Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja RMG. Odłóżcie legitymacje partyjne i brońcie gdańskiego Lotosu - apeluje Adamowicz

Ewelina Oleksy
Trwa październikowa sesja Rady Miasta Gdańska.

Godz. 12
Radni zajmą się teraz ok. 90 uchwałami dotyczącymi edukacji. Ma to związek z reformą oświaty, która obowiązuje od września tego roku i która m.in. zlikwidowała gimnazja. Trzeba więc przegłosować m.in. zmiany w sieci szkół podstawowych i gimnazjów, sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, czy uchwały ws. przekształceń wszystkich dotychczasowych sześcioletnich podstawówek w szkoły ośmioletnie. Dzisiejsze uchwały, to więc dopełnianie formalności związanych z reformą. A, że szkół w Gdańsku dużo, to i druków w tej sprawie także.

Na tym kończymy naszą relację.

Godz. 10.10-11.20
Na tapecie seria uchwał dotyczących przystąpień do sporządzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Radni wyrazili zgodę m.in. na przystąpienie do sporządzenia planu dla Oliwy Górnej (rejon ul. Wita Stwosza, Macierzy Szkolnej i Krasnoludków), Brzeźna (rejon ul. Uczniowskiej)- tu chodzi o możliwość utworzenia miejsca do selektywnej zbiórki odpadów.

Radni wyrazili zgodę na zwiększenie liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4, 5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa).

Będzie 825 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży(detal) i 700- do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia). Limity określone w ostatniej uchwale z 2015 r. w tej sprawie wynosiły 800 punktów do sprzedaży detalicznej i 500 dla gastronomii. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zwiększenie limitu aż o 200 punktów dla gastronomii związane jest z dynamicznym rozwojem bazy hotelowej i branży gastronomicznej w ostatnich latach.

- To bardzo nieznaczne zwiększenie limitów- mówi Sławomir Kiszkurno, szef Wydz. Gospodarki Komunalnej w gdańskim magistracie.


Beata Dunajewska (PO), szefowa Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia
:
- Rozmawialiśmy o tym w kilku zespołach, na początku propozycja wyglądała trochę inaczej, było proponowanych więcej punktów sprzedaży detalicznej. Stanęliśmy pośrodku, mam nadzieje, że to wystarczy, że nie trzeba będzie w najbliższych latach zwiększać liczby tych koncesji. Nie oszukujmy się, ludzie będą pili zawsze, ale chodzi o to, żeby stworzyć kulturę picia, by było jak najmniej możliwości kupienia alkoholu w sklepach, ale można się go było napić w restauracjach. Proszę abyśmy tymi pozwoleniami gospodarować mądrze, bo nie sądzę, żebyśmy w najbliższym czasie znów decydowali się na zwiększenie ilości punktów sprzedaży alkoholu.

Radni PiS głosowali przeciwko przyjęciu uchwały.

Godz. 9.50
W ramach zmian w wieloletniej prognozie finansowej i w budżecie miasta m.in.
zabezpieczono pieniądze na budowę parkingu kubaturowego przy nowym wiadukcie Biskupia Górka, w sąsiedztwie urzędów: marszałkowskiego i wojewódzkiego. Podwyższono też kwotę na realizację tegorocznego Budżetu Obywatelskiego o blisko 650 tys. zł- to efekt rozstrzygniętych przetargów na realizację niektórych projektów. Zwiększono też tegoroczne wydatki na oświatę o 15 mln zł. Ma to związek z obowiązującą od września reformą edukacji.

Piotr Borawski (PO): - Cieszy mnie ta zmiana dotycząca realizacji BO. Wiąże się to z trudną sytuacją na rynku budowlanym. Po przetargach okazało się, że kwoty niektórych zadań są wyższe, niż ocenili to mieszkańcy np. na Zielony Staw musimy dodać aż 270 tys. zł. Poważnie podchodzimy do BO, jest to rodzaj umowy społecznej, więc dlatego dokładamy pieniądze.

Godz. 9.40
Oświadczenia klubowe. Na mównicy Grzegorz Strzelczyk z PiS.
- Prezydent sprowokował mnie do zabrania głosu. Po raz kolejny wykazał życie w nierzeczywistości. Wiceminister Smoliński powiedział tylko, że w przyszłości połączenie grupy Lotos z Orlenem jest możliwe. Ale obecnie nie trwają żadne prace zmierzające do tego połączenia! Jestem przekonany, że ten rząd będzie dbał o bezpieczeństwo energetyczne kraju - podkreśla radny.

Szef Klubu PO, Piotr Borawski odczytuje apel dotyczący konsolidacji sektora paliwowego w Polsce.I prosi o jego przegłosowanie.
- Rada Miasta Gdańska wyraża zaniepokojenie i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac zmierzających w tym kierunku. Apelujemy do rządu o utrzymanie samodzielności tych spółek- mówi.

Apel został przyjęty. Za głosują wszyscy radni PO, przeciwko wszyscy z PiS - co było oczywiste.

Godz.9.30
Prezydent Paweł Adamowicz zabiera głos ws. ostatnich zapowiedzi połączenia Lotosu z Orlenem. Wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, na spotkaniu z Pracodawcami Pomorza stwierdził, że z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to uzasadnione i wszystko wskazuje, że takie połączenie powinno się odbyć.
- Już 13 lat temu pisałem w tej sprawie list, w którym się temu sprzeciwiałem. Teraz historia powraca.
To zły pomysł, sprzeczny z interesem Pomorza. Zwracam się do posłów PiS, działaczy tej partii, radnych, aby mieli odwagę stanąć po stronie Pomorza i gdańszczan i powiedzieć, że nie ma zgody na wyimaginowane pomysły łączenia grupy Lotos z grupą Orlen. Trzeba działać, aby politycy z Warszawy otrzymali wyraźny sygnał, że rozwijanie tego pomysłu spotka się z adekwatną reakcją środowiska pomorskiego.
Zadbamy o to, żeby każdy Pomorzanin dowiedział się o tym, że politycy chcą nam wyprowadzić Lotos do Warszawy. Mówimy dość pomysłom centralizacyjnym! Dosyć tych absurdów gospodarczych! Zwracam się do radnych PiS: odłóżcie legitymacje partyjne i brońcie grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku - mówi Adamowicz.

Widmo fuzji Lotosu i Orlenu znów budzi zaniepokojenie

Godz. 9.10
Październikowa sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczyna się od nagłośnienia akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pod hasłem "Każdy może pomóc".

Jak co roku, polega ona na wylosowaniu listu z marzeniami dziecka z potrzebującej rodziny. Na tej podstawie robione są później świąteczne prezenty.
- Każdy może zrobić prezent, jaki uważa za stosowne, niczego nie podpowiadamy. Listy oznaczone są kodami i imionami maluchów. Prezenty przekażemy dzieciom na grudniowej imprezie. Nigdy nie potrzebowaliśmy tak wielu upominków, jak teraz. Do rozlosowania jest aż 800 listów- mówi Sylwia Ressel, rzecznik MOPR.
Magdalena Theus z MOPR, pomysłodawczyni akcji zachęcała podczas sesji do włączenia się w nią.

- Listy stanowią inspirację, do niczego nie jesteście zmuszani. W liście są informacje o dziecku, opis tego co lubi, to państwo decydujecie w jaki sposób przygotować prezent dla dziecka- podkreślała. Radni oraz władze miasta wylosowali listy.

- To świetna akcja, taka która w Polsce zdobyła uznanie- podkreślił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta.

A prezydent Paweł Adamowicz dodał, że to przedsięwzięcie obejmujące cały samorząd:
- Dystrybuujemy te listy wśród pracowników urzędów, naszych jednostek - powiedział.

Zainteresowani wsparciem akcji powinni skontaktować się z pracownikami MOPR, tel. 797 909 120 lub mail: [email protected] lub osobiście, ul. Dyrekcyjna 5, pok. 111. Listy można pobrać do 10 grudnia. Przygotowane upominki dla dzieci należy dostarczyć od 11 do 15 grudnia, do siedziby MTG przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto