Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SKM: Do Malborka zamiast na Żabiankę

Jarek Kowal
Jarek Kowal
Chociaż remonty stacji i torów kolejowych służą wszystkim mieszkańcom Trójmiasta, coraz trudniej radzić sobie z brakiem informacji.

Ostatnia SKMka, dzięki której mogę dojechać na Żabiankę na tyle szybko, aby przesiąść się na autobus linii 148 do Nowego Portu, odjeżdża z Gdyni Głównej o godzinie 22.20. Mniej więcej o tej porze wczoraj wieczorem (9 października), wraz z dużą grupą innych pasażerów, wsiadłem do pojazdu. Upewniłem się u kierownika kolejki, że jedziemy w kierunku Gdańska i zająłem miejsce.

Przy stacji Wzgórze św. Maksymiliana pociąg nawet nie zwolnił. Zdziwieni pasażerowie podnieśli wrzawę, a kiedy minęliśmy Redłowo, kilku z nich zażądało wyjaśnień.

Kierownik wyszedł z uśmiechem na twarzy, najwyraźniej nie był to pierwszy taki przypadek. Ku zdziwieniu wszystkich pociąg jechał do Malborka, następny postój był dopiero w Gdańsku Głównym. Ludzie zaczęli przekrzykiwać się nawzajem, a kierownik spokojnie tłumaczył, że w związku z remontami pociągi PKP Przewozy Regionalne chwilowo kursują po torach SKM. Podróżnych uspokoiła dopiero wiadomość, że będą mogli wysiąść w Orłowie.

Chwilę później pociąg opustoszał, lecz wsiedli do niego kolejni pasażerowie.

- Ludzie, to nie ta kolejka - zaśmiał się kierownik i po chwili zawołał na odjazd.

Niestety na autobus do Nowego Portu już nie zdążyłem, ale lepiej zaczekać na N6 na Żabiance niż na pociąg w Malborku.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika PKP Przewozy Regionalne, Michała Lipińskiego.

Podróżni są informowani o rodzaju przewoźnika i pociągu, w jaki wsiadają, na wiele sposobów. Po pierwsze, na każdym pociągu z przodu napisane jest, dokąd on jedzie. Po drugie, na lokomotywie i każdym z wagonów, na tzw. burtach czołowych i bocznych, znajdują się emblematy, które również o tym informują. Na peronach postawiono plansze informacyjne, a dodatkowo wszelkie zmiany w rozkładzie zapowiadane są przez megafony na każdej stacji, na której zatrzymują się pojazdy obsługiwane przez PKP Przewozy Regionalne.

Istnieje granica tego, co można zrobić, by zadbać o mniej uważnych pasażerów. Słyszano nawet o podróżnym, który pomylił autobus z tramwajem . PKP Przewozy Regionalne starają się informować swoich pasażerów w każdy możliwy sposób. Czasem wystarczy nawet rzut oka na barwy danego pojazdu - w kolorystyce stosowanej przez PKP Przewozy Regionalne dominuje kolor bordowy.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto