Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skutki sztormu. Zalane porty, domy bez prądu

(AT)
Wejherowo - powalone przez wiatr drzewo.
Wejherowo - powalone przez wiatr drzewo.
Utrudniona komunikacja wodna i lądowa, setki domów, pozbawionych prądu, zalane plaże na Półwyspie Helskim, zasypane piachem wejście do portu w Ustce - takie kłopoty wyrządził w Pomorskiem silny wiatr, wiejący od ...

Utrudniona komunikacja wodna i lądowa, setki domów, pozbawionych prądu, zalane plaże na Półwyspie Helskim, zasypane piachem wejście do portu w Ustce - takie kłopoty wyrządził w Pomorskiem silny wiatr, wiejący od piątkowej nocy.

Przewody zerwane zostały w 37 miejscach - informuje Beata Ostrowska z Koncernu Energa w Gdańsku. - Energetycy, wspólnie ze strażakami usunęli 83 powalone na linie energetyczne drzewa.
Wczoraj podniósł się poziom Zatoki Gdańskiej i rzek do niej wpływających. Pod wodą znalazła się przystań promu kursującego w poprzek Motławy w Gdańsku. Znowu były trudności z dojazdem na Wyspę Sobieszewską, zamieszkałą przez 3,5 tys. osób. Most pontonowy został podniesiony przez wezbraną Martwą Wisłę i autobus miał trudności z wjechaniem na tę przeprawę - mówi Bartosz Gast, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Dzisiaj w tym miejscu znowu przewidywane są zakłócenia ruchu.
Gwałtowna wichura mocno dała się też we znaki mieszkańcom powiatu wejherowskiego. Najpoważniejszy wypadek miał miejsce na drodze wojewódzkiej Wejherowo-Piaśnica, gdzie drzewo przewróciło się wprost na przejeżdżający samochód. Dwie osoby, 23-letniego mężczyznę i 18-letnią kobietę, z urazami głowy przewieziono do wejherowskiego szpitala.
Niespokojnie było na Bałtyku. Białe grzywacze wciąż jeszcze wczoraj atakowały plaże w powiecie puckim, ale wiatr już znacznie zelżał. Zatoka Pucka nadal jednak zalewa teren między Swarzewem a Puckiem, a Bałtyk - plażę u nasady półwyspu we Władysławowie.
Po szalejących od kilku dni sztormach wejście do usteckiego portu zostało zasypane piaskiem. Porywisty wiatr, dochodzący nawet do 100 km na godzinę, wzburzał morze i przenosił tony piachu. Większość z niego osiadła właśnie przy wejściu do portu.
- Przez piasek spłycił się poziom wody - informuje Krzysztof Arciszewski z Urzędu Morskiego w Słupsku. - Kutry mogą mieć problemy z wypłynięciem, nie mówiąc już o większych jednostkach. Nawet pogłębiarka będzie miała problem.
Wichurę szalejącą na Pomorzu dotkliwie odczuli również mieszkańcy powiatu kartuskiego.
- Wczoraj strażacy znowu musieli interweniować aż trzydzieści razy - mówi Edmund Kwidziński, komendant powiatowy PSP w Kartuzach. - Przede wszystkim ratownicy byli wzywani do usuwania zwalonych drzew i konarów. Wiatrołomy przyczyniły się do dwóch kolizji w Mojuszu i Przyrowiu. Natomiast w Smętowie silny podmuch zmiótł z drogi opla vectrę, kierowanego przez mieszkankę powiatu kartuskiego, która na szczęście nie odniosła żadnych poważniejszych obrażeń.
Chwile grozy przeżyła rodzina z Postomina (powiat sławieński).
- Podmuchy były tak gwałtowne, że wtłoczyły nocą przez kratki wentylacyjne dym z komina do wnętrza budynku - relacjonuje Sławomir Pietrzak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Przerażeni mieszkańcy myśleli, że doszło do pożaru.
Na szczęście nie było ognia i po oddymieniu mieszkania mogli ponownie do niego wrócić.

Nadal ciepło i wietrznie
Huragany, takie, jakie były w weekend, w najbliższych dniach nam nie grożą. Mogą jednak zdarzać się sztormy, o sile 9 stopni w skali Beauforta. Zimy nadal nie ma co się spodziewać. Napływa powietrze znad Atlantyku. Wody Bałtyku też są ciepłe - jak na tę porę roku.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto