Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Shell doradcą Lotosu

Jacek Klein
Fot. Grupa Lotos
Fot. Grupa Lotos
Do świadczenia usług inżynierskich oraz doradztwa technicznego przy realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego, zobowiązał się koncern Shell Global Solutions International w umowie podpisanej z Grupą Lotos ...

Do świadczenia usług inżynierskich oraz doradztwa technicznego przy realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego, zobowiązał się koncern Shell Global Solutions International w umowie podpisanej z Grupą Lotos SA.
- Porozumienie jest gwarantem stabilności realizacji PKRT. Pomoże nam w tym światowa, profesjonalna firma, posiadająca doświadczenie w realizacji podobnych projektów - podkreślił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
- Jesteśmy w pełni zdeterminowani do wspierania GL w realizacji tego ważnego projektu. Będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami oraz systemem zarządzania rozwiniętym przez Shell w dziedzinie prowadzenia dużych projektów inwestycyjnych - powiedział John Kvitvang, wiceprezes Shell Global Solutions International.
Umowa jest częścią współpracy pomiędzy obiema firmami, zakładającej zakup produktów, pochodzących z instalacji wybudowanych w ramach PKRT; dostarczenie technologii, czy wreszcie pomoc operacyjno - serwisową.
Program Kompleksowego Rozwoju Technologicznego, który w latach 2005 - 2009 będzie kosztował 3,2 mld zł, przewiduje budowę w rafinerii w Gdańsku instalacji utylizacji ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej (IGCC), instalacji odasfaltowania rozpuszczalnikowego (SDA) oraz łagodnego hydrokrakingu (MHC).
Grupa Lotos prześle w najbliższych dniach instytucjom finansowym wstępne memorandum informacyjne dotyczące realizacji programu. Zgodnie z nim w lutym przyszłego roku powstaną projekty bazowe, a na przełomie czerwca i lipca nastąpi zamknięcie finansowania i podpisanie kontraktu z wykonawcą budowy. W kwietniu 2007 roku rozpoczną się prace na placu budowy. Rozruch instalacji planowany jest na połowę 2009 roku.
Memorandum wysłane zostanie do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska. Przed zawarciem kontraktów dotyczących rozpoczęcia inwestycji, Lotos przygotuje ostateczne memorandum informacyjne mające na celu zorganizowanie finansowania od banków komercyjnych.

Shell będzie kupował
Pod koniec marca tego roku Lotos Ekoenergia SA, spółka zależna od grupy i Shell International Trading and Shipping Company Ltd. podpisały umowę dotyczącą przyszłych zakupów produktów pochodzących z instalacji jakie powstaną dzięki PKRT. Shell od 2009 roku - kiedy uruchomione zostaną instalacje IGCC, SDA i MHC - przez kolejnych 12 lat kupi od Grupy Lotos produkty o wartości 8,5 mld USD, czyli po obecnym kursie o wartości ok. 29 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto