Siedem sposobów, aby zapamiętać jak najwięcej materiału podczas nauki języka obcego

Akcja specjalna Temat tygodnia
Ucz się na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznej. Po dawce ruchu nauka języka będzie dobrym ćwiczeniem dla głowy.
Ucz się na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznej. Po dawce ruchu nauka języka będzie dobrym ćwiczeniem dla głowy. Pixabay
Wystarczy wpisać do wyszukiwarki: jak się uczyć języka obcego, żeby wyskoczyły tysiące stron z podpowiedziami. Ważne, żeby wybrać sposoby dobre dla siebie. Liczy się systematyczność i cierpliwość, a także świadomość, że efekty przyjdą po jakimś czasie. Najlepiej od razu pokochać sam proces, a czas zdobywania niezbędnych podstaw nie będzie nam się dłużył. Nauka języka obcego może być przecież niezłą przygodą.

1. Ucz się za pomocą aplikacji i programów

Na rynku jest mnóstwo aplikacji na telefon, które w wersji bezpłatnej lub płatnej oferują naukę wielu języków obcych, w tym tego najbardziej preferowanego - angielskiego.
- Najbardziej chyba popularna jest Duolingo. To krótkie sesje, w ramach których uczymy się nowych słówek. Za każdym razem jesteśmy nagradzani punktami, za ciąg dobrych odpowiedzi lub dni pod rząd, które poświęcamy na naukę.
- Poprzez kolejną aplikację: HelloTalk nawiążemy kontakt z innymi użytkownikami i nauczymy się komunikowania w obcym dialekcie.
- Busuu z kolei kładzie nacisk na naukę języka codziennego i zwrotów, dzięki którym nauczymy się np. szybko zrobić zakupy, zamówić obiad, zapytać o drogę.
- Aplikacja Memrise łączy różne mnemotechniki oraz specjalny algorytmu dostosowującego ofertę aplikacji do użytkownika.
- Anki to program przeznaczony do nauki metodą wielokrotnych powtórzeń, których częstotliwość zależy od stopnia i tempa opanowywania materiału.

2. Ucz się… pełnymi zdaniami i na głos

Nie ucz się pojedynczych słówek, tylko od razu używaj ich w zdaniu: oznajmującym, pytaniach czy przeczeniach. Nawet jeśli nie będą zawsze gramatycznie, z czasem styl się poprawi, a ty od początku będziesz ich używać w odpowiednim kontekście. Wypowiadaj się na głos, to może utrwalić słownictwo.

3. Ucz się języka poprzez czytanie lub słuchanie materiałów, które cię zainteresują

Uwielbiasz śledzenie w sieci największych gwiazd filmowych i nie masz ochoty na jakąś naukę? Możesz to połączyć. Jeśli uczysz się języka angielskiego, wiesz na pewno, że najwięcej portali plotkarskich publikuje artykuły właśnie w języku angielskim. W końcu to język, w którym można się dogadać niemal na całym świecie. A może interesują cię gry komputerowe, moda, lubisz książki. Najwięcej źródeł znajdziesz w języku angielskim właśnie. Czytaj uważnie nawet małe fragmenty tekstów, słuchaj wypowiedzi (spróbuj je powtarzać), zbadaj zdania pod kątem reguł gramatycznych.

3. Ucz się regularnie w małych dawkach

Krótko, ale codziennie. Takie podejście w nauce języka obcego preferuje wiele osób. Przede wszystkim dlatego, że nie grozi nam „przetrenowanie” i szukanie okazji do opuszczenia nauki. Jeśli zaplanujesz sobie codziennie od 15 do 30 minut, znacznie łatwiej będzie zbudować taki nawyk. Na takich małych dawkach łatwiej będzie pozostać uważnym i więcej zapamiętać. 15 minut to bardzo mało, ale jeśli policzymy wszystkie kwadranse po miesiącu, okaże się, że poświęciliśmy na naukę sporo czasu. Ważne też, żeby ta nauka była aktywna i uważna. Oglądanie serialu po angielsku będzie raczej wspomaganiem całego procesu przyswajania nowego języka. Istotnym, ale nie zastąpi on nam samodzielnej nauki.

4. Korzystaj z samodzielnie przygotowanych fiszek

Fiszki to atrakcyjna forma pomocy naukowej w nauce języków obcych pod warunkiem, że przygotujesz je samodzielnie. Potrzebujemy stosu karteczek i długopisu. Na każdej karteczce wpisujesz słowo/wyrażenie, a na jej odwrocie definicję. Twórz fiszki dla każdego nowego zwrotu, jaki napotkasz w zeszycie, czy podręczniku. Zaglądaj do nich regularnie. Gdy już dobrze opanujesz dane wyrażenie, możesz odstawić fiszkę na osobny stos, do którego będziesz zaglądał rzadziej. Jeśli zdecydujemy się na fiszki tworzone w komputerze czy telefonie, możemy zastosować też specjalny algorytm w programie Anka. Wtedy algorytm podrzuci nam fiszkę, bazując na informacji zwrotnej, którą od nas dostał. Jeśli zwrot, słówko, zapisane zdanie nam „nie wchodzi”, zaznaczamy opcję, żeby powtórka pokazała nam się szybciej i częściej. Dokładne okresy powtórek ustala już program.

6. Ucz się w różnych miejscach

Nie uczysz się, bo nie masz na to czasu? Czas na naukę języka obcego można wygospodarować dosyć łatwo. W drodze do pracy czy szkoły możesz uczyć się z zainstalowanej w smartfonie aplikacji, fiszek, podcastu, kanału YouTube. Znajdź w domu słówka dotyczące twojej podróży, a potem ucz się ich podczas przemieszczania. Łatwiej będzie uczyć się dialogu o rozmowie a autobusie, jadąc nim. A kto wie, może wkrótce będziesz gotowy lub gotowa, pomóc osobie posługującej się akurat tym obcym językiem.

7. Zaplanuj naukę języka
Warto też zaplanować, że w konkretnym czasie będziemy korzystać z konkretnych materiałów. Bo dostęp do zbyt wielu może wywołać w nas paraliż decyzyjny. Dziesiątki aplikacji, filmów, podcastów, specjalistów i specjalistek, którzy naprawdę ciekawie opowiadają o sprawdzonych metodach nauki. Problem w tym, że jak będziesz zmieniać metody co kilka dni, efekt zacznie się oddalać. A z drugie strony warto poznać metody dobre dla nas i nie tkwić przy takiej, która nie przynosi nam wyników. Jak pogodzić takie sprzeczności? Dać sobie czas. Na przykład poznać konkretny, zaplanowany dział nauki przy użyciu konkretnej metody, a kolejny przy użyciu innej. W ten sposób albo traficie na idealną dla siebie metodę, albo – stworzycie zupełnie unikalny system, zbierając z każdej metody jakąś część, która nam odpowiada.

Partner:
Czas na Polski Szkoła Języka Polskiego & Terapia Pedagogiczna
602-235-732
[email protected]
ul. Piotrkowska 39/9, 80-180 Gdańsk
Facebook
www.czasnapolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto