- podkreśla prezydent.

Aktorzy Joanna Tomasik-Gierczak i Jacek Gierczak odczytują fragmenty dokumentów z tamtych czasów: fragment sprawozdania rektora WSP w Gdańsku dla Ministra Szkolnictwa dotyczące wydarzeń "marcowych" w Trójmieście z dnia 26 marca 1968 r., informacja o przebiegu zajść w Gdańsku z 27 marca oraz fragmenty oświadczenia Róży Ostrowskiej, Lecha Bądkowskiego, Ireny Przewłockiej i Franciszka Fenikowskiego w sprawie aktualnych wydarzeń w kraju i Trójmieście z 14 marca.


Przed Nowym Ratuszem (ul. Wały Jagiellońskie 1) 29 marca ustawiona została wystawa plenerowa Marzec ’68. To zbiór fotografii i fotogramów, na których pokazane są kadry dokumentujące wydarzenia z marca 1968 roku. Wystawę przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.

godz. 9.25

Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek informuje, że na sesji jest delagacja z Mariupola.

- Podobna ilość mieszkańców, podobne położenie nad morzem- mówi Oleszek. I zaprasza radnych do obejrzenia filmu promującego miasto.

- Mamy dużo wspólnego, zajmujemy mniej więcej taką samą przestrzeń, mamy prawie taką samą liczbę mieszkańców. Mariupol jest symbolem siły, wiary i wolności. Nasza siła to są nasi mieszkańcy. Dziś budujemy nowe, współczesne miasto. chcemy, żeby było silne. Chcemy, by Mariupol był symbolem odradzającego się Donbasu- mówi mer Mariupola.

Na sali jest też m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i Jakub Szadaj, uczestnicy wydarzeń marcowych. Jest też reprezentacja seniorów, bo do porządku obrad właśnie wchodzi uchwała o powołaniu Senioralnej Rady Miasta.

Godz. 9.10

Za chwilę rozpocznie się marcowa sesja Rady Miasta Gdańska. Podczas niej m.in. zostanie przyjęta uchwała ws. nadania tytułu Honorowej Obywatelki dla prof. Joanny Muszkowskiej- Penson. Radni Klubu PiS oraz PO są w tej sprawie zgodni, że tytuł pani profesor się należy. - To postać niezwykle barwna, krwista, ludzka, bardzo prawdziwa, tam nie ma przesady,megalomanii, pustosłowia, bardzo autentyczna . Jest przedstawicielką pokolenia urodzonego w II RP, pierwszego, które urodziło się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To pokolenie było nazywane pokoleniem Kolumbów i zostało poddane najbardziej trudnemu egzaminowi życia, jaki można sobie wyobrazić, czyli egzaminowi w czasie II wojny światowej- argumentuje wybór prezydent Paweł Adamowicz- Jej życiorys jest tak duży, że można by nim obdarzyć wiele osób i określić go jako życiorys człowieka służby.Nie tylko zasługuje na ten tytuł, ale może być bardzo silnym wzorcem dla wszystkich pokoleń Polaków- dodaje Adamowicz.

Czytaj: [a]https://dziennikbaltycki.pl/prof-joanna-muszkowskapenson-zostanie-honorowa-obywatelka-miasta-gdanska-dzis-oglosily-to-wladze-miasta/ar/13000934;Prof. Joanna Muszkowska-Penson zostanie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska[/a]

Radni uczczą też wydarzenia sprzed pół wieku. O Marcu 68' opowiadać będzie w trakcie uroczystego wystąpienia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Po nim w sali obrad pojawi się dwóch aktorów Teatru Miniatura: Joanna Tomasik-Gierczak i Jacek Gierczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sesja Rady Miasta Gdańska 29.03.2018. Prof. Joanna Muszkowska-Penson honorową obywatelką Gdańska [na żywo] - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto