Słowenia najlepsza na gdańskich mistrzostwach

Porażką ze Słowenią 1:4 zakończyli w Gdańsku mistrzostwa świata w hokeju na pierwszej dywizji polscy hokeiści. Słoweńcy wygrali wszystkie mecze w tym turnieju i w pełni zasłużenie awansowali do elity.

Porażką ze Słowenią 1:4 zakończyli w Gdańsku mistrzostwa świata w hokeju na pierwszej dywizji polscy hokeiści. Słoweńcy wygrali wszystkie mecze w tym turnieju i w pełni zasłużenie awansowali do elity. Po zwycięstwie Włochów nad Estonią, Polska straciła też szanse na zajęcie drugiego miejsca w imprezie. Ostatecznie biało-czerwoni zakończyli rywalizację na trzeciej pozycji. Do drugiej dywizji spadła Korea Południowa.

Ostatni mecz turnieju przebiegał pod wyraźne dyktando Słoweńców. Polacy w każdym elemencie ustępowali rywalom. Pierwszy gol padł już w 4 minucie. Dejan Kontrec odebrał krążek polskiemu obrońcy i w sytuacji sam na sam nie dał szans broniącemy wczoraj dostępu do naszej bramki Rafałowi Radziszewskiemu. Drugiego gola Słowenia zdobyła, gdy grała w liczebnym osłabieniu. Po kontrze - przy biernej postawie Oskara Szczepańca - do siatki trafił Gregor Poloncic. Dla naszej reprezentacji najlepszej sytuacji nie wykorzystał Adam Bagiński, który przegrał pojedynek z Robertem Kristanem.

Druga tercja rozpoczęła się od trżeciego gola dla naszych rywali. Gola strzelił Ivo Jan. Później była szansa dla Polaków na honorowe trafienie. Przez kilkadziesiąt sekund graliśmy z przewagą dwóch zawodników. Nie potrafiliśmy jednak założyć zamka i praktycznie nie zagroziliśmy bramce Słowenii. Raz Słoweńców uratował Ales Kranjc, który ruszył bramkę kiedy krążek leciał do siatki. Skończyło się na karze, ale chyba powinien być też rzut karny dla Polaków. Tuż przed zakończeniem tercji, Kranjc strzelił czwartego gola. Tym razem nie popisał się Radziszewski.

W trzeciej tercji nasi hokeiści próbowali strzelić honorowego gola. W 46 Adam Bagiński był w dobrej sytuacji, ale nie pokonał Kristana. Chwilę później, po zagraniu Mariusza Justki, tuż obok słupka strzelał Adrian Parzyszek. W kolejnej sytuacji Kristana (wybranego najlepszym bramkarzem mistrzostw) nie zdołał zaskoczyć Damian Słaboń. Wreszcie w 55 minucie udało się trafić do bramki Słoweńców. Po strzale Parzyszka krążek minął bramkarza, ale zatrzymał się tuż przed linią. Do pustej bramki wbił go Mariusz Jakubik.

Słoweńcy w trzeciej tercji - przy pewnym prowadzeniu - nie forsowali już tempa gry. Dali pograć biało-czerwonym, których było stać na strzelenie jednego gola. Małym pocieszeniem dla Polaków może być fakt, że doznali najniższej porażki z zespołem Słowenii.

Bramki: 0:1 Dejan Kontrec (3.14), 0:2 Gregor Poloncic - Jurij Golicic (9.17 - w osłabieniu), 0:3 Ivo Jan - Boris Pretnar (20.50), 0:4 Ales Kranjc - Tomaz Vnuk (39.02), 1:4 Mariusz Jakubik - Adrian Parzyszek (54.31).

Polska: Radziszewski - Zamojski, Szczepaniec; Borzęcki, Sokół; Gil, Sroka - Laszkiewicz, Parzyszek, Dołęga; Ślusarczyk, Słaboń, Sarnik; Różański, Radwański, Voznik; Garbocz, Justka, Bagiński; Jakubik.

Słowenia: Kristan - Ciglanecki, Kranjc; Dervaric, Robar; Zajc, Emersic; Rebolj, Vidmar - Pretnar, Razingar, Vnuk; Jan, Kontrec, Zupancic; Golicic, Poloncic, Terglav; Avgustincic, Rozic, Zagar.

Sędziowali: Jari Levonen (Finlandia) oraz Antti Hamalainen (Finlandia) i Gabor Nyeste (Węgry).

Widzów: 2500.

Kary: Polska - 10 min., Słowenia - 18 min.

Inne wyniki

Rumunia - Korea Południowa 5:4 (0:0, 0:1, 5:3). Bramki: Viorel Nicolescu (52, 54, 60), Ervin Moldovan (48), Roberto Cazacu (51) - Bae Young-ho (38), Lee Jung-sun (49), Kim Hong-il (57), Song Dong-hwan (58).

Estonia - Włochy 1:7 (0:4, 1:2, 0:1). Bramki: Kaupo Kaljuste (29) - Giorgio De Bettin (13, 50), Flavio Faggioni (4), Justin Peca (17), Armin Helfer (19), Dino Felicetti (31), Mario Chitarroni (34).

Bramkarz: Robert Kristan (Słowenia)

Obrońcy: Robert Ciglanecki (Słowenia), Justin Peca (Włochy, najlepszy obrońca mistrzostw)

Napastnicy: Andrej Makrow (Estonia, najlepszy napastnik mistrzostw), Ivo Jan i Nik Zupancic (obaj Słowenia)