Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Gdańsku od 1 lipca 2013. Opłaty, firmy odbierające odpady, system dualny [NIEZBĘDNIK]

Redakcja
K. Misztal
Władze Gdańska długo nie mogły się zdecydować, którą metodę naliczania opłat wybrać. Jak i ile ostatecznie będziemy płacić za śmieci?

MIAŁ BYĆ RYCZAŁT, JEST METODA POWIERZCHNIOWA

Początkowo wiceprezydent Maciej Lisicki był zwolennikiem metody wodnej, później na spotkaniach informacyjnych dla mieszkańców promował ryczałt. Jego poparcie deklarowali też radni większościowego w Radzie Miasta klubu PO. Ich punkt widzenia zmienił się diametralnie, gdy premier Donald Tusk ryczałt skrytykował wskazując, że "wyborcy nam tego nie wybaczą". Wtedy Gdańsk, mimo ostrego sprzeciwu społecznego, zdecydował się przyjąć uchwałę ws. wyboru metody powierzchniowej, czyli im większe mieszkanie, tym większy rachunek.

ŚMIECI SEGREGUJ, ZAPŁACISZ MNIEJ

Ustalone przez władze miasta stawki obniżono na wniosek radnych. Po otwarciu ofert w przetargu na wywóz śmieci okazało się bowiem, że koszta systemu będą o ok. 30 proc. niższe, niż zakładało miasto. Wiceprezydent upierał się, by z obniżką zaczekać do końca roku, kiedy będzie już wiadomo jak system działa w praktyce. Radni byli jednak nieugięci.

Czytaj także: Rewolucja śmieciowa w Trójmieście. Od 1 lipca nowe porządki ze śmieciami! [NIEZBĘDNIK]

Od lipca gdańszczanie zapłacą więc:
- 56 groszy od metra kwadratowego mieszkania w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw
- 72 grosze od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m kw
oraz:
- 5 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw
- 7 groszy od metra kwadratowego w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m kw

SYSTEM DUALNY, CZYLI ŚMIECI MOKRE I SUCHE

Jeśli do tej pory nie segregowałeś śmieci, zacznij to robić, bo segregacja się opłaca. Odpady dzielimy na mokre i suche. Suche to wszelkie opakowania tj. puszki, kartony, pojemniki po kosmetykach, tworzywa sztuczne, szkło, metale, papier, popiół, tkaniny. Mokre to odpady biodegradowalne, czyli nadające się do kompostowania resztki żywności, fusy, skorupki po jajkach, rośliny, ziemia, zużyte chusteczki higieniczne, obierki.

Jeśli nie wiesz, gdzie co wrzucić, urzędnicy radzą wrzucać to do pojemnika na odpady suche. Nadal będzie można też korzystać z kolorowych pojemników na surowce. Do niebieskich- papier, do żółtych - tworzywa sztuczne, do zielonych - szkło kolorowe, do białych - szkło białe. Co ważne, przy segregacji obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa w obrębie danej nieruchomości.

Oznacza to, że jeśli dana rodzina przykładnie będzie segregować śmieci, by płacić mniej, a większość sąsiadów w budynku będzie to miała w nosie, miasto podniesie opłatę wszystkim. Boleśnie odczuć to mogą zwłaszcza mieszkańcy wielkich blokowisk, gdzie ciężko będzie upilnować lokatorów. Gmina odbierze wszystkie odpady komunalne, poza tymi budowlanymi i rozbiórkowymi. Za dodatkową opłatą będzie je można oddać w Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach. Ponadto w mieście regularnie odbywać się będą darmowe zbiórki odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, przeterminowanych leków, czy baterii i akumulatorów.

SZEŚĆ SEKTORÓW I DWIE FIRMY WYWOŻĄCE ŚMIECI

Gdańsk został podzielony na sześć sektorów, którym podlegają poszczególne osiedla i dzielnice. Z pięciu z nich śmieci nadal wywozić będzie firma PRSP. Jeden sektor obsłuży firma Remondis.

Firmy będą wyposażały punkty gromadzenia odpadów w pojemniki o odpowiedniej pojemności na podstawie deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości. Ci, którzy jeszcze deklaracji nie złożyli, powinni to zrobić jak najszybciej, bo od lipca mogą zostać bez śmietników. Pojemniki i śmieciarki wyposażono w specjalny system monitoringu. Termin uregulowania pierwszej opłaty "po nowemu" mija 15 sierpnia. Każdy mieszkaniec otrzyma indywidualny numer konta, na który będzie wnosił opłaty.

PROBLEMY, PYTANIA? ZGŁOŚ SIĘ DO ZDIZ

Szczegółowe informacje i harmonogram wywozu śmieci z poszczególnych miejsc są na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl. Wątpliwości rozwiać można też za pomocą infolinii pod numerem 58 731 64 64 lub w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Partyzantów 36.

ABSURDY ŚMIECIOWE NA POMORZU - przyłącz się do naszej akcji!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto